مدیر كل دفتر مدیریت بیماری های خاص وزارت بهداشت تشریح كرد

چالش های تأمین پانسمان

چالش های تأمین پانسمان

به گزارش اسنک مدیر کل دفتر مدیریت پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، درباره مشکلات موجود در حیطه پانسمان های مخصوص بیماران سوختگی، اظهار داشت: انواع پانسمان ها در این حوزه وجود دارد. برخی از این پانسمان ها فوق تخصصی است که به علت تحریم ها به صورت رسمی برخی شرکتهای صادر کننده این پانسمان ها اعلام نمودند که امکان در اختیار قرار دادن این نوع پانسمان ها را به ما ندارند.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، مهدی شادنوش در نشست خبری که به مناسبت روز ملی جلوگیری از سوختگی (اول دی) در بیمارستان حضرت فاطمه (س) برگزار شد، اظهار نمود: سوختگی نیازمند محیط استریل و درمان پیچیده ای است و ما به علت وجود معضلات مختلف همچون تحریم های ناجوانمردانه آمریکا در بحث تجهیزات این مسائل و پانسمان های اختصاصی این امر و لباس های سوختگی که نیاز است، مشکل داریم.

وی درباره مشکلات در زمینه پانسمان مخصوص بیماران سوختگی اضافه کرد: انواع پانسمان ها در این حوزه وجود دارد. برخی از این پانسمان ها فوق تخصصی است. این گونه نیست که تمام کشورها تولید کننده این پانسمان ها باشند. معمولاً یک شرکت برای ۵۰ الی ۶۰ کشور دنیا این پانسمان ها را تولید و صادر می کند این در حالیست که به علت تحریم ها به صورت رسمی برخی شرکت ها به ما اعلام نمودند که امکان در اختیار قرار دادن این نوع پانسمان ها را به ما ندارند البته هم اکنون کار بیماران انجام می شود اما این که کار را ایده آل انجام دهیم، نیازمند کار پیشرفته است.

شادنوش، سوختگی "الکتریکال" (سوختگی با برق) را سوختگی قابل توجه کشور دانست و اظهار نمود: طبق آمار در سال بین ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار سوختگی در درجات مختلف داریم که این تعداد به نسبت کشورهای همسایه درصد بالاتری است و از این بین تنها ۳۰ هزار نفر برای درمان به بیمارستان ها رجوع می کنند.

به گفته وی، سوختگی الکتریکال از سوختگی های شدید می باشد که می تواند یک تا دو عضو را قطع کند و این سوختگی در میان کارگران ساختمانی دیده می شود.

مدیر کل دفتر مدیریت پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت افزود: ازاین رو ارگانهای ذی ربط نظیر شهرداری، سازمان نظام مهندسی و حتی تولید کنندگان لوازم برقی به این امر توجه نشان دهند. امکان پذیر نیست هر شهرستانی یک بیمارستان سوختگی داشته باشد. باید امکاناتی داشته باشیم که در شرایط اورژانس وارد عمل شویم واقدامات اولیه را انجام دهیم. امروز سوختگی های بالای ۵۰ درصد هم درمان می شوند و در این حوزه مشکلی نداریم.

شادنوش با اشاره به اینکه حدودا در اغلب استان ها بیمارستان ارجاعی سوختگی وجود دارد یا درحال تکمیل است، این را هم اظهار داشت که بیمارستان معضل سوختگی برخی استان ها مثل استان سمنان هم درحال افتتاح است.

وی با تکیه بر این که اطلاع رسانی ها در حوزه جلوگیری از سوختگی نباید محدود به شب چهارشنبه سوری و باید در طول سال هشدارهای لازم داده شود، خاطرنشان کرد: در این راستا باید به مسئله آموزش همگانی توجه و هشدارهایی دائما داده شود. اطلاع رسانی در این راستا خیلی مهم می باشد. گاها در میان بیماران دیابتی آنهایی که گرفتار پای دیابتی هستند امکان دارد حتی در یک استحمام ساده با ریختن آب داغ روی پا گرفتار سوختگی شوند.
منبع:

1400/09/28
20:39:18
5.0 / 5
992
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir