دلیلهای ابتلای کودکان به دیابت

دلیلهای ابتلای کودکان به دیابت

خوزستان یک فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان اظهار داشت: از آنجائیکه دیابت نوع 1 از بیماریهای خودایمنی شمرده می شود، عامل وراثت (ژنتیک) و عوامل محیطی در آن مؤثر هستند.دکتر سولماز حیدری با اشاره به اینکه بیماری دیابت بین کودکان و نوجوانان بیش از پیش شیوع پبدا کرده و آگاهی از مسائل و خطرات دیابت در کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهار نمود: دیابت به دو نوع ۱ و ۲ طبقه بندی می شود که در هر دو نوع دیابت، اگر والدین قادر به تشخیص علایم و نشانه های بیماری باشند، می توانند به کودک خود کمک کنند تا با شناسایی و درمان بموقع، شانس بیشتری در کنترل این بیماری داشته باشند.

به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، وی در تعریف دیابت اضافه کرد: با تبدیل مواد غذایی در بدن به قند ساده به نام گلوکز و سپس وارد شدن به سلول ها بوسیله جریان خون، انرژی بدن تامین می شود. در صورتیکه قند در خون بماند و وارد سلول ها نشود، قند خون بالا رفته و در نتیجه بیماری دیابت بروز می کند؛ علت بروز این بیماری کمبود انسولین یا متوقف شدن آنست، انسولین هورمونی است که موجب ورود قند از خون به سلول ها و در نهایت، تامین انرژی بدن می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درباب چگونگی بروز انواع دیابت بیان کرد: علت ایجاد هر دو دیابت نوع ۱ و ۲ به انسولین مرتبط می باشد. در دیابت نوع ۱، سیستم ایمنی بدن با ایجاد پادتن به سلول های تولیدکننده انسولین در لوزالمعده حمله کرده و آنها را از بین می برد، در نتیجه تولید انسولین در بدن متوقف می شود و قند خون افزایش می یابد.

وی با اشاره به این که عامل بروز دیابت نوع ۱ ارثی است، اظهار داشت: از آنجائیکه دیابت نوع ۱ از بیماریهای خودایمنی شمرده می شود، عامل وراثت (ژنتیک) و عوامل محیطی در آن مؤثر هستند. این که چه عوامل محیطی موجب بروز این بیماری در یک کودک می شود و در کودک دیگر بروز نمی کند، هنوز مشخص نیست و تحقیقات دراین زمینه در حال انجام می باشد.

حیدری اشاره کرد: به طور معمول دیابت نوع ۱ بین کودکان و نوجوانان شایع است؛ در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ دریافت انسولین امری لازم و ضروری می باشد. هم اکنون تنها و بهترین روش جبران کمبود انسولین، استفاده از انسولین به شکل تزریق است که در این خصوص والدین باید نسبت به انجام بموقع و منظم آن توجه ویژه داشته باشند. مراجعات مکرر به پزشک مربوطه بمنظور انجام غربالگری های لازم را نیز باید مدنظر قرار دهند.

وی اضافه کرد: هم اکنون برای دیابت نوع ۱ درمانی وجود ندارد اما تحقیقات در حوزه ژن درمانی، داروهای ترمیمی با بهره گیری از سلول های بنیادی و پیوند جزایر لانگرهانس، بعنوان گزینه های احتمالی درمان وجود دارد.

فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان اظهار داشت: در دیابت نوع ۲ بدن به میزان مورد نیاز انسولین تولید نمی کند یا پروسه تولید انسولین به خوبی صورت نمی گیرد. از عوامل اصلی بروز این نوع دیابت افزایش وزن، کم تحرکی و رژیم غذایی نادرست است.

وی اضافه کرد: شانس مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ با افزایش سن در افراد بالای ۴۰ سال بیشتر می شود، هر چند احتمال ابتلای آن در کودکان نیز وجود دارد.

حیدری اظهار داشت: افزایش ادرار یا شب ادراری، احساس تشنگی شدید و میل به نوشیدن مایعات زیاد، کاهش وزن بدون دلیل در زمان کوتاه، خستگی و کاهش انرژی و بهبود طولانی مدت زخم ها، از علایم دیابت در هر دو نوع ۱ و ۲ است. نخستین و شایع ترین علامت، شب ادراری در کودکان است. علاوه بر علایم مشترک، افزایش چربی و فشارخون و نقص ایمنی از علایم دیابت نوع ۲ هستند.

وی بیان کرد: والدین با مشاهده یک تا دو علامت از علائمی که به آنها اشاره شد، باید نسبت به درمان سریع و مراجعه کودک خود به مراکز درمانی اقدام نمایند. متأسفانه گاهی دیده شده که خانواده ها زمانی که کودک با علایم شدید و خطرناک (خون اسیدی، بدحالی و کاهش هوشیاری) روبه رو است به پزشک مراجعه می کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اضافه کرد: اگر در مراحل اولیه بیماری، تشخیص سریع و درمان بموقع صورت نگیرد، بدن به دنبال تامین سوخت و ساز خود بوسیله چربی ها در مراحل بعدی برر می آید و در نهایت در انتهای بیماری مبادرت به تولید اسیدی به نام کتواسیدوز می کند؛ این اسید سمی و برای بدن بسیار خطرناک و کشنده است و نیازمند مراقبت های پزشکی و اورژانسی است.

وی اظهار داشت: برای درمان دیابت نوع ۲ می توان اقداماتی همچون ورزش منظم، کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب و استفاده از داروهای تجویزشده توسط پزشک مربوطه را انجام داد.

بنا بر اعلام مرکز آموزشی درمانی کودکان ابوذر اهواز، حیدری درباب چگونگی پیش گیری از دیابت اشاره کرد: هنوز نمی توان از دیابت نوع ۱ پیشگیری کرد و برای جلوگیری از دیابت نوع ۲ نیز سبک زندگی فعال و سالم، رژیم غذایی مناسب مانند استفاده از سبزیجات، میوه ها، غذاهای کم چرب و پروتئین ها و اجتناب از مصرف فست فودها، شیرینی جات و چربی ها سفارش می شود.
1400/09/04
11:13:57
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: آموزش , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir