یافته محققان استرالیایی؛

مصرف روزانه سبزیجات پهن برگ و كاهش بیماری قلبی

مصرف روزانه سبزیجات پهن برگ و كاهش بیماری قلبی

اسنک: تحقیقات جدید نشان داده است که خوردن روزانه فقط یک فنجان سبزیجات غنی از نیترات، می تواند خطر بیماری قلبی را به میزان قابل توجهی کم کند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه ادیت کووان استرالیا در این مطالعه به بررسی تاثیر مصرف سبزیجات پهن برگ و چغندر بر کاهش فشارخون و بیماری قلبی پرداختند.
بیماری های قلبی عروقی دلیل اصلی مرگ و میر در سطح جهان هستند که هر ساله حدود ۱۷.۹ میلیون نفر جان خویش را به این دلیل از دست می دهند.
محققان داده های بیشتر از ۵۰ هزار نفر از ساکنان دانمارک را که در یک دوره مطالعه ۲۳ ساله شرکت کرده بودند را بررسی کردند. آنها دریافتند افرادی که بیشترین سبزیجات غنی از نیترات را مصرف می کردند، حدود ۲.۵ میلی متر جیوه فشار خون سیستولیک شأن پایین تر بود و بین ۱۲ تا ۲۶ درصد با خطر کمتر بیماری قلبی روبرو بودند.
دکتر «کاترین باندانو»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «شناسایی رژیم غذایی برای جلوگیری از بیماری قلبی یک اولویت است.»
وی در ادامه می افزاید: «نتایج ما نشان داده است که صرفا خوردن هر روز یک فنجان سبزیجات غنی از نیترات خام (یا نصف فنجان سبزیجات پخته شده)، امکان دارد به صورت قابل توجهی خطر ابتلاء به بیماری های قلبی عروقی را کم کند.»
به گفته باندانو، «بیشترین کاهش خطر در رابطه با ابتلاء به بیماری شریان محیطی (۲۶ درصد) بود، نوعی بیماری قلبی که با تنگ شدن رگ های خونی پاها مشخص می شود، با این وجود متوجه شدیم که افراد در معرض خطر کمتر حملات قلبی، سکته های مغزی و نارسایی قلبی هم هستند.»
این مطالعه نشان داد که مقدار مصرف مطلوب سبزیجات غنی از نیترات یک فنجان در روز است و خوردن بیشتر از آن به نظر نمی رسد هیچ مزیت دیگری داشته باشد.


منبع:

1400/02/20
11:15:24
5.0 / 5
1317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir