مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی فرآوری شده با خطر مبتلاشدن به دیابت مرتبط می باشد

رژیم غذایی فرآوری شده با خطر مبتلاشدن به دیابت مرتبط می باشد

اسنک: رژیم های غذایی فرآوری شده سبب افزایش بروز بیماریهای با مشخصه عفونت مزمن درجه پایین و التهاب نظیر دیابت می شود.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، بگفته پژوهشگران دانشگاه ایالتی جورجیا، رژیم های غذایی فرآوری شده که فیبر کمی دارند، ممکنست در ابتدا میزان ابتلاء به بیماریهای عفونی ناشی از مواد غذایی مانند عفونت های E. coli را کاهش دهند، اما همین طور ممکنست بروز بیماری هایی را که با عفونت مزمن درجه پایین و التهاب مانند دیابت مشخص می شوند، بالا برند.
در این مطالعه، تأثیر چگونگی تغییر از رژیم غذایی مبتنی بر غلات به رژیم غذایی بسیار فرآوری شده و پرچرب به سبک غربی بر عفونت با پاتوژن Citrobacter rodentium، بر روی موش ها بررسی گردید.
میکروبیوم های روده، میکروارگانیسم هایی که در روده زندگی می کنند، فواید زیادی همچون محافظت از میزبان در مقابل عفونت توسط عوامل بیماری زای باکتریایی را دارند. این میکروارگانیسم ها تحت تأثیر عوامل مختلف محیطی خصوصاً رژیم غذایی قرار دارند و تا حد زیادی به کربوهیدرات های پیچیده مانند فیبر متکی هستند.
رژیم غذایی به سبک غربی که حاوی مقادیر زیادی غذای فرآوری شده، گوشت قرمز، لبنیات پرچرب، غذاهای پر قند و غذاهای از پیش بسته بندی شده است، فاقد فیبر هستند که برای پشتیبانی از میکروبیوم های روده لازم است. اعتقاد بر این است که تغییر در عادات غذایی، خصوصاً کمبود فیبر، در افزایش شیوع بیماریهای التهابی مزمن مانند بیماری التهابی روده، سندرم متابولیک و سرطان نقش دارند.
محققان نتیجه گرفتند که رژیم غذایی به سبک غربی تعداد باکتری های روده را می کاهد و موجب دخالت میکروبیوم ها در روده می شود، که بطور بالقوه بر آمادگی سیستم ایمنی بدن و دفاع بدن در مقابل باکتری های بیماری زا تأثیر می گذارد.
دکتر «اندرو گوویرتز»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «ما مشاهده کردیم که تغذیه موش ها با یک رژیم غذایی غربی، بجای غذای استاندارد جوندگان، پویایی عفونت سیتروباکتر را تغییر داد و با کاهش تکثیر و التهاب اولیه همراه بود که جای تعجب داشت. با این وجود، موش هایی که رژیم غذایی غربی داشتند اغلب به عفونت مداوم مبتلا شدند که با التهاب درجه پایین و مقاومت به انسولین هم راه است.»


منبع:

1400/02/17
17:31:59
5.0 / 5
1138
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir