مجله پزشكی نیوانگلند منتشر كرد

تأثیر دز چهارم واکسن در کاهش ۴ برابری مرگ های کرونایی

تأثیر دز چهارم واکسن در کاهش ۴ برابری مرگ های کرونایی

مجله پزشکی ˮنیوانگلندˮ در مقاله اخیر خود با مبحث بازنگری تأثیر واکسیناسیون بر مهار کرونا آورده است: تزریق چهارمین دُز واکسن کرونا خطر مرگ و میر ناشی از این بیماری را تا چهار برابر می کاهد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، این یافته ها نشان داده است که تزریق چهارمین دُز واکسن کرونا به صورت قابل توجهی احتمال مبتلا شدن به عفونت و نوع شدید بیماری را در افراد ۶۰ سال به بالا می کاهد.
در این بررسی ها مشخص شد که بین دو هفته تا یک ماه بعد از دریافت نوبت چهارم واکسن، احتمال مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ در این افراد در مقایسه با افرادی که فقط دٌز سوم را حداقل چهار ماه قبل دریافت کرده بودند، ۵۲ درصد کمتر بوده است.
همینطور احتمال بروز علایم بیماری کووید-۱۹ در این افراد ۶۱ درصد، احتمال بستری شدن در بیمارستان ۷۲ درصد، مبتلا شدن به نوع شدید بیماری ۶۴ درصد و همینطور احتمال مرگ ناشی از آن ۷۶ درصد کمتر بوده است.
این نخستین مطالعه ای است که اثربخشی تزریق دُز چهارم واکسن را در جلوگیری از بیماری کووید-۱۹ ارزیابی می نماید.
در این مطالعه داده های در ارتباط با ۱۸۲ هزار و ۱۲۲ داوطلب ۶۰ ساله و بالاتر که دُز چهارم واکسن را دریافت کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. همینطور داده های در ارتباط با یک گروه دیگر که حداقل چهار ماه قبل تنها دُز سوم را بدون دریافت دُز چهارم تزریق کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج مطالعات روی تأثیر تزریق دُز چهارم واکسن در افراد ۶۰ ساله و بالاتر به وضوح نشان داد که دُز چهارم واکسن به صورت قابل توجهی از فرد در مقابل عوارض بیماری کرونا همچون کاهش چهار برابری خطر مرگ و میر محافظت می کند.
متخصصان اظهار داشتند: نتایج این مطالعه می تواند به هر فردی کمک نماید تا در مورد احتیاج به واکسن، تصمیمی آگاهانه بگیرد. بر مبنای برآورد ما، نتایج این مطالعه جمعیت سالمندان و افراد در معرض خطر عوارض بیماری کووید-۱۹ را ترغیب می کند تا دُز چهارم واکسن را دریافت نمایند.1401/01/28
22:31:22
5.0 / 5
1027
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir