كاربرد تست سرولوژی یا آنتی بادی كرونا چیست؟

كاربرد تست سرولوژی یا آنتی بادی كرونا چیست؟

به گزارش اسنك بوشهر متخصص عفونی و بیماری های تنفسی می گوید دقیق ترین زمان برای انجام تست سرولوژی كرونا (آنتی بادی)، آخر هفته دوم و ترجیحاً پس از روز دهم از شروع علایم است.


حسن شفیعی با اشاره به کاربرد تست سرولوژی یا آنتی بادی اضافه کرد: آزمایش های سرولوژیکی ویروس کرونا، آنتی بادی هایی را تشخیص می دهند که بدن برای مقابله با ویروس تولید می کند و این آنتی بادی ها در هرکسی که از کووید-۱۹ بهبود یافته، وجود دارند.
وی خاطرنشان کرد: عموماً تست خون یا همان سرولوژی (پک آنتی بادی) در هفته های اول مثبت نمی گردد، چون فاصله زمانی از زمان ورود ویروس تا تولید آنتی بادی توسط سیستم ایمنی وجود دارد و این تست فقط با شما نشان داده است که در هفته های گذشته به کرونا مبتلا شده اید یا نه؟
شفیعی اظهار داشت: آزمایش آنتی بادی وجود خودِ ویروس را بررسی نمی کند، بلکه به دنبال این است که آیا سیستم ایمنی بدن شما به عفونت پاسخ داده است یا خیر؟ و به دنبال مواد خاصی در خون شماست که به آن آنتی بادی می گویند، چونکه بدن هنگام مبارزه با عفونتی مانند کووید - ۱۹ این مواد را ایجاد می کند
متخصص عفونی و بیماری های تنفسی بیمارستان شهید گنجی برازجان عنوان کرد: در آزمایش تست سرولوژی مقداری خون از شما گرفته می شود و وجود دو ماده شیمیایی IgM و IgG در خون شما بررسی می شود که آنتی بادی های IgM، در اوایل عفونت ایجاد می شوند و آنتی بادی های IgG، دیرتر و بعد از بهبودی در بدن ظاهر می شوند.
وی تاکید کرد: حدود ۴ هفته طول می کشد تا در بدن انسان آنتی بادی های IgM ایجاد شوند؛ اما ویروس شناسان مطمئن نیستند که این مدت زمان برای ویروس مولد کووید ۱۹ چقدر است و برای فهمیدن این امر آزمایش های بیشتری لازم است.
شفیعی اظهار نمود: آزمایش های آنتی بادی فعلی نمی توانند به شما بگویند که آیا نسبت به بیماری کووید ۱۹ ایمن هستید یا خیر؟ این بدان دلیل است که ما نمی دانیم این پادتن ها برای چه مدت می توانند از شما در مقابل این ویروس محافظت کنند، ازاین رو این آزمایش ها نباید برای تشخیص ویروس استفاده شوند.
وی در مورد دقیق بودن این آزمایش ها اظهار داشت: اگر نتیجه آزمایش آنتی بادی شما مثبت باشد بدان مفهوم است که کرونا داشته اید، اما اگر برای مدت کوتاهی به این ویروس آلوده شده اید، امکان دارد نتیجه منفی بگیرید و بدن شما آنتی بادی تولید نکرده باشد.
متخصص عفونی و بیماری های تنفسی تصریح کرد: مطالعات نشان داده بعد از ۸ هفته پس از بهبودی از بیماری کرونا سطح آنتی بادی ها کاسته می شود و این نشان دهنده این است که با یک مرتبه مبتلا شدن ایمنی دائمی در بدن ایجاد نمی گردد و افرادی که پروتکل های بهداشتی چون شستشوی دست، زدن ماسک، فاصله اجتماعی (فیزیکی) را رعایت نکنند می توانند باردیگر به این بیماری مبتلا شوند.1399/04/25
15:43:01
5.0 / 5
2246
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir