محققان دانماركی می گویند؛

رژیم گیاهخواری برای افراد دیابتی مفید می باشد

رژیم گیاهخواری برای افراد دیابتی مفید می باشد

رژیم های گیاهی سرشار از میوه ها، سبزیجات، آجیل، حبوبات و دانه ها هستند و هیچ گونه غذای حیوانی ندارند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، متاآنالیز ۱۱ مطالعه انتشار یافته تا مارس ۲۰۲۲ که در مجموع نزدیک به ۸۰۰ نفر را شامل می شد، نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی گیاهخواری به مدت حداقل ۱۲ هفته به کاهش وزن و کاهش قند خون افراد کمک می نماید، و بیشتر از یک رژیم غذایی مدیترانه ای، رژیم های مختلف مخصوص دیابتی ها یا رژیم های غذایی کنترل شده مؤثر است.
در مقایسه با سایر رژیم های غذایی، رژیم های گیاهی به صورت قابل توجهی وزن (به طور متوسط ۴ کیلوگرم) و شاخص توده بدنی را به میزان ۱.۳۸- کیلوگرم بر متر مربع کم کرد.
طبق این مطالعه، رژیم های غذایی گیاهی همینطور منجر به بهبود جزئی در سطح قند خون، کلسترول کل و کلسترول بد LDL شد، اما تاثیر کمی بر فشار خون یا تری گلیسیرید در مقایسه با سایر رژیم ها داشت.
این ارزیابی دقیق از بهترین شواهد موجود تا به امروز با اطمینان نشان داده است که رعایت رژیم غذایی گیاهخواری برای حداقل ۱۲ هفته امکان دارد منجر به کاهش وزن مفهوم دار بالینی و بهبود سطح قند خون شود و ازاین رو می تواند در مدیریت اضافه وزن استفاده گردد.
«آن دیت ترمانسن»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز دیابت کپنهاگ دانمارک، اظهار داشت: «رژیم های گیاهی احتمالاً منجر به کاهش وزن می شوند چونکه با کاهش کالری دریافتی به علت محتوای کمتر چربی و محتوای بیشتر فیبر رژیمی مرتبط هستند.»


منبع:

1401/02/24
14:00:20
5.0 / 5
876
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir