در گفت وگو با اسنك مطرح شد

كرونای دلتا و وضعیت نگران كننده بیمارستان ها

كرونای دلتا و وضعیت نگران كننده بیمارستان ها

به گزارش اسنک یک پزشک اورژانس ضمن اشاره به وضعیت نگران کننده بیمارستان ها و ضرورت رعایت دستورالعمل ها، اظهار داشت: هم اکنون بیمارستان ها پر، نگران کننده و خسته کننده هستند. روزانه ده ها تماس داریم که افراد دنبال تخت برای بستری بیمار مبتلا به کرونا هستند.دکتر حسین کرمانپور در گفتگو با ایسنا، درباره کرونای دلتا و وضعیت سرایت آن، اظهار داشت: در سلامت واژه پیشگیری پرطرفدارتر از درمان است. در دوره کرونا اشکالی که به وجود آمد که به نظر من زیاد هم خوب نیست، این است که درمان به جای پیشگیری نشست و این خیلی بد است. هم اکنون همه دنبال این هستند که یک دارویی دریافت نمایند و خوب شوند.

وی با اشاره به اینکه علایم کرونا در گونه دلتا تفاوت زیادی نکرده است، اظهار داشت: البته مقداری تغییراتی داشته؛ بعنوان مثال یک زمانی علایم تنفسی، گوارشی، بدن درد، تب و... مطرح بوده است، ولی اکنون در نوع دلتا بیشتر گلودرد، آبریزش بینی و مقداری بدن درد. ازاین رو تفاوتی در خود ویروس نکرده است. در هر صورت باز هم تاکید می کنم که پیشگیری مقدم بر درمان است.

کرمانپور با اشاره به اینکه من به همه سفارش می کنم که علایم اولیه که ظاهر شد، بلافاصله به پزشک رجوع کنند تا داروی ضدویروس را دریافت نمایند، اضافه کرد: بقیه داروها هم که کمکی است؛ شامل استامینوفن برای کنترل تب، ویتامین سی، دی و... در عین حال مصرف دارو با مصرف مایعات فراوان و تمرین تنفسی همراه باشد. در این صورت وارد فاز دوم که فاز ریوی است، نمی شوند.

وی با اشاره به اینکه در فاز دوم مجبوریم داروهای دیگری را هم آغاز نماییم، اظهار داشت: در هفته دوم دیگر داروهای ضدویروس مانند رمدسیویر، فاویپیراویر و... اثر آنچنانی ندارد. اثر خوب این داروها در هفته اول است و در هفته دوم وارد فازهای داروهای جدیدتر مانند کورتون ها و تا حدی رمدسیویر داده می شود تا ریه گرفتاری شدید پیدا نکند. اگر هفته دوم گذشت و حال بیمار خوب شد، دیگر احتیاج به دارو ندارد، اما می تواند مصرف ویتامین ها و مایعات را ادامه دهد. اما اگر وارد فاز خستگی شدید و گرفتاری التهابی بدن شد، آن زمان فاز بستری است.
به یکدیگر رحم کنیم
کرمانپور با اشاره به اینکه در خانه مصرف مایعات، تغذیه مناسب، داشتن روحیه خوب و تهویه مناسب را جدی بگیرید، اظهار داشت: هم اکنون فقط باید به یکدیگر رحم نماییم. ما داریم اعلام می نماییم که ویروس به سرعت منتقل می شود، با سفر، با نشستن در جلسات در کنار هم حتی اگر ماسک زده باشید و... بیماری منتقل می شود.

وی اظهار داشت: هم اکنون بیمارستان ها پر، نگران کننده و خسته کننده هستند. روزانه ده ها تماس داریم که دنبال تخت برای بستری بیمار هستند و حتی گاهی کف اورژانس هم پتو پهن می کنند که بیمار نرود. در تهران صف طویلی است و در شهرستان ها هم به نظر نمی رسد که بهتر از اینجا باشد. شدیدا تخت کم است و بیشتر هم جوانان گرفتار می شوند. بدتر از همه این که گاهی یک فامیل باهم می آیند. در عروسی ۵۰ تا ۶۰ نفر باهم بوده اند و همه باهم مبتلا شده اند.

منبع:

1400/04/29
12:47:09
5.0 / 5
1191
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir