یك متخصص تغذیه عنوان كرد؛

نقش تغییرات هورمونی در پرخوری زنان

نقش تغییرات هورمونی در پرخوری زنان

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به این که یکی از علت های پرخوری در دوران قاعدگی تغییرات هورمونی است، اظهار داشت: هورمون های تخمدان نقش مهمی در این وضعیت دارند.به گزارش اسنک به نقل از مهر، غزاله اسلامیان، ضمن اشاره به علل پرخوری زنان در دوران قاعدگی اظهار نمود: خیلی از زنان در دوران قاعدگی گرفتار پرخوری کاذب می شوند که با روش های علمی میتوان این مشکل را کنترل کرد.
وی ضمن اشاره به این که خیلی از زنان امکان دارد پیش از پریود اشتیاق زیادی به خوردن بعضی از خوراکی های خاص مانند غذاهای چرب و شیرین داشته باشند، اضافه کرد: پرخوری افراطی پیش از پریود، که گاهی نشان دهنده اختلال ناخوشی پیش قاعدگی (PMDD) هم می تواند باشد.
این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه یکی از علت های پرخوری در دوران قاعدگی تغییرات هورمونی است، اضافه کرد: هورمون های تخمدان نقش مهمی در این وضعیت دارند که استفاده از رژیم های پرپروتئین یکی از کارآمدترین روش های کنترل اشتها در دوران قاعدگی است.
عضو هیدت علمی دانشگاه با تکیه بر این مورد که پرخوری پیش از قاعدگی معمولاً چند روز طول می کشد و این وضعیت همیشگی نیست تصریح کرد: معمولاً با آخر قاعدگی این وضعیت تمام می شود؛ اما اگر شما به این نوع پرخوری (حتی وقتی در چرخه پیش قاعدگی قرار ندارید) مبتلا هستید، حتما به پزشک رجوع کنید.
وی ضمن اشاره به این مورد که مواد غذایی حاوی فیبر احساس سیری طولانی تری به شما می دهد. اضافه کرد: در طول ماه، بخصوص پیش از پریود، غذاهای سالم مصرف کنید، از مواد خوراکی حاوی قندهای تصفیه شده بپرهیزید، غذاهای سرشار از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، انواع لوبیا، دانه ها و غلات کامل همچون برنج قهوه ای و جو مصرف کنید.
عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: برای کنترل اشتها در دوران قاعدگی و جلوگیری از افزایش وزن بهتر است، استفاده از کربوهیدارت ها و چربی ها کمتر از سایر گروه های غذایی باشد.
وی یکی از کارآمدترین روش ها برای کنترل اشتها را کاهش میزان مصرف کربوهیدارت و چربی و در مقابل افزایش مصرف پروتئین ها دانست و توضیح داد: استفاده از پروتئین های حیوانی سالم تر مثل گوشت های سفید (مرغ و ماهی) و یا حبوبات و سویا هم می تواند موثر باشد.
اسلامیان با تکیه بر اینکه در دوره قاعدگی بهتر است چند روز پیش از عادت ماهیانه از بشقاب های وعده غذایی سالم استفاده گردد افزود: باید نصف بشقاب را به فیبرها اختصاص دهیم، فیبر سبب می شود احساس سیری پایدارتری داشته باشیم و نیم دیگر بشقاب را به دو قسمت تقسیم نماییم یعنی نیمی از بشقاب را به کربوهیدارتها اختصاص دهیم که بهتر است کربوهیدارتهای کامل و غلات کامل و نان سبوس دار استفاده نماییم و یک چهارم مابقی را به پروتئین اختصاص دهیم و که ترجیحا گوشت سفید و حبوبات باشد.
وی با تکیه بر اینکه خانم ها از حدود یک هفته یا چند روز پیش از قاعدگی گرفتار نشانه هایی می شوند که این علائم و یا نشانه ها ناخوشایند است تصریح کرد: علائم ناخوشایند، تغییر خلق و خو، کاهش آستانه تحمل و دردهای شکمی می تواند بر کیفیت زندگی اثرگذار باشد.
اسلامیان ضمن اشاره به این که پیروی ازالگوی غذایی صحیح می تواند به کنترل مشکلات ناشی از قاعدگی کمک نماید توضیح داد: مکمل های حاوی پروبیوتیک و رژیم های غذایی می توانند به کاهش التهابات دوران قاعدگی کمک کنند در واقع این مکمل ها دارای باکتری های مفید دستگاه گوارش هستند که با دریافت این مواد می توانیم جمعیت باکتری های دستگاه گوارش را به سمت مناسب سوق دهیم.
وی با بیان این مورد که مطالعات نشان داده کلسیم، امگا ۳ و منیزیم هم در کاهش التهاب به میزان قابل توجهی اثرگذار می باشد تصریح کرد: بهتر است این مکمل ها با مشورت با متخصص تغذیه مصرف شود.
اسلامیان در ادامه ضمن اشاره به این مورد که یکی از مواد غذایی که می تواند التهاب دوران قاعدگی را افزایش دهد روغن ها و چربی های جامد هستند، اظهار داشت: درصورتیکه روغن های مایع و گیاهی مثل روغن زیتون، کنجد، کانولا و کلزا را جایگزین روغن های جامد وچربی های اشباع شده نماییم بطور قطع التهاب به پایین ترین میزان خود می رسد.
وی پرهیز از مصرف غذاهای شور و کنسرو شده را راهکار مناسبی برای کاهش التهاب های دوران قاعدگی دانست و اضافه کرد: به صورت کلی غذاهای شور خصوصا در دوران قاعدگی التهاب را زیاد می کند به صورت مثال کره بادام زمینی را می توانید جایگزین پنیر پرچرب و شور در وعده صبحانه کنید.
این متخصص تغذیه به خانم هایی که به اضافه وزن مبتلا هستند هم سفارش کرد: بهتر است از رژیم های غذایی اصولی و مناسب بهره ببرند و وزن خویش را به وزن مناسبی برسانند تا بتوانند علائم و نشانه های آزار دهنده قاعدگی را بهتر کنترل کنند.


1400/06/22
12:21:18
5.0 / 5
1258
تگهای خبر: پروتئین , پزشك , تغذیه , چربی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir