رییس كمیته كشوری كاشت حلزون اعلام كرد

۱۵ بخش کاشت پروتز حلزون شنوایی در کشور

۱۵ بخش کاشت پروتز حلزون شنوایی در کشور

رئیس کمیته کشوری کاشت حلزون با اشاره به این که هیات امنای صرفه جویی ارزی با ایجاد فضای رقابتی قادر به کاهش قیمت یک سومی پروتز حلزون شنوایی شده است، اظهار داشت: با 15 مرکزی که برای کاشت حلزون در سراسر کشور تاسیس شده، امروزه چترحمایتی بسیار وسیع هیات امنا کل کشور را پوشش می دهد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر مسعود متصدی زرندی در پاسخ به این پرسش که وجود هیات امنای صرفه جویی ارزی چقدر در عدالت سازی و تامین پروتزها حائز اهمیت است؟ اظهار داشت: یکی از پایه ها و ستون های محکم موفقیت در کاشت حلزون کشورمان، وجود هیات امنای صرفه جویی ارزی در برهه های زمانی متفاوت بوده است و مشکلات مختلفی توسط این نهاد رفع شده است بطور مثال خریدهای تجمیعی هیات امنا منجر شده تا با قیمت مناسب پروتز برای کشور تامین گردد.
وی ادامه داد: از اقدامات هیات امنا طی این سال ها که بعنوان پشتیبان و رمز موفقیت در کمک به بیماران کاشت حلزون شمرده می شود مجاب کردن دولت برای تعیین ردیف بودجه اعتباری مشخص جهت پشتیبانی از کاشت حلزون شنوایی بیماران ناشنوا در بودجه سالانه کشور است. علاوه بر این یکی از با اهمیت ترین اقدامات هیات امنا در تمام سال هایی که کشور ما تحت فشارهای تحریم قرار دارد توانمندی هر ساله این نهاد در تامین پروتزهای کشور با وجود عدم تخصیص بودجه های مصوب بوده است.
رئیس بخش کاشت حلزون بیمارستان امیراعلم عنوان کرد: تعدادی از لحاظ اقتصادی احساس می کنند وضع کشور در تامین پروتز در سالهای اخیر مشکل تر شده است اما به همت و کمک هیات امنای صرفه جویی ارزی نه فقط در حوزه تامین پروتزهای بیماران ناشنوا افت نکردیم بلکه تعداد پروتزهای دریافتی را نیز افرایش داده ایم.
تامین ۲۰۰۰ پروتز شنوایی در سال گذشته
متصدی اضافه کرد: زمانی بود که کشور ما ۶۰ یا ۷۰ پروتز می خرید اما بعد از آن به آرامی میزان خرید افزوده شد ولی خوشبختانه بنده این توفیق را دارم که بگویم به همت هیات امنای صرفه جویی ارزی در سال قبل نزدیک به ۲۰۰۰ پروتز برای بیماران تامین شده است. همین طور هیات امنای صرفه جویی ارزی با ایجاد فضای رقابتی قادر به کاهش قیمت ها تا یک سوم شد.
وی تصریح کرد: کاشت پروتز حلزون یک جراحی نجات بخش محسوب می شود؛ به این معنا که کودک دارای معلولیت ناشنوایی را تبدیل به فردی شنوا می کند و بعد از آن کودک همانند هم سن و سالان خود می تواند به مدرسه عادی و دانشگاه برود و برمبنای تحصیلات انجام شده شغل مورد نظر خودرا انتخاب نماید. بدین سبب کاشت حلزون یک اتفاق، تغییر و انقلاب بسیار بزرگ در پزشکی است.
وی با اعلان اینکه ایران همچون کشورهای پیشرو در کاشت پروتز حلزون بوده و بیش از ۲۸ سال است که ما در کشورمان جراحی کاشت پروتز حلزون شنوایی را انجام می دهیم، اضافه کرد: این جراحی یک کار تیمی است تا برای بیمار بهترین نتیجه حاصل شود؛ از این جهت این کار تیمی همانند یک مثلث تشبیه می شود که نخستین ضلع و در راس مثلث هیات امنای صرفه جویی ارزی است که مسائل مربوط به تامین هزینه و خرید پروتزها را بر عهده دارد. بدین سبب هیات امنای صرفه جویی ارزی در دهه های گذشته مشغول خدمت رسانی بوده و ما شاهد پیشرفت ها و کمک های وافر این نهاد برای بیماران هستیم.
تاسیس ۱۵ بخش مربوط به کاشت پروتز حلزون شنوایی در سراسر کشور
رئیس کمیته کشوری کاشت حلزون تصریح کرد: ضلع دیگر مثلث، جراحان هستند که پروتز حلزون شنوایی را در سر بیمار نیازمند کاشت حلزون قرار می دهند. بدین سبب گروهی از افراد که فوق تخصص گوش بوده قادر به انجام این جراحی اند که این خود بخش دیگری از مثلث فوق الذکر را تشکیل می دهد که ضلع بسیار پیچیده ای است و بایستی جراحان با تجربه دراین زمینه داشته باشیم و خود این پزشکان جراحانی را آموزش دهند که قادر به خدمت رسانی باشند و ما حصل کار این ضلع، با همراهی هیات امنای صرفه جویی ارزی تاسیس ۱۵ بخش مربوط به کاشت پروتز حلزون شنوایی در سراسر کشور است.
وی اظهار داشت: ضلع دیگر مثلث، کمپانی های تولیدکننده پروتز کاشت حلزون هستند و با توجه به این که پروتزها « high-tech » است هر کشوری تکنولوژی ارائه دستگاهها را ندارد؛ بدین سبب گروه دیگری از افراد در قالب کمیته فنی بعنوان کارشناس مسائل مربوط به پروتزهای خریداری شده توسط شرکتها را بررسی می کنند که این کمیته زیر نظر معاونت درمان وزارت بهداشت فعالیت می کند همین طور برای آنکه بتوانیم تصمیمات درست، عادلانه و در عین حال علمی و فنی خوبی برای بیماران نیازمند کاشت حلزون شنوایی بگیریم ۲ کمیته علمی و فنی تشکیل داده ایم.
مدیر گروه گوش، گلو و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در کشور از هر ۱۰۰۰ کودکی که متولد می شوند یک کودک ناشنوا به دنیا می آید که نیازمند جراحی پروتز حلزون شنوایی است و با توجه پیشرو بودن کشور ما دراین زمینه و این که بیش از ۳ دهه است که کاشت پروتز انجام می دهد جزو بالاترین ها محسوب شده پس کشورهای همجوار همچون عراق، جنوب خلیج فارس، کشورهای شمال ایران همچون تاجیکستان، ارمنستان، قرقیزستان و به ویژه بخش زیادی از بیماران کشور افغانستان وارد ایران می شوند تا کاشت پروتز برای آنها صورت گیرد درصورتی که این امکان برای آنها در سایر کشورها وجود ندارد.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، متصدی اشاره کرد: بنده بیش از ۳ دهه از عمر خودرا وقف کاشت حلزون کرده ام و باتوجه به جراحی های انجام شده اگر امروز نقشه کل کشور را ملاحظه نمایید با ۱۵ مرکزی که برای کاشت حلزون در سراسر کشور تاسیس شده است امروزه چترحمایتی بسیار وسیع هیات امنا کل کشور را پوشش می دهد؛ پس دیگر لازم نیست بطور مثال بیماران سیستان و بلوچستانی، اهوازی یا آذربایجانی و دیگر استانها برای درمان کاشت حلزون به تهران مراجعه کنند.1400/09/14
22:32:17
5.0 / 5
1176
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir