در تشریح چگونگی عملكرد سامانه مدیریت هوشمند كرونا اعلام شد

محدودیت و جریمه های سنگین در انتظار واکسن گریزها

محدودیت و جریمه های سنگین در انتظار واکسن گریزها

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تشریح نوع عملکرد سامانه کنترل و مدیریت هوشمند کرونا، در عین حال از اعمال محدودیت جدی بر واکسن گریزها آگاهی داد و اظهار داشت: افرادی که واکسن نزنند قوانین جدی شامل حالشان خواهد شد؛ چونکه واکسن حالا دردسترس است و همه باید واکسن بزنند.


دکتر مصطفی قانعی در گفت و گو با ایسنا، درباره طرح کنترل و مدیریت هوشمند کرونا، اظهار داشت: هدف هوشمندسازی قرنطینه کرونا این است که بجای آنکه کلیه کسب وکارها بعد از بروز همه گیری کرونا تعطیل شود، فقط کسانی که ناقل بیماری هستند یا واکسن نزدند، محدود شوند. از این جهت چنین امکانی تا حالا فراهم نبوده است اما از دو سال قبل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های دانش بنیان حمایت کرد و این شرکتها نیز زیرساخت خوبی فراهم کردند و امور آنرا با وزارت کشور پیش بردند و موفق شدند که هفته گذشته مصوبه ستاد ملی کرونا را دراین زمینه گرفتن کنند.
اعمال محدودیت برای واکسن گریزها وی ادامه داد: موضوعیت این طرح این است که با این شیوه کسب وکارها بازگشایی می شوند و دیگر برای افرادی که ناقل بیماری نباشند و واکسن هم تزریق کرده باشند، محدودیتی اعمال نخواهد شد و بر این اساس بر جمعیتی محدودیت اعمال می شود که واکسن نزدند و یا ناقل بیماری هستند. بدین سبب سایر افراد کسب و کارشان برقرار است و اگر می خواهند تردد یا سفر داشته باشند این اقدام برایشان تسهیل می شود.
نحوه مدیریت هوشمند کرونا قانعی افزود: اصل کار در ابتدا با کیت های تشخیصی سریع انجام می شود و بخش خصوصی، ادارات و نهادها خودشان متقبل پرداخت هزینه انجام تست ها می شوند تا این مساله متوجه خسارت تعطیلی کسب وکار یا ادارات نشوند. انجام تست برای مشاغل مختلف مشمول دستورالعمل های مختلف می شود و وزارت بهداشت برمبنای میزان خطر گروه شغلی در تماس با مردم تعیین می کند که با چه توالی باید تست گرفته شود، بعد از آن اطلاعات وارد سامانه شده و به شکل هوشمند کنترل می شود.
تستهای دوره ای برای واکسن زده ها وی با تاکید بر این که افرادی که واکسن نزدند مشمول محدودیت های جدی خواهند شد، اشاره کرد: موضوع یاد شده و گرفتن تست سریع دوره ای درباره واکسن زده ها است. تزریق واکسن کف عملکرد سامانه است. کسانی که واکسن تزریق کردند به شکل توالی تست می شوند تا در صورت ابتلا، بیماری را منتقل نکنند. البته فکر می کنم درمورد کارمندان دولت تصمیمات گرفته شده است و کسی نمی تواند کارمند دولت باشد و واکسن نزده باشد.
قانعی اشاره کرد: سامانه مذکور برای هوشمند کردن مدیریت کرونا است که از تزریق واکسن افراد، گرفتن تست، شغل و... آنها باخبر است و سبب تسهیل مدیریت می شود. بدین سبب کسانی تست خواهند داد که واکسن زده باشند و افرادی که واکسن نزنند قوانین جدی شامل حالشان خواهد شد چون واکسن حالا دردسترس است و همه باید واکسن بزنند.
چگونگی مدیریت هوشمند سفرها
جریمه سنگین برای نقض قرنطینه از طرف واکسن گریزها
او درباره رصد کردن سفرها و مسافران بعد از شروع به کار سامانه هوشمند مدیریت کرونا نیز بیان کرد: اطلاعات هرکسی که واکسن دریافت کرده است (کدملی و خودرو) در سامانه موجود است؛ بدین سبب زمانی که خودرو از مقابل دوربین عبور می کند مشمول جریمه نمی شود؛ اما برای کسی که واکسن نزده است جریمه های سنگینی قائل می شویم.
اجرای آزمایشی قرنطینه هوشمند در قزوین وی اظهار داشت: البته میزان جریمه و نوع محدودیت ها تدریجا توسط دولت اعلام خواهد شد، اما فعلا ستاد ملی کرونا با اجرای آزمایشی طرح در استان قزوین موافقت کرده است و باید طی یک تا دو ماه آتی نتایج منتشر شود تا تصمیم به کشوری کردن آن بگیریم. ان شاءلله از یک تا دو هفته دیگر با دستور وزیر کشور طرح در استان مذکور اجرائی می شود.
قانعی درباره چگونگی شروع به کار بنگاه های اقتصادی نیز اشاره کرد: بنگاه اقتصادی اطلاعات خودرا در سامانه ای که آدرس آن متعاقبا اعلام خواهد شد ثبت می کند و سپس شرکت های دانش بنیانی که تست تشخیص فوری می گیرند، به این بنگاه مراجعه می کنند و در فواصلی که وزارت بهداشت بنابر پارامترهای مختلف تعیین می کند، از کارکنان تست کرونا می گیرند و اطلاعات را وارد سامانه می کنند و بر این مبنا و توالی کار انجام می شود.
او افزود: استفاده از سامانه به مفهوم اجبار واکسیناسیون نیست؛ بلکه معنای آن این است که در صورت عدم تزریق واکسن، خدمتی به فرد ارائه نمی گردد و چون او ممکنست عامل بیماری باشد برایش محدودیت جدی ایجاد می شود.
قانعی متذکر شد: مخالفان واکسیناسیون اگر به علم و کارشناسی معتقد هستند که باید ببینند پزشکان که خود باخبر هستند، واکسن زدند و اگر به رهبران دینی نگاه می کنند که خب مقام معظم رهبری هم واکسن زدند و ادله ای برای مخالفت با واکسن از نظر علمی و دینی وجود ندارد.1400/07/13
11:43:02
5.0 / 5
1072
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir