آیا طب سنتی چین درمانی برای کووید ۱۹ عرضه کرده است؟

آیا طب سنتی چین درمانی برای کووید ۱۹ عرضه کرده است؟

به گزارش اسنک خراسان رضوی تحقیقی جدید درحال ارزیابی این مورد است که آیا قارچ های دارویی و گیاهان چینی مزایای درمانی در درمان عفونت حاد کووید ۱۹ را دارد یا خیر.به نقل از نیوز، هدف اصلی تحقیق MACH-۱۹ که توسط دانشکده پزشکی سن دیگو و دانشگاه کالیفرنیا رهبری می شود، درک کارایی درمانی قارچ ها و گیاهان چینی برای درمان کووید ۱۹ است.

این تحقیق نخستین موردی است که نگاههای پزشکی یکپارچه خاص را با استفاده از استاندارد طلایی پزشکی غربی یعنی کارآزمایی بالینی تصادفی، دوسوکور و کنترل با دارونما ارزیابی می نماید.

در حال حاضر سه نوع کارآزمایی برای بیماران ۶۶ تا ۸۰ سال که آزمایش سارس کوو ۲ مثبت و علایم خفیف تا متوسط دارند و در خانه قرنطینه هستند، انتخاب شده است. ۲ مورد آزمایش های ایمنی بالینی فاز یک مورد تایید سازمان غذا و دارو(FDA) بعنوان تحقیقاتی برای درمان کووید ۱۹ حاد هستند.

دکتر گوردون ساکس محقق اصلی تحقیق MACH-۱۹(قارچ ها و گیاهان چینی برای کووید ۱۹) است.

وی بر استفاده از غذا بعنوان دارو تمرکز دارد.

تحقیق «محصول مبتنی بر قارچ برای کووید ۱۹» از دسامبر ۲۰۲۰ شروع شد و مقرر است تا دسامبر ۲۰۲۲ اجرا شود. در این تحقیق ایمنی و امکان پذیری ترکیب ۵۰/۵۰ قارچ آگاریکون(Fomitopsis officinalis) و دم بوقلمون(Trametes versicolor) را به صورت کپسول آزمایش می کند.

تحقیق «فرمول گیاهی چینی برای کووید ۱۹» در جولای ۲۰۲۱ شروع شد و پیشبینی می شود در دسامبر ۲۰۲۲ به پایان برسد. محققان در این تحقیق هم ایمنی و امکان سنجی فرمولاسیون ۲۱ گیاه چینی از تایوان به نام Qing Fei Pai Du Tang را آزمایش می کنند که به صورت گسترده بعنوان درمان گیاهی کووید ۱۹ در چین مورد استفاده قرار می گیرد.

گوردون ساکس، محقق اصلی این تحقیق و مدیر تحقیقات مراکز سلامت یکپارچه در دانشکده پزشکی سن دیگو، اظهار داشت: ما امیدواریم این درمان ها احتیاج به بستری شدن در بیمارستان را کم کند.

به گفته وی این قارچ ها به علت سابقه طولانی استفاده و شواهد اخیر از اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد ویروسی انتخاب شده اند.در یک مطالعه پیش بالینی که در شماره مارس ۲۰۱۹ مجله Mycology انتشار یافت، آگاریکون ویروس هایی همچون آنفلوآنزای نوعA(H۱N۱)، آنفلوآنزایA (H۵N۱)(عامل آنفلوآنزای مرغی) و تبخال را مهار می کند.

ساکس اعتقاد دارد قارچ های دارویی از تکثیر ویروس ها جلوگیری می کند. این نظریه ای است که وی می خواهد در آزمایش فاز دوم ضد سارس کوو ۲ آزمایش کند.

وی اضافه کرد: یکی از مزایای قارچ ها این است که با ما تکامل یافته اند؛ ازاین رو با باکتری ها، ویروس ها و سایر قارچ ها درست مانند انسان ها رفتار می کنند. قارچ ها دفاع بسیار خوبی در مقابل آفات بوجود آورده اند. ما معتقدیم که با مصرف آن این عملکرد دفاعی به ما منتقل می شود.

سومین کارآزمایی درحال انجام پروژه MACH-۱۹ تحقیق RCT «محصول طبیعی مبتنی بر قارچ» است که افزایش پاسخ ایمنی به واکسیناسیون کووید ۱۹ را اندازه گیری می کند یعنی قارچ های دارویی که در زمان واکسیناسیون اولیه کووید ۱۹ در کپسول داده می شوند و می توانند آنتی بادی ها و سایر موارد را بالا برند. اقدامات پاسخ ایمنی در ژوئن ۲۰۲۱ شروع شد و مقرر است در ژوئن ۲۰۲۲ تکمیل شود.

ساکس اظهار داشت: گروه وی درحال راه اندازی چهارمین آزمایشی است که بررسی می کند آیا قارچ های دارویی می تواند بعنوان ماده ای کمکی که پاسخ ایمنی را مشابه دوز تقویت کننده کووید ۱۹ تقویت می کند، استفاده گردد.

ساکس اظهار داشت: واکسن ها منجر به تولید آنتی بادی هایی می شوند که می تواند ویروس را در خون از بین ببرد. قارچ ها نه تنها امکان دارد تعداد این آنتی بادی ها بلکه ایمنی سلول های تی را در مقابل سلول های آلوده به ویروس افزایش دهد.

علاوه بر این از آنجاییکه قارچ ها به گیرنده های سلول های ایمنی انسان متصل می شود، می تواند ایمنی ما را تعدیل کند و از جهاتی آنرا تقویت و در بعضی موارد آنرا آرام نماید. این خاصیت قارچ امکان دارد عوارض جانبی در رابطه با واکسن را هم کم کند.وی تصریح کرد که گیاهان دارویی به پزشکان چینی کمک کرد ۳۰۰ بیماری همه گیر ثبت شده را مدیریت کنند. همینطور داروشناس یونانی، پدانیوس دیوسکوریدس هم آگاریکون را برای درمان عفونت های ریوی ۲۳۰۰ سال پیش تجویز کرد. قرن هاست که داروهای طبیعی برای درمان بیماری های عفونی استفاده می شود.

اگرچه طب غربی هنوز خیلی از درمان های طب یکپارچه را فاقد شواهد تجربی و مبتنی بر شواهد می داند اما بعضی از ایده های آن مانند طب سوزنی برای درمان درد و عصاره گیاهی آرتمیزینین برای درمان مالاریا درحال پذیرش گسترده تر است.

MACH-۱۹ بعنوان یک ایده توسط ساکس در طول یک کنفرانس تحقیقاتی در آغاز همه گیری پدیدار شد و فرصتی برای عرضه شواهد بیشتر فراهم می آورد.

ساکس می گوید: اگر ما بتوانیم موفقیت این طرح را نشان دهیم امکان دارد علاقه به بررسی فرمول ها و نگاههای گیاه شناسی دیگر را ایجاد نماییم.

انتظار می رود اطلاعات ایمنی اولیه از آزمایش ها تا آخر سال جاری عرضه شود و داده های اثربخشی طی یک سال آماده شود.

وی اظهار نمود: از دریافت تاییدیه سازمان غذا و دارو(FDA) خوشحالم و نشانه ای از گسترش ذهن های علمی غربی به سمت داروهای گیاهی است.

در مجموع FDA در سالهای اخیر از طب مکمل و یکپارچه آگاه تر شده و تمایل بیشتری برای یافتن راه هایی برای مطالعه این رویکردها نشان داده اما همچنان برای داروسازی با سختگیری عمل می کنند.

منبع:

1400/08/30
11:38:11
5.0 / 5
1111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir