یك مشاور مطرح كرد:

راه های مقابله با افسردگی ناشی از شرایط شیوع ویروس كرونا

راه های مقابله با افسردگی ناشی از شرایط شیوع ویروس كرونا

اسنک: فارس مدیر مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس با اشاره به تاثیر همه گیری کروناویروس بر ایجاد افسردگی افراد در جوامع مختلف، راهکارهایی را برای پیش گیری از لطمه دیدن سلامت روان ارائه داد و بر لزوم توجه بیشتر به سلامت کودکان و سالمندان تاکید نمود.


سیده طاهره حسینی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت در یک کارگاه آموزشی اظهار داشت: افسردگی یکی از لطمه ها و اختلال های روانی شایع است که از زمان شیوع بیماری کرونا و به اشکال مختلف جمعیت کثیری از مردم جهان چه آنهایی که به این بیماری مبتلا شده و بهبود یافته اند و چه آنهایی که هنوز ترس از مبتلاشدن به این بیماری را دارند، تحت تاثیر قرار داده است.
او افزود: کرونا به سبب سرعت انتقال که از خاصیت های این ویروس می باشد، موجب ایجاد یک وضعیت اضطراری و ترس آور شده است و این بیماری واگیردار نه فقط سبب نگرانی هایی در رابطه با سلامت جسمی همگانی شده بلکه موجب بروز بیماریهای روانشناختی و اختلالات روانی نیز می شود. در این شرایط، حفظ وضیعت سلامت روان افراد خصوصاً بهبود یافتگان کرونا لازم است.
حسینی اظهار داشت: در وضعیت شیوع ویروس کرونا نه فقط باید به حفظ سلامت جسمی اهمیت داد، بلکه باید مراقب سلامت روان خود و افراد خانواده هم بود. گاهی اپیدمی اضطراب بسیار سریع تر از اپیدمی بیماری رشد می کند و ابهامات موجود در این شرایط می تواند احساس ناامنی، نگرانی و اضطراب را افزایش دهد.
او اظهار داشت: ترس و اضطراب و عدم اطمینان طولانی مدت می تواند اثرات نامطلوبی روی سلامت ذهن داشته باشد؛ بنا به نظر متخصصان، ترس در مقابل یک موضوع حاد و نگران کننده واکنشی کاملا عادی شمرده می شود که به سبب آن فرد نشان میدهد که تهدید را درک کرده است.
این مشاور خانواده اظهار داشت: افراد هنگام رویارویی با تهدیدی خطرناک، از خود واکنش جنگ یا گریز را بروز می دهند که رفتاری موقتی است و فقط به ما کمک می نماید که در لحظه ای بحرانی، تصمیمی بگیریم تا خودرا از مهلکه نجات دهیم. در حقیقت این ترس، قرار نیست هفته ها یا حتی ماه ها باقی بماند.
حسینی افزود: با وجود پاندمی کرونا باید گفت، می توان از این شرایط جان سالم به در برد و گرفتار مشکلات روحی نشد، اما قبل از هر چیز باید بدانید که فقط شما نیستید که گرفتار این شرایط بغرنج شده اید. سپس باتوجه به راهکارهایی ساده، خودرا از مبتلاشدن به افسردگی حفظ کنید.
او در بیان راهکارهای هشتگانه برای ممانعت از مبتلاشدن به افسردگی، اظهار داشت: نخستین اقدام کمک گرفتن از متخصصان است؛ امروزه مشاوران متخصصی در دسترس هستند و هر فرد می تواند ضمن تماس با این افراد از آنان طلب راهنمایی کند؛ اساسا مشاوران سلامت روان، سفارش های خوبی برای افراد دارند.
حسینی با اشاره به این که دومین راه حل، شکیبایی است، اظهار داشت: همه گیری کووید۱۹ شرایطی را ایجاد کرده که تا حالا کسی آنرا تجربه نکرده بود. بدین سبب تا جایی که می توانیم باید صبور باشیم، دراین زمینه دنبال کردن کارهای معوقه، کوشش برای یادگیری و افزایش آگاهی و مطالعه و... تاثیر گذار خواهد بود.
مدیر مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس یک راه حل ساده را تمرین نفس کشیدن عمیق بیان و افزود: هر زمان که احساس ترس و اضطراب به سراغتان آمد، از تکنیک تنفس عمیق بهره بگیرید. چند تنفس عمیق با چشمان باز و پاهایی که محکم روی زمین قرار گرفته اند، معجزه می کند. این تکنیک اثرات آرام بخشی دارد.
او به همه سفارش کرد که با ورزش از سلامت جسم و روان خود محافظت کنند و اظهار داشت: مسلماً در این زمان رفتن به باشگاه عقلانی نیست برای اینکه خودرا در معرض خطر مبتلاشدن قرار خواهید داد، بدین سبب پیاده روی در مسیرهای مناسب و اطراف محل سکونت، انجام حرکات ساده ورزشی در منزل و داشتن تحرک بدنی کافی، می تواند ما را در جلوگیری از بروز افسردگی یا تشدید آن، یاری دهد.
حسینی، توجه و تمرکز بر امور روزانه را یک راه حل دیگر بیان و افزود: انجام دادن کارهای روزمره برای همه ضروری می باشد، اما افرادی که گرفتار نگرانی، اندوه و دیگر مشکلات روحی هستند، بیش از هر فرد دیگری باید به کارهای روزمره خود رسیدگی کنند. با این روش افکار مزاحم را از ذهن خود بیرون کرده و احساس آرامش خواهند کرد. بدین سبب برای خود یک برنامه روزانه ترتیب داده و به آن پایبند باشیم.
او در ادامه با اشاره به این که تغییرات برای کودکان خیلی مشکل است، اظهار داشت: بدین سبب باید در این روزها به کودکان بیش از گذشته توجه داشته باشیم. به آنها شرایط را با زبانی که متوجه شوند، توضیح دهیم و صادقانه رفتار نماییم. سپس برای کارهای روزانه کودک خود برنامه ریزی کرده و اجازه ندهیم که به بهانه تعطیل بودن مدرسه، ساختار زندگی روزانه آنان به هم بریزد؛ البته می توان کودکان را به انجام کارهای خلاقانه تشویق کرد؛ چنین اقدامی سبب خواهد شد که کودک از شرایط پیش آمده لذت برده و کمتر گرفتار ترس و افسردگی شود.
حسینی مراقبت از سالمندان را هم به سفارش های خود اضافه و اشاره کرد: درست است که باید فاصله اجتماعی خود با سالمندان را حفظ نماییم تا آنها از مبتلاشدن به ویروس کوید۱۹ در امان بمانند. اما باید با بهره گیری از وسایل ارتباطی دائما با آنان در تماس بود.
مدیر مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس تصریح کرد: سالمندان نباید احساس تنهایی و ترس کنند. البته در صورت نیاز می توان از خدمات اجتماعی کمک گرفت و بهترین اقدام را برای عزیزان سالمند خود انجام داد.
حسینی اشاره کرد: با پیش گیری از ترس مزمن می توان جلوی افسردگی ناشی از آنرا گرفت؛ باید توجه داشته باشیم و به دیگران هم یادآوری نماییم که همه گیری کرونا و شرایط و نتایج ناشی از آن همیشگی نیست و بلاخره روزی تمام می شود.
منبع:

1400/02/28
21:54:42
5.0 / 5
1192
تگهای خبر: آموزش , بدن , برنامه , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir