تمهیدات بیمه ای تأمین اجتماعی به دنبال اصلاح نظام ارزی

تمهیدات بیمه ای تأمین اجتماعی به دنبال اصلاح نظام ارزی

به گزارش اسنک مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی تمهیدات سازمان تأمین اجتماعی برای جبران افزایش قیمت دارو بعد از اصلاح نظام ارزی دارو را اعلام نمود.


میرهاشم موسوی در گفتگو با ایسنا، در اینباره اظهار نمود: در واقع اصلاح روش پرداخت مابه التفاوت یارانه ارزی دارو، اتفاق خواهد افتاد و مقرر است مردم چیزی را از جیب برای این افزایش پرداخت نکنند. دو روش را برای این منظور پیشبینی کردند که هر کدام عملیاتی شود، زیرساخت هایش در تأمین اجتماعی آماده است.
وی ادامه داد: جلسات گوناگونی از آغاز طرح با سازمان غذاو دارو، وزارت بهداشت و بیمه ها و همینطور چندین جلسه با معاون اول رئیس جمهور برگزار شده است. زمینه های فنی که باید فهرست داروها به سازمان های بیمه گر عرضه و بارگذاری شود، فراهم است. در چند روز گذشته هم جلساتی در این حوزه برگزار شده و با ارسال این فهرست، این اقدام در تأمین اجتماعی هم محقق خواهد افتاد.

بسترهای فنی برای اجرای طرح ساماندهی ارز دارو مهیاست
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ضمن اشاره به نسخه نویسی الکترونیک طی دو سال گذشته که اجرای این طرح های تحولی را آسانتر خواهد نمود اظهار داشت: مسیرهایی را دارند پیشبینی می کنند که فکر می کنم با وجود بسترهای فنی که مهیاست مشکل خاصی نداشته باشیم. تمهیدات لازم در وزارت بهداشت دیده می شود و ما بعنوان سازمان بیمه گر هم بستر فنی این قضیه را آماده و در دست داریم و هم از ابتدا در هر طرحی که منجر به کاهش پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت شده همراهی کرده و آمادگی ۱۰۰ درصدی داشته ایم. در این حوزه هم مشکلی وجود نخواهد داشت.
موسوی افزود: بارمالی ارزیابی شده برای اجرای کل این طرح حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در ارتباط با دارو و مابقی در ارتباط با تجهیزات است. البته چون مقرر است طی چند مرحله اتفاق بیفتد، باید جزئیات مشخص شود که در فاز اول مقرر است چه تعداد از داروها مشمول شوند و بار مالی فاز اول چقدر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه مرحله اول طرح ساماندهی ارزی دارو، برای داروهای تولید داخل اجرا می شود اظهار نمود: در بحث تأمین مالی آمادگی از سمت ما وجود دارد و در بیمه سلامت هم مشکل خاصی وجود ندارد. برای شرکت ها و کارخانه های تولید دارو هم جهت افزایش سرمایه در گردش تمهیداتی در کارگروه ها انجام شده است که با تأمین منابع، مشکلی پیرامون افزایش مواد اولیه و غیره نداشته باشند.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تاکید براینکه مهم ترین قسمت این طرح، این است که مابه التفاوت ناشی از اصلاح قیمت ها از جیب مردم پرداخت نشود اظهار داشت: این تراکنش مالی مابه التفاوت ها را از راه ساز مان های بیمه گر و یا روش های الکترونیک دیگر که امکان دارد در بستر هدفمندی یارانه ها اتفاق بیفتد دنبال خواهند کرد. به هر صورت پیشبینی خوبی انجام شده که مردم دارویشان را با قیمت قبلی دریافت نمایند و مابه التفاوت از راه بیمه ها و بستر هدفمندی یارانه ها به شکل مستقیم به داروخانه پرداخت گردد.

پوشش بیمه ای داروهای OTC
موسوی همینطور اعلام نمود که بخشی از داروهای OTC یا بدون نسخه که در سنوات گذشته مصرف عمومی داشته اند هم مقرر است وارد این طرح شوند. بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد هزینه شده است و بیمه ها پوشش این داروها را هم با پرداختی که از منابع عمومی دولت برای این داروها اتفاق می افتد، پذیرفتند.
وی افزود: در کنار این طرح، رویکرد خوبی هم شروع شده و ما در شورایعالی بیمه روی توسعه تعهدات بیمه ای کار می نماییم. به تازگی ۴۷ قلم داروی بیماران خاص را زیر پوشش بردیم. برخی خدمات بیماران اوتیسم هم زیر پوشش رفت. همه آنها به مراکز دولتی برای کاردرمانی و غیره دسترسی ندارند و این خدمات در مراکز غیردولتی زیر پوشش قرار گرفت. برخی خدمات بیماران پروانه ای هم زیر پوشش قرار گرفته است. رویکرد توسعه خدمات جزو اولویت های تأمین اجتماعی است و این دولت هم به خوبی پشتیبانی می کند.1401/04/20
11:22:26
5.0 / 5
658
تگهای خبر: بیمار , بیمه , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir