مطالعات نشان می دهد؛

تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک در تسکین خستگی و افسردگی بیماران ام اس

تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک در تسکین خستگی و افسردگی بیماران ام اس

اسنک: رژیم غذایی کتوژنیک یا کتو، رژیمی است که بر گوشت، چربی ها و سبزیجات غیرنشاسته ای تمرکز دارد.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، پژوهشگران می گویند رژیم کم کربوهیدرات ممکنست به کاهش افسردگی و خستگی در افراد مبتلا به بیماری ام اس کمک نماید.
رژیم کتوژنیک ممکنست برای افراد مبتلا به بیماری ام اس بی خطر باشد و حتی ممکنست به آنها کمک نماید کمتر احساس خستگی و افسردگی کنند.
مطالعه جدید به دنبال بررسی این مساله است که چگونه یک رژیم غذایی با تاکید بر کربوهیدرات کمتر و حتی قند کمتر می تواند به کاهش وزن، بهبود سلامت روانی و حتی کاستن علائم بیماریهای خاص کمک نماید.
رژیم کتو پرچرب و کم کربوهیدرات برای نخستین بار در دهه ۱۹۲۰ برای مساعدت با کودکان مستعد تشنج مورد مطالعه و توسعه قرار گرفت، برای اینکه بدن را به حالت کتوز یا حالت ناشتا قرار می دهد، یعنی بجای قند، چربی موجود را به انرژی تبدیل می کند.
از آن زمان، رژیم کتو برای مساعدت با مدیریت مشکلاتی نظیر چاقی و دیابت تا مشکلات در رابطه با التهاب مانند ام اس مورد بررسی قرار گرفت.
جدیدترین مطالعه که توسط پژوهشگران دانشگاه ویرجینیا انجام شد، شامل ۶۵ فرد مبتلا به ام اس عودکننده که شایع ترین شکل این بیماری است، بود.
به شرکت کنندگان فرمان داده شد که دو تا سه وعده غذایی کتوژنیک در روز به مدت ۶ ماه مصرف کنند. این شامل ۱ یا ۲ وعده تخم مرغ، ماهی یا گوشت با حداکثر ۴ قاشق غذاخوری کره، روغن، آووکادو، خامه غلیظ، همراه با ۱ تا ۲ فنجان سبزیجات غیرنشاسته ای، مانند سبزیجات برگ دار، خیار یا گل کلم بود.
شرکت کنندگان در مطالعه حداکثر مجاز به مصرف ۲۰ گرم کربوهیدرات در روز بودند که پایبندی آن با آزمایش ادرار روزانه مشخص می شد.
محققان می گویند با بهره گیری از پرسشنامه، شرکت کنندگان نمرات سلامت جسمی و روانی بهتری را گزارش کردند. آنها با بهره گیری از آزمایش رایج پیشرفت بیماری ام اس بهبودی ۱۷ درصدی را گزارش کردند و توانستند بطور متوسط ۳۰ متر بیشتر از شروع مطالعه راه بروند.
دکتر «جی نیکلاس برنتون»، نویسنده مطالعه از دانشگاه ویرجینیا، با اذعان به این که هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری در مورد این مساله وجود دارد، اظهار داشت: «مطالعه ما شواهدی را ارائه می دهد که رژیم کتوژنیک ممکنست واقعاً بی خطر و مفید باشد چونکه کاهش برخی علایم برای افراد مبتلا به ام اس، در صورت استفاده در یک دوره ۶ ماهه مشاهده شد.»


منبع:

1400/12/16
20:35:48
5.0 / 5
838
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , چربی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir