كارشناس نظارت و پایش فرآورده های سلامت مطرح كرد؛

تغذیه سالمندان باید چگونه باشد

تغذیه سالمندان باید چگونه باشد

به گزارش اسنک کارشناس نظارت و پایش فرآورده های سلامت اظهار داشت: بهترین راه برای اطمینان از تامین نیازمندی های تغذیه ای سالمندان، استفاده روزانه از همه گروههای اصلی غذایی است.


به گزارش اسنک به نقل از مهر، بیتا نافعی اضافه کرد: رعایت اصول تغذیه صحیح در سنین میانسالی و سالمندی سبب می شود فرد سالهای باقیمانده عمر خودرا با سلامت و نشاط و راحتی بیشتر طی نماید و کمتر در معرض اضافه وزن، چاقی و بیماریهای شایع همچون فشارخون بالا، چربی خون بالا، دیابت و پوکی استخوان قرار بگیرد. وی اظهار داشت: با اهمیت ترین راهنمای تغذیه ای برای این سنین، تهیه غذاهای ساده و کم حجم است که تمامی نیازهای فرد به مواد مغذی را تامین کرده و در عین حال متناسب با فرهنگ مصرف فرد باشد. نافعی اضافه کرد: بدین منظور مصرف متعادل و روزانه مواد غذایی شامل همه گروههای غذایی سفارش می شود. کارشناس نظارت و پایش فرآورده های سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر مصرف مواد غذایی کم چرب و کم کلسترول (مانند شیر و لبنیات کم چرب، کاهش مصرف روغن، کره، خامه و..)، کم نمک و پر فیبر (حبوبات، سبزی ها، میوه ها، نان های سبوس دار) است؛ در برنامه غذایی سالمندان تاکید نمود. وی اشاره کرد: بهترین راه برای اطمینان از تامین نیازمندی های تغذیه ای سالمندان، استفاده روزانه از همه گروههای اصلی غذایی است. نافعی اظهار داشت: برای افراد سالمند سالم مصرف روزانه ۸ لیوان مایعات ترجیحاً آب برای پیش گیری از بروز یبوست و کم آبی بدن سفارش می شود، برای اینکه افراد مسن به رغم نیاز واقعی به مایعات، کمتر احساس تشنگی می کنند و بنا بر این بیشتر مستعد کم آبی بدن و ابتلاء به یبوست هستند. وی ادامه داد: نیاز غذایی افراد مسن به انرژی، کمتر از سایر گروههای سنی است برای اینکه افراد مسن فعالیت بدنی کمتری دارند و در نتیجه نیاز کمتری به غذا برای ثابت نگه داشتن وزن خودشان دارند و برای محدود کردن دریافت انرژی، سفارش می شود مصرف غذاهای کم حجم و غنی از مواد مغذی را بیشتر کنند و مصرف مواد شیرین و چربی ها را نیز کاهش دهند. کارشناس نظارت و پایش فرآورده های سلامت اظهار داشت: در سالمندان نیاز به انرژی کاسته می شود، این کم شدن نیاز به انرژی، به خاطر کوچک تر شدن بافت عضلانی و کاهش فعالیت فیزیکی است.
خیلی از افراد متوجه می شوند که دندان ها و لثه های آنها با افزایش سن تغییر می کند، افرادی که مشکلات دندانی دارند گاهی جویدن میوه، سبزیجات یا گوشت را برایشان مشکل می کند و خوردن غذاهای نرم تر می تواند کمک کننده باشد. همین طور غذاهای پخته یا کمپوت های خانگی مانند میوه های شیرین نشده، سوپ های کم نمک را امتحان نمایید. نافعی اشاره کرد: ورزش را باید بصورت پیوسته، مدام و برمبنای اصول صحیح انجام داد و افراد سالمندی که منع پزشکی ندارند باید حداقل کارهایی با شدت متوسط به مدت ۳۰ دقیقه ۵ روز در هفته انجام دهند و یا می توانند ۱۵۰ دقیقه در یک هفته فعالیت کنند. او در آخر اضافه کرد: بیشتر این فعالیت ها باید کارهایی باشند که موجب تقویت عضله و افزایش تعادل بدن می شوند و در نهایت با رعایت تنوع، تناسب و تعادل در برنامه غذایی روزانه و انجام حرکات بدنی می توان قدمی مؤثر به سمت سلامتی بیشتر برداشت.


منبع:

1400/07/17
11:50:29
5.0 / 5
1315
تگهای خبر: بدن , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir