محققان پی بردند؛

كلسترول خوب از كبد محافظت می كند

كلسترول خوب از كبد محافظت می كند

اسنک: نتایج یک پژوهش نشان داد که HDL3 (کلسترول خوب) موجود در روده از کبد در مقابل التهاب محافظت می کند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، پژوهشگران نوعی "کلسترول خوب" را شناسایی کرده اند که با جلوگیری از سیگنال های التهابی تولید شده توسط باکتری های معمول روده، از کبد محافظت می کند.
لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) موسوم به کلسترول خوب بیشتر به سبب پاک کردن کلسترول در بدن و رساندن آن به کبد برای دفع شناخته شده است.
اما پژوهشگران دانشگاه واشنگتن دریافتند که نوعی کلسترول خوب به نام HDL۳، هنگامی که در روده تولید شود، از کبد در مقابل التهاب و لطمه محافظت می کند.
در صورت مسدود نشدن، این سیگنال های باکتریایی از روده به کبد منتقل شده و در آنجا سلول های ایمنی بدن را فعال می کنند.
«گوندالین راندولف»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «مطالعه ما نشان میدهد که بالا بردن سطح این نوع خاص از HDL و بطور خاص افزایش آن در روده، می تواند نوید محافظت در مقابل بیماری کبد را بدهد که همانند بیماری قلبی، یک مشکل عمده سلامتی است.»
هر نوع لطمه روده ای می تواند بر گروهی از میکروب ها به نام باکتری های گرم منفی تأثیر بگذارد. چنین میکروب هایی مولکول التهابی به نام لیپوپلی ساکارید تولید می کنند که می تواند بوسیله عروق خونی به کبد منتقل شود.
مواد موجود در میکروب های روده ممکنست همراه با مواد مغذی موجود در غذا برای فعال سازی سلول های ایمنی بدن که موجب التهاب می شوند، حرکت کنند. به این ترتیب، عناصر میکروبیوم روده ممکنست بیماری کبدی همچون بیماری کبد چرب و فیبروز کبدی را بوجود آورد.
محققان امیدوارند که HDL۳ بتواند بعنوان یک هدف در درمان های بعدی بیماری کبد استفاده گردد.


منبع:

1400/05/08
14:09:16
5.0 / 5
1144
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پروتئین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir