تحقیقات نشان می دهد؛

رژیم غذایی گیاهی در مقابله با بیماری ام اس موثر است

رژیم غذایی گیاهی در مقابله با بیماری ام اس موثر است

اسنک: پژوهشگران پی بردند ترکیب رژیم غذایی گیاهی و میکروبیوم های سالم روده ممکنست در مقابل بیماری ام اس نقش محافظتی داشته باشند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، نتایج مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه آیووا نشان میدهد که یک رژیم غذایی غنی از ایزوفلاوون، یک ترکیب فیتواستروژن یا گیاهی که شبیه استروژن است، در مقابل علایم شبیه بیماری ام اس در مدل موش های آزمایشگاهی نقش محافظتی دارد.
نکته مهم این تحقیق این است که رژیم غذایی ایزوفلاوون فقط زمانی نقش حفاظتی دارد که موش ها دارای میکروب های در روده باشند که قادر به شکستن ایزوفلاوون ها هستند.
نتایج این مطالعه جدید نشان میدهد که متابولیسم مواد غذایی گیاهی توسط باکتری های خاص روده که در بیماران مبتلا به ام اس وجود ندارد، می تواند در مقابل بیماری عامل محافظتی باشد.
«آشوتوش منگالام»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «جالب اینجاست که مطالعات قبلی انسانی نشان داده است که بیماران مبتلا به ام اس در مقایسه با افراد بدون این بیماری فاقد این باکتری ها هستند. مطالعه جدید ما شواهدی را نشان میدهد که تلفیقی از ایزوفلاوون های رژیم غذایی و این باکتری های روده متابولیزه کننده ایزوفلاوون ممکنست بعنوان یک درمان بالقوه برای بیماری ام اس باشد.»
ایزوفلاوون در سویا، بادام زمینی، نخود و سایر حبوبات یافت می شود.
این مطالعه همین طور نشان داد موش هایی که از رژیم غذایی ایزوفلاوون تغذیه می کنند دارای میکروبیوم شبیه میکروبیوم موجود در افراد سالم هستند و شامل باکتری هایی است که می توانند ایزوفلاوون ها را متابولیزه کنند.
برعکس، رژیم غذایی فاقد ایزوفلاوون موجب ایجاد میکروبیومی در موش ها می شود که مشابه نوع مشاهده شده در بیماران مبتلا به ام اس بوده و فاقد باکتری های مفید متابولیزه کننده ایزوفلاوون است.
بیماری ام اس نوعی بیماری خودایمنی مغز و نخاع است که در آن سیستم ایمنی بدن به پوشش محافظ رشته های عصبی پیرامونی حمله می کند. علایم این بیماری شامل ضعف عضلات، مشکلات تعادل و مشکلات بینایی و تفکر است. هم اکنون روش های درمانی وجود دارد که موجب کُند شدن بیماری می شود، اما هیچ درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد.


منبع:

1400/05/04
10:41:17
5.0 / 5
1505
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir