یافته محققان اسپانیایی؛

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای در تولد نوزاد با وزن طبیعی

تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای در تولد نوزاد با وزن طبیعی

اسنک: نتایج یک پژوهش نشان میدهد زنان حاملگی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می کنند، احتمال کمتری دارد که نوزادی خیلی کوچک و کم وزن به دنیا بیاورند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از دیلی میل، دانشمندان اسپانیایی ۱۲۰۰ مادر حامله را تا نیمه دوم حاملگی تحت نظر گرفتند. آنها در معرض خطر تولد نوزادی با وزن کم در نظر گرفته شده بودند.
نوزادانی که کوچک و با وزن پایین به دنیا می آیند با افزایش سن بیشتر از مشکلات رشد مغز و قلب رنج می برند.
نتایج نشان داد بانوانی که رژیم مدیترانه ای حاوی سبزیجات، میوه ها و روغن زیتون فراوان داشتند، ۴۲ درصد کمتر احتمال داشت که نوزادی خیلی کوچک به دنیا بیاورند.
بر اساس همین مطالعه، ورزش ذهن آگاهی (نظیر یوگا) نیز در این مسئله نقش داشت. تحقیقات نشان می دهد مدیتیشن این ریسک را تا ۳۴ درصد کم می کند.
۱۲۰۰ زن به سه گروه تقسیم شدند تا پژوهشگران بتوانند تفاوت ها را با هم مقایسه کنند. یک سوم از آنها رژیم غذایی مدیترانه ای را دنبال کردند، یک سوم روش های کاهش استرس را تمرین کردند، در صورتیکه بقیه زنان مراقبت های معمولی دریافت نمودند.
مشخص نیست که چه عواملی موجب کوچک به دنیا آمدن نوزادان می شود، اما عوامل پرخطر شامل سن بالای ۴۰ سال مادر، سیگار کشیدن و چاق بودن است.
محققان عنوان می کنند که عوامل سبک زندگی همچون تغذیه نامناسب و میزان بالای استرس نیز ممکنست با خطر بیشتر تولد نوزاد بسیار کوچک ارتباط داشته باشد.
پروفسور «ادوارد گراتاکوس»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «تولد نوزادی کوچک و کم وزن با افزایش التهاب جفت، فشار اکسایشی و افزایش سن هم راه است.»
وی در ادامه می افزاید: «رژیم های غذایی مدیترانه ای با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مرتبط هستند، از اینرو ممکنست این تاثیر ناشی از ارتباط بیولوژیکی با اثرات رژیم غذایی مدیترانه ای باشد».

1400/09/28
12:28:18
5.0 / 5
1145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir