در گفت وگو با اسنك تشریح شد

افزایش چشم گیر بیماران سرپایی کرونا در پایتخت

افزایش چشم گیر بیماران سرپایی کرونا در پایتخت

به گزارش اسنک معاون درمان ستاد کرونای استان تهران ضمن تشریح وضعیت شیوع این بیماری در پایتخت، اظهار داشت: احیانا اگر قرار باشد موج هفتم به وقوع بپیوندد این زمان برای هفته اول اردیبهشت ماه پیشبینی می شود، اما چندان سهمگین نخواهد بود و بیشتر به شکل یک موج در افزایش موارد سرپایی خواهد بود.


دکتر نادر توکلی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت کرونا در استان تهران، اظهار داشت: موضوعی که در دهه دوم فروردین با آن مواجه شدیم افزایش موارد سرپایی بود و تعداد بیماران سرپایی به شدت افزوده شده است؛ البته هنوز منجر به افزایش بستری نشده است. تعداد مراجعین حوزه درمان به حدود ۳۵۰۰ نفر در روز رسیده است و این در شرایطی است که پیشتر این عدد حتی به زیر ۲۰۰۰ رجوع هم رسیده بود. حالا تعداد کل بستری کمتر از ۱۰۰۰ نفر است و مرگ و میر هم که به زیر ۱۰ نفر در روز رسیده بود، حالا بین ۱۳ تا ۱۵ مورد در روز در نوسان است.
وی ادامه داد: علایم فعلی بیماران مانند آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و سردرد نشان داده است که درصدی ویروس کرونای اومیکرون و درصدی آنفلوآنزا در گردش است.
توکلی با تکیه بر ضرورت تکمیل واکسیناسیون کرونا، خاطرنشان کرد: در دنیا ثابت شده است افرادی که واکسن دز سوم را تزریق کرده اند حدودا ۳۰ تا ۵۰ برابر نسبت به افرادی که واکسینه نشدند، مرگ و میر کمتری داشتند؛ ازاین رو سفارش به تکمیل واکسیناسیون مهم ترین عامل پیشگیرانه از بیماری شدید می باشد و می تواند حاشیه امنی ایجاد نماید که بیماری شدید و مرگ و میر نداشته باشیم.
او تصریح کرد: مسافرت ها و دید و بازدیدها در عید آزادانه انجام شد و طبیعتا این موجی از افزایش را بوجود آورده است؛ اما این که بخواهیم تحت عنوان پیک هفتم از آن یاد نماییم، هنوز زود است. درحال ارزیابی هستیم تا هفته آینده ببینیم روند به چه صورت پیش می رود.
توکلی درباره بازگشایی مدارس هم اظهار داشت: در مجموع ستاد ملی به این نتیجه رسیده است که بازگشایی صورت گیرد. مضرات عدم بازگشایی مدارس مانند افت آموزشی بخصوص در سنین زیر ۱۵ سال زیاد بود و تصمیم در این حوزه گرفته شده است و باید تمام حوزه ها در این حوزه همراهی کنند. مبحث حائز اهمیت این است که دانش آموزان و معلمینی که علامت دار می شوند در مدرسه حاضر نشوند و اگر اولیای مدرسه هم در کنترل صبحگاهی متوجه شدند کودکی علامت دارد او را به منزل بازگردانند.
او افزود: در مجموع بیشتر موافق بازگشایی حضوری مدارس هستیم. مراقبت و حفاظت از کودکان زیر ۱۰ سال در مدارس و مهدکودک ها واقعا دشوار می باشد و کنترل فیزیکی در این سنین مفهوم آنچنانی ندارد؛ اما خوشبختانه چون هوا گرم شده است با باز کردن پنجره ها و... تهویه بهتری برقرار است و این از نکات مثبت است.
وی ضمن اشاره به این که هنوز آثار تعطیلات نوروزی بر روند کرونا مشخص نمی باشد، اظهار نمود: احتمالا اگر قرار باشد موج هفتم به وقوع بپیوندد این زمان برای هفته اول اردیبهشت ماه پیشبینی می شود، اما چندان سهمگین نخواهد بود و بیشتر به شکل یک موج در افزایش موارد سرپایی است و خیلی بعید است که مرگ و میر را افزایش دهد؛ چونکه میزان واکسیناسیون ما قابل توجه بوده است. آمارهای ما در حوزه مرگ و میر نشان داده است که حدود ۶۰ درصد بستری ها در سنین بالای سن ۵۰ سال هستند و عمده مرگ و میرها هم در سنین بالاتر از ۶۰ سال و کسانی که بیماری زمینه ای دارند، رخ می دهد.
معاون درمان ستاد کرونای استان تهران درباره ضرورت تزریق دز چهارم واکسن کرونا، اظهار داشت: فعلاً در این حوزه ضرورتی وجود ندارد و سفارش به تزریق دز چهارم تنها برای گروههای پرخطر بوده و برای واکسیناسیون عمومی دز چهارم فعلاً سفارش ای وجود ندارد.
منبع:

1401/01/19
12:01:18
5.0 / 5
758
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir