امید به بهبود درمان های ناباروری با بررسی ژن های موثر بر شروع یائسگی

امید به بهبود درمان های ناباروری با بررسی ژن های موثر بر شروع یائسگی

اسنک: متخصصان علوم پزشکی انگلیس با انتشار مطلبی در نشریه ˮنیچرˮ از شناسایی حدود 300 تفاوت ژنتیکی خبر دادند که بر سن آغاز یائسگی در زنان تاثیر دارند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، این تفاوت های ژنتیکی می تواند سن تقریبی شروع یائسگی را پیش بینی و در نتیجه زنانی را که با احتمال یائسگی زودرس مواجهند، شناسایی کند.
یافته های این مطالعه در نشریه نیچر انتشار یافته است. به عقیده این گروه از متخصصان، یافته های جدید می تواند به بهبود درمان های ناباروری منجر شود و همین طور زمینه ای برای مطالعات آتی در مورد پیش گیری از برخی گونه های سرطان و همین طور دیابت نوع ۲ باشد.
دکتر کاترین روت از دانشگاه اکستر و از نویسندگان این مقاله، اظهار داشت: امیدواریم کار ما امکان های تازه ای فراهم آورد که به برنامه ریزی زنان برای آینده کمک نماید.
وی ادامه داد: با کشف علت های ژنتیکی بسیار بیشتری که سبب تغییر زمان یائسگی می شوند، نشان داده ایم که می توانیم پیش بینی نماییم کدام زنان ممکنست زودتر یائسه شوند و در نتیجه، برای طبیعی آبستن شدن گرفتار مشکل و سختی باشند و چون ما با تفاوت های ژنتیکی متولد می شویم، می توانیم این اطلاعات را به زنان جوان بدهیم.
در این تحقیق، پژوهشگران داده های ژنتیکی جمع آوری شده از ۲۰۱ هزار و ۳۲۳ زن اروپایی تبار و ۸۰ هزار زن از جنوب شرق آسیا در زیست بانک بریتانیا (UK Biobank) را بررسی کردند.
آنها همین طور از موش های آزمایشگاهی استفاده کردند تا آثار برخی ژن ها بر عمر باروری و تولیدمثل این جونده ها را بررسی نمایند.
این متخصصان همین طور برخی آثار یائسگی زودرس یا دیررس بر سلامت را بررسی نموده اند.
یافته های آنها نشان میدهد که یائسگی سریع به دلیلهای ژنتیکی خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ را بیشتر می کند و با تحلیل سلامت استخوان و افزایش احتمال شکستگی استخوان مرتبط می باشد.
به گزارش ایندیپندنت، اما از طرف دیگر، یافته ها حاکی از آنست که یائسگی سریع خطر مبتلاشدن به برخی انواع سرطان مانند سرطان تخمدان و سرطان سینه را می کاهد.
منبع:

1400/05/17
15:54:51
5.0 / 5
1332
تگهای خبر: برنامه , پزشك , سلامت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir