حفظ فشار خون در سطح مطلوب از پیری مغز جلوگیری می کند

حفظ فشار خون در سطح مطلوب از پیری مغز جلوگیری می کند

اسنک: خراسان رضوی برمبنای نتایج تحقیقات جدید دانشگاه ملی استرالیا(ANU) افراد مبتلا به فشار خون بالا که فشار خون آنان در محدوده سفارش شده طبیعی است، در معرض خطر پیری سریع مغز هستند.به نقل از مدیکال اکسپرس نتایج این تحقیقات نشان داد فشار خون مطلوب به مغز ما کمک می نماید حداقل ۶ ماه از سن واقعی خود جوان تر بمانیم. پژوهشگران حالا خواهان به روز شدن دستورالعمل های ملی سلامت هستند تا یافته های مهم آنان را منعکس کند.

نتایج تحقیق دانشگاه ملی استرالیا بیان کرد شرکت کنندگان مبتلا به فشار خون بالا دارای مغز پیرتر در نتیجه کمتر سالم بودند و خطر مبتلاشدن به بیماریهای قلبی، سکته و زوال عقل در آنان بالا رفته بود. همین طور شرکت کنندگان با فشار خون بالا اما در محدوده طبیعی دارای مغز پیرتر بودند و در معرض مشکلات سلامتی قرار داشتند.

پروفسور نیکلاس چربوئین، رییس مرکز تحقیقاتی پیری، سلامت و تندرستی، در همین خصوص می گوید: این تفکر که مغز فرد به سبب فشار خون بالا در آینده ناسالم می شود، بطور کامل درست نیست بلکه پیری مغز زودتر شروع خواهد شد. فشار خون طبیعی با فشار زیر ۱۲۰/۸۰(میلی متر جیوه) تعریف می شود؛ در صورتیکه فشار خون مطلوب و سالم به ۱۱۰/۷۰(میلی متر جیوه) نزدیکتر است.

این تحقیقات جدید بعد از آن صورت گرفت که یک تحقیق بزرگ بین المللی نشان داد تعداد افراد بالای ۳۰ سال مبتلا به فشار خون در سطح جهان ۲ برابر شده است.

متخصص قلب و محقق این تحقیق، پروفسور والتر ابهایاراتنا، نیز در این زمینه اظهار داشت: اگر فشار خون مطلوب را حفظ نماییم، مغز ما با افزایش سن جوان تر و سالم تر می ماند.

وی اضافه کرد: مهمست که در اوایل زندگی شیوه زندگی و تغییرات رژیم غذایی را رعایت نماییم تا از افزایش بیش از اندازه فشار خون جلوگیری نماییم نه این که منتظر مشکل باشیم.

براساس بررسی ها مشخص شده فردی با میزان فشار خون مطلوب ۱۱۰/۷۰(میلی متر جیوه) در مقایسه با فردی با فشار خون بالای ۱۳۵/۸۵(میلی متر جیوه)، دارای سن مغزی است که تا رسیدن به میان سالی بیش از ۶ ماه جوان تر بنظر می رسد.

گروه تحقیقاتی دانشگاه ملی استرالیا با همکاری همکاران خود در استرالیا، نیوزیلند و آلمان بیش از ۲۰۰۰ اسکن مغزی از ۶۸۶ فرد سالم ۴۴ تا ۷۶ ساله را مورد بررسی قرار دادند.

فشار خون شرکت کنندگان تا چهار مرتبه در یک دوره ۱۲ ساله اندازه گیری شد. از داده های اسکن مغز و فشار خون برای تعیین سن مغز فرد که معیاری برای سلامت مغز است، استفاده شد.

محقق ارشد، پروفسور چربوئین، اظهار داشت: یافته ها نگرانی خاصی را برای جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله نشان میدهد برای اینکه زمان می برد تا اثرات افزایش فشار خون بر مغز تاثیر بگذارد. با تشخیص تاثیر افزایش فشار خون بر سلامت مغز افراد در ۴۰ سالگی و بالاتر باید فرض نماییم که اثرات افزایش فشار خون در طول سال ها شکل می گیرد و می تواند در ۲۰ سالگی شروع شود به این معنا که مغز یک فرد جوان لطمه پذیر است.

پروفسور ابهایاراتنا اظهار نمود: یافته های تحقیق نشان میدهد که همه همچون جوانان باید بطور منظم فشار خون خودرا چک کنند.

وی افزود: بزرگسالان استرالیایی باید از این فرصت استفاده کنند تا فشار خون خودرا حداقل سالی یک م تبه با مراجعه به پزشک عمومی خود بمنظور اطمینان از نزدیک شدن فشار خون هدف آنان به ۱۱۰/۷۰ خصوصاً در گروههای سنی جوانی و میان سالی چک کنند.

اگر سطح فشار خون شما بالا باشد، باید از این فرصت بهره برده و در مورد راه های کاهش فشار خون همچون اصلاح عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی با پزشک خود مشورت کنید.

نتایج این تحقیق در Frontiers in Aging Neuroscience منتشر گردید.

منبع:

1400/07/17
20:08:25
5.0 / 5
1048
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir