یافته محققان فرانسوی؛

رژیم غذایی گیاهی در جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان سینه موثر است

رژیم غذایی گیاهی در جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان سینه موثر است

به گزارش اسنک تحقیقات جدید نشان داده است خانمهایی که بعد از یائسگی از یک رژیم غذایی گیاهی سالم پیروی می کنند، با خطر کمتر مبتلا شدن به سرطان سینه روبرو هستند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بعد از تحت نظر قرار گرفتن بیشتر از ۶۵ هزار زن به مدت دو دهه، محققان دریافتند افرادی که رژیم غذایی سالم و به طور عمده گیاهی مصرف می کنند، خطر ابتلاء به هر نوع سرطان سینه در آنها به صورت متوسط ۱۴ درصد کاسته شده بود.
اما خطر ابتلاء به سرطان سینه تنها در بین خانمهایی که رژیم غذایی آنها شامل مقدار قابل توجهی غلات کامل، میوه، سبزیجات، آجیل، حبوبات، روغن های گیاهی و چای یا قهوه بود کاهش پیدا کرد حتی اگر گوشت قرمز و مرغ گهگاه در رژیم شأن قرار گرفته بود.
در مقابل، در بین زنان مسن که رژیم غذایی به طور عمده گیاهی آنها نسبتاً ناسالم تلقی می شد چونکه وابستگی شدید به آبمیوه های شیرین، غلات تصفیه شده، سیب زمینی، نوشیدنی های شیرین شده با شکر و دسرها داشتند، هیچ مزیت محافظتی مشاهده نشد. چنین زنانی در واقع شاهد افزایش ۲۰ درصدی خطر ابتلاء به سرطان سینه بودند.
«صنم شاه»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پاریس-ساکلی در فرانسه، اظهار داشت: «این یافته ها نشان داده است که افزایش مصرف غذاهای گیاهی سالم و کاهش مصرف غذاهای گیاهی کمتر سالم امکان دارد به جلوگیری از انواع سرطان سینه کمک نماید.»
وی اضافه کرد: «واضح است که همه رژیم های غذایی گیاهی به یک اندازه سالم نیستند.»
برای این مطالعه، شرکت کنندگان زن فرانسوی با میانگین سنی ۵۳، پرسشنامه های تغذیه ای را در سال ۱۹۹۳ و باردیگر در سال ۲۰۰۵ تکمیل کردند.
طی یک دوره ردیابی به صورت متوسط در حدود ۲۱ سال، نزدیک به ۴۰۰۰ نفر از زنان به سرطان سینه مبتلا شدند.
تیم مطالعه دریافت افرادی که تمایل به خوردن سالم ترین غذاهای گیاهی داشتند با خطر کمتر سرطان سینه مواجه بودند. کسانی که کمترین رژیم های غذایی گیاهی سالم را مصرف می کردند، خطر ابتلای شأن به میزان قابل توجهی بالاتر بود.
شاه این نظریه را بیان کرد که محتوای فیبر بالای رژیم های گیاهی سالم تر «ممکن است خطر سرطان را از راه اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی کاهش دهد».
اما وی همینطور تصریح کرد که تحقیقات بیشتری مورد نیاز خواهد بود، چونکه مکانیسم های علت ارتباط بین رژیم های غذایی سالم گیاهی و خطر ابتلاء به سرطان سینه هنوز به صورت کامل مشخص نشده است.


منبع:

1401/04/03
10:16:56
5.0 / 5
806
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir