نحوه نگهداری انواع داروها در خانه

نحوه نگهداری انواع داروها در خانه

به گزارش اسنک اگر به سلامتی خود و خانواده اهمیت می دهید باید با نحوه صحیح نگهداری داروهای مختلف آشنا شوید، تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کرده و سلامت خود و اطرافیانتان را تضمین کنید.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، برای نگهداری داروها در منزل حتما به شرایط نگهداری دارو مندرج در روی جعبه یا برچسب دارو و یا بروشور داخل جعبه دارویی دقت کنید و سوالات خود در مورد نحوه نگهداری دارو را از داروساز بپرسید. باید توجه کرد که تعداد داروهایی که باید در یخچال نگهداری شوند، اندک است. هنگام دریافت دارو از داروساز نحوه نگهداری دارو را بپرسید. نگهداری داروها در یخچال فقط برای داروهای یخچالی، ضروری و مناسب می باشد. یخچال مانند حمام دارای رطوبت است و سبب می شود دارو زودتر از رسیدن به تاریخ انقضای روی بسته بندی، خراب شود.

بنابر اعلام مرکز اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، در عین حال از نگهداری داروهایی که برچسب ندارند و مورد مصرف نیستند، در منزل خودداری کنید. داروها را در داخل بسته بندی اصلی آنها، دور از نور، گرما، یخ زدگی و رطوبت نگهداری کنید. سرنگ و دستکش استریل هم تاریخ انقضای مصرف دارند. سرنگ یا دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته یا کاغذ پوشش آنها پاره شده باشد غیر استریل و غیر قابل استفاده می باشد. همینطور از مصرف پمادها و کرم هایی که قوام خویش را از دست داده اند، سفت یا آبکی شده اند، از بسته بندی نشت کرده است، بپرهیزید و آنها را دور بریزید. هیچگاه دارویی را در جعبه داروی دیگری نگهداری نکنید. چون که این امر می تواند منجر به مسمومیت دارویی خود یا عزیزانتان شود.

توجه داشته باشید داروها باید در بسته بندی و ظرف اصلی خود نگهداری شوند. خارج کردن آنها از ظروف و تقسیم در پاکت های کاغذی یا پلاستیکی فساد آنها را تسریع می کند.

نحوه نگهداری قرص و کپسول

- انواع خوراکی قرص و کپسول: به سبب پایین بودن دمای یخچال، این محیط نسبت به محیط بیرون، رطوبت بالاتری دارد و در صورت گذاشتن این نوع داروها در یخچال، آنها زود تر فاسد می شوند.

- انواع واژینال قرص و کپسول: در صورت رعایت شرایط نگهداری و اپلیکاتور یک بار مصرف تا آخر تاریخ انقضا قابل مصرف هستند.

در مورد قرص ها و کپسول هایی که بعد از شمارش، بسته بندی و به مصرف کننده تحویل داده می شوند، در صورت وجود رطوبت گیر و محکم بودن درب ظرف، ملاک نگهداری تا تاریخ انقضاء دارو است.

نحوه نگهداری پماد و کرم و ژل

- پماد و کرم و ژل موضعی: در صورت جمع کردن قسمت مصرف شده تیوپ و محکم بودن درب حداکثر تا زمان انقضاء قابل نگهداری است.

- پماد و کرم و ژل چشمی: تا یک ماه از زمان باز شدن قابل مصرف هستند.

- پماد و کرم و ژل واژینال: پس از باز کردن تا یک ماه قابلیت مصرف دارند.

نحوه نگهداری قطره

- انواع قطره چشمی: درصورتیکه در موقع مصرف قطره به چشم تماس پیدا نکند، حداکثر تا یک ماه پس از باز کردن قطره قابل مصرف است.

- انواع قطره گوش و بینی: در صورت محکم بودن درب ظرف پس از مصرف در صورت عدم یخ زدگی و عدم تغییر رنگ، حداکثر تا آخر تاریخ انقضاء قابل استفاده می باشد. هر چند باید در نظر داشت که با مصرف تدریجی احتمال تغلیظ دارو وجود دارد.

- انواع خوراکی: در صورت باز کردن قطره خوراکی، حداکثر تا یک ماه قابل نگهداری است. فقط در مورد قطره نیستاتین پس از شروع مصرف تا یک هفته در یخچال قابلیت نگهداری دارد.

نحوه نگهداری شربت و سوسپانسیون

- نحوه نگهداری انواع سوسپانسیون: برخی سوسپانسیون ها آماده اند و برخی با افزودن آب جوشیده سرد، آماده مصرف می شوند. سوسپانسیون ها در دمای اتاق تا هفت روز و در یخچال تا ۱۴ روز قابل نگهداری هستند. به غیر از سوسپانسیون کوآموکسی کلاو که به گرما شدیدا حساس است و پس از آماده سازی، باید سریع به یخچال منتقل شود که در اینصورت تا هفت روز در یخچال قابل نگهداری است. توجه گردد که اگر سوسپانسیون کوآموکسی کلاو از رنگ کرم روشن تغییر رنگ داد و تیره تر شد، قابل مصرف نیست.

دقت شود سوسپانسیون ها دو فاز دارند که با تکان دادن شیشه دارویی، فاز جامد آن در فاز مایع پخش و یکنواخت می شود. اگر لایه زیرین سوسپانسیون، با تکان دادن معمولی یکنواخت نشد، اصطلاحا کیک به وجود آمده و قابل مصرف نیست.

- نحوه نگهداری انواع شربت مایع: ضمن باز کردن باند محکم درب بطری، در صورت محکم بودن درب آن و عدم تغییر خواصی مثل بو، مزه و رنگ، در مورد شربت تا یک ماه و در مورد الگزیر، تا آخر تاریخ انقضاء قابل مصرف است. هرچند به سبب تغلیظ دارو در اثر نگهداری طولانی آن، استفاده آن در کودکان و سالمندان سفارش نمی گردد.

نحوه نگهداری اسپری تنفسی و اسپری بینی

در صورت شست وشوی صحیح سیلندر، تا آخر تاریخ انقضاء قابل استفاده هستند. به سبب قابل اشتعال بودن پوکه اسپری تنفسی، باید از نزدیک کردن اسپری تنفسی به آتش جلوگیری کرد.

نحوه نگهداری آمپول

آمپول ها بعنوان داروی یک بار مصرف بوده و بلافاصله پس از باز شدن باید استفاده و باقی مانده آن دور ریخته شود.

نحوه نگهداری ویال

این شکل دارویی به صورت چند دُز و چند بار مصرف بوده و ویال های مایع تا چهار هفته پس از شروع مصرف قابل نگهداری هستند. (مانند ویال های انسولین و لیدوکایین) و در انواع دیگر، مقدار باقی مانده پس از شروع مصرف دور انداخته می شوند. در مورد ویال های پودری پس از انحلال با حلال طبق بروشور کارخانه سازنده قابلیت نگهداری دارند.

نحوه نگهداری محلول های تزریقی حجیم

- انواع محلول های تزریقی حجیم تزریقی: پس از قرار دادن ست سرم بلافاصله باید تزریق شوند.

- انواع محلول های تزریقی حجیم شست و شو: بلافاصله پس از باز کردن برای شست وشوی زخم ها باید استفاده شوند، چونکه در غیر این صورت در زخم های باز می توانند باعث عفونت شوند.

- از انجماد محلول های تزریقی حجیم باید جلوگیری کرد. نگهداری آنها در درمای اتاق بلامانع است.

منبع:

1401/03/14
13:38:24
5.0 / 5
690
تگهای خبر: سازمان , سالم , سلامت , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir