در مراسم روز پرستار مطرح شد

اهمیت پرستاری در دوران کرونا بیشتر روشن شد

اهمیت پرستاری در دوران کرونا بیشتر روشن شد

به گزارش اسنک رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در آیین تقدیر از 14 پرستار که در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد، اظهار داشت: اهمیت پرستاری در دوران همه گیری کرونا بیش از پیش روشن شد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، همزمان با سالروز ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار، برنامه «مهر و صبر» با تقدیر از ۱۴ نفر از پرستاران در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد.
حجت الاسلام میثم امرودی رئیس و برخی از معاونان و مدیران سازمان فرهنگی هنری، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران، رمضانعلی سنگدوینی نماینده مجلس شورای اسلامی، عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت، امیر نورمحمدی مدیرعامل شرکت شهر سالم، ایمان مصدری مدیرعامل سازمان متخصصین و مدیران ایران و تعدادی از کادر درمان در این مراسم حضور داشتند.
زالی: تا کنون ۱۴۵ هزار پرستار به کرونا مبتلا شده اند
در این مراسم علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران با تبریک روز پرستار اظهار داشت: در میان مدافعان سلامت، سپیدپوشان عرصه پرستاری جایگاهی متفاوت و ممتاز دارند. کار پرستاری با یک نگاه مهرورزانه عجین است و اهمیت ویژه ای دارد. اوج این رشادت را در همه گیری کووید ۱۹ مشاهده کردیم که پرستاران ایرانی از همان روزهای اول مسئولانه وارد عمل شدند و صحنه های زیبایی خلق کردند. در شرایطی که حتی دسترسی به ماسک و گان هم وجود نداشت و شرایط خیلی سخت بود. در ایام اول وسایل حفاظتی کافی وجود نداشت و در این زمان بر خلاف سایر مشاغل، بحث دورکاری هم برای کادر درمان متصور نبود.
وی ادامه داد: بیش از ۱۴۵ هزار پرستار از روزهای شروع کرونا تا کنون به کرونا مبتلا شده اند و ۱۵۵ شهید هم تقدیم ملت ایران کرده اند. ۹ هزار پرستار داریم که گرفتار عوارض طولانی و فرسایشی کرونا هستند و باید به مشکلات آنان رسیدگی کرد. کسانی که ظاهراً بیماری را پشت سر گذاشته اند، اما همچنان با عوارض آن دست و پنجه نرم می کنند.
زالی اظهار داشت: پرستاری ذاتاً شغل سختی است و با وجود برخی نامهربانی ها که با این قشر صورت گرفته و مشکلات صنفی زیادی دارند، این عزیزان همچنان در صحنه هستند و مردم را تنها نگذاشته اند. امیدوارم مجموعه دولت و مجلس دست به دست هم دهند و به مطالبات به حق پرستاران رسیدگی کنند.
حجت الاسلام امرودی: اهمیت پرستاری در دوران همه گیری کرونا بیش از پیش روشن شد
حجت الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری با تبریک سالروز ولادت حضرت زینب(س) و خیر مقدم به پرستاران اظهار داشت: اگر وجود نازنین حضرت زینب(س) نبودند، نقل واقعه عاشورا به دست ما نمی رسید و می توان گفت وجود شیعه مدیون حضرت زینب(س) است. پس از هزار و اندی سال، ایشان باز هم موجب حفظ ما شدند و اگر حرم حضرت زینب(س) در سوریه نبود، گروهک تکفیری داعش موجب نابودی ما می شد. اما وجود ایشان موجب شد جوانان ما به آن سرزمین بروند و دفاع کنند و ضامن امنیت ایران شوند.

وی ضمن اشاره به شان بالای پرستاری اظهار داشت: علامه طباطبایی می فرمایند حاضرم همه ثواب جمع آوری و تألیف تفسیر المیزان را بدهم و شما پرستاران ثواب یک شب بیداری و پرستاری خودرا به من بدهید. در روایت داریم کسانی که یک شب پرستاری می کنند، با حضرت ابراهیم خلیل محشور می شوند.
رئیس سازمان فرهنگی هنری با اشاره به اینکه اهمیت پرستاری در دوران همه گیری کرونا بیش از پیش روشن شد، اضافه کرد: روزهای اول را به خاطر بیاورید که چه وحشتی جامعه را فرا گرفته بود و این عزیزان جانشان را کف دستشان گرفتند و وارد میدانی شدند که فکر می کردند شاید برگشتی از آن نباشد. این صحنه شباهت خاصی به دوران دفاع مقدس دارد و کار مدافعان سلامت به اندازه رزمندگان بااهمیت است. این صحنه ها باید ثبت گردد و می توان از قالب های هنری برای این کار کمک گرفت. نسل های آینده باید بدانند مدیون شما هستند و کادر درمان دلیرانه مقابل این ویروس ایستادند.
وی خاطرنشان کرد: سازمان فرهنگی هنری از روز اول با همه توانش به کمک کادر درمان آمد. ابتدا مجموعه های سازمان را به کارگاه تولید ماسک تبدیل کردیم و بعد وارد فعالیتهای جهادی شدیم، به صورتی که هم اکنون با همت نیکوکاران شبی ۲۰ هزار غذا در بین نیازمندان توزیع می شود. همین طور در فضای مجازی بیش از ۹۰ هزار محصول مجازی در قالب های مختلف تولید و منتشر کردیم.
حجت الاسلام امرودی اظهار داشت: همه مراکز سازمان فرهنگی هنری در اختیار کادر درمان قرار دارد و چندین سالن سینما، سالن نمایش، موزه و... داریم که می تواند میزبان مدافعان سلامت باشد. در برنامه «مهرآیین» از خانواده شهدا تجلیل می نماییم که در این زمان میهمان خانواده شهدای مدافع سلامت نیز بوده ایم.
رمضانعلی سنگدوینی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز سخنران بعدی مراسم بود که اظهار داشت: از آنجائیکه دختر خودم پرستار است و در بخش کرونا خدمت می کند، از نزدیک شاهد تلاش این عزیزان هستم. البته این تنها باری نیست که پرستاران با شرایط سخت روبه رو هستند و در دوران دفاع مقدس نیز متحمل زحمات فراوانی بودند.
رئیس فراکسیون مجمع خیرین و امور خیریه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یک پرستار علاوه بر سختی های جسمی با مشکلات روحی هم درگیر است، چونکه دیدن رنج هم نوعان موجب آزردگی خاطر می شود. به شما عزیزان خداقوت می گویم و برایتان آرزوی توفیق دارم. ما خدمتگزار شما هستیم و حتما صحبتی که درباره وضعیت ایثارگری کادر درمان عنوان شد، در مجلس پیگیری خواهم کرد.
ازاین رو گزارش، در ابتدای نیز مراسم معصومه باکوچی سرپرست موزه هنرهای دینی امام علی(ع) ضمن خوشامدگویی به حاضران اظهار داشت: موزه ها بر اساس حفظ ارزش ها ادامه حیات می دهند و بر خود وظیفه می دانند که فراتر از گنجینه مادی، به حفظ مفاهیم باارزش نیز بپردازند؛ مفاهیمی چون مهربانی و تاب آوری در مقابل سختی ها که شما پرستاران عزیز عالی ترین مصداق آن هستید. حلم، ایثار و مهربانی شما بار دیگر در دوران سخت کرونا تلالو پیدا کرد و کرامت حرفه ای شما را نشان داد. همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند، خیلی از رنج ها و زحمات شما را کسی نمی بیند. گاهی یک لبخند محبت آمیز شما جان باردیگر ای به یک بیمار می بخشد. وظیفه ما این است که قدردان شما فرشتگان یاری رسان باشیم و از خدای متعال بخواهیم که در هر جایی که هستیم، به وظایف خود عمل نماییم.

کجوری معاون سازمان متخصصین و مدیران ایران و دبیر اجرائی مراسم نیز اظهار داشت: افرادی از کادر درمان که بر اثر کرونا آسمانی شدند، برمبنای دستور مقام معظم رهبری شهدای مدافع سلامت نام گرفتند، اما برخی دیگر از کادر درمان هم بودند که در این دوران بر اثر مبتلاشدن به کرونا لطمه های جسمی دیدند که قابل جبران نیست. امیدواریم این افراد نیز مورد توجه قرار گیرند و بعنوان ایثارگر شناخته شوند و بتوانند از مزایای آن بهره ببرند. چونکه حضور در خط مقدم درمان چیزی از جبهه جنگ کم ندارد.
بنا براعلام روابط عمومی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، تجلیل از ۱۴ پرستار اختتام بخش این مراسم بود که حسین شکیبا، مجید حفیظی، محمدرضا کریمی، سارا سرشار، مریم سنایی، سمیره نوری، رضا فرهنگی خرم، محمود بخشی، بهاره ملکی، زهرا به جانی، سید مهدی میرحسنی مقدم، اکبر آذری، فاطمه آنگریج و فاطمه معتمدیان لوح سپاس و هدایایی دریافت نمودند.
منبع:

1400/09/20
15:52:57
5.0 / 5
1061
تگهای خبر: امنیت , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir