وزیر بهداشت:

بهار از بهترین واكسن سازهای دنیا خواهیم بود

بهار از بهترین واكسن سازهای دنیا خواهیم بود

به گزارش اسنک وزیر بهداشت ضمن اشاره به مدیریت کرونا در کشور تحت فشار تحریم ها، اظهار داشت: خوشبختانه ایران امروز بعنوان یک کشور مطرح در مدیریت بیماری کرونا در جهان می درخشد و من بعنوان کوچک ترین سرباز نظام افتخار می کنم به این وفاق و همدلی و درایتی که در راس نظام برای امور داریم.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی «فخرا» در وزارت دفاع، با درود بر روح شهدای مدافع حرم، حریم و سلامت و درود ویژه بر روح شهید دکتر فخری زاده، اظهار داشت: این شهادت را به خانواده بزرگوار ایشان تبریک می گویم؛ گرچه مطمئنم اگر با چشم دل نگاه نماییم امروز دکتر فخری زاده بر یکی از صندلی ها نشسته و لذت می برد همانگونه که همه شهدا هستند و خواهند بود، « هیچگاه نمیرد آنکه دلش زنده شدبه عشق، ثبت است بر جریده عالم دوام ما».
وی افزود: در افسانه های خود می خوانیم که ققنوس پرنده ای است که از خاکستر سر بر می آورد و جمهوری اسلامی ایران همواره از خاکستر عزیزان از دست رفته اش ققنوس جدیدی برخواسته که عشق قبلی را مضاعف با خود به اوج برده است؛ آن هم با دلی که عاشق تر شده است. بعد از انقلاب همواره عزیزانی را بر صحنه های ناجوانمردانه از دست دادیم ولی همواره رو به جلو بودیم که حاصل نگاه عاشقانه به توسعه مملکتی است که در اوج مظلومیت توانسته دستاوردهای بزرگی داشته باشد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: یادم است روزهای اول جنگ بچه های ما حتی کلاش و ژ۳ هم در مرزهای جنوب و غرب کشور نداشتند و عراقی ها لوله های تانک را در سنگرها می کردند و منفجر می کردند و ما تابوتی برای ۵ تا ۶ نفر درست می کردیم و آن روز فکر نمی کردیم روزی صنایع موشکی ما برای بازدارندگی دشمن تا این حد رشد کرده باشد. خدا را شکر می نماییم که امروز ایران سرافراز برای ماندن در عرصه بین المللی، قدرت چانه زنی بسیار بالاتری نسبت به روزهای نخست دارد و این نیست به جز عشق و اراده پولادینی که حرمت خون شهدا برای این سرزمین داشته است.
وی با تبریک اعیاد شعبانیه و آغاز قرن جدید، اظهار نمود: همه ما امیدوار به ظهور منجی عالم بشریت هستیم «در این سیاهی سرد شبهای بی فانوس هنوز دل به طلوع تو بسته ام، خورشید.» ان شاءالله سال نو سالی پر از آرامش و آسایش برای ملت شریف ایران باشد. در این قرن کشور ما مسائل زیادی را تجربه کرد؛ از جنگ تحمیلی که عزیزان زیادی را از دست دادیم و امروز جانبازان عزیز قطع نخاعی داریم که سال ها است روی تخت ها خوابیدند و به امید سرافرازی این کشور دعا می کنند. من چون افتخار بازدید از خانواده این عزیزان را در زمانی که در سازمان برنامه و بودجه بودم را داشتم، بانوان گرانقدر این عزیزان به مراتب از خودشان فرسوده تر شدند و این ها هم شبانه روز برای ایران آباد، آزاد و سرافراز در عرصه بین المللی دعا می کنند. تردید ندارم تا زمانی که این نفس های عارفانه است ما با از دست دادن دکتر فخری زاده ها و شهید سلیمانی ها داغ دار می شویم، اما نگرانی از فردای این سرزمین نداریم. به هر شهری که می روم با کوله بار غصه عزیزان مدافع سلامت باز میگردم.
نمکی افزود: روزی کم سن و سال بودم و در قرآن می خواندم که ذکر شده بود «ما انسان را در رنج آفریدیم» و بعد بزرگ تر شدم و فهمیدم هیچ رنجی در جهان بزرگ تر از این نیست که محکوم به ماندن باشی و داغ عزیزانت را ببینی و تحمل کنی، این بزرگ ترین رنج برای بشر در کنار صبوری هایش است. در کنار این رنج ها زیبایی هایی هم است که بانوی بزرگوار شهید فخری زاده درک می کنند.
وی اضافه کرد: وقتی از حضرت زینب (س) پرسیدند بانو چه دیدی در کربلایی که خون بود و خیمه سوخته؟ ایشان با لبخند گفتند «به خدا جز زیبایی هیچ چیز ندیدم.». وقتی در این روزهای سخت ناگهان پدیده کرونا پیدا شد دوستانم را صدا کردم و گفتم شما با یکی از پیچیده ترین پدیده های خلقت روبرو شدید و باید خویش را برای کارزاری سخت و سنگین آماده نماییم و خدارا شکر می کنم در واپسین روزهای سال، می توانم با افتخار بگویم که جمهوری اسلامی ایران تنها و تحریم زده و مظلوم از ظلم کسانی که حتی دارو را از فرزندان بیمار و بیماران سرطانی هم دریغ کردند و به دروغ گفتند چنین نیست، امروز بعنوان یک کشور مطرح در مدیریت بیماری کرونا در جهان می درخشد و من بعنوان کوچک ترین سرباز نظام افتخار می کنم به این وفاق و همدلی و درایتی که در راس نظام برای امور داریم.
وزیر بهداشت افزود: مقایسه کنید شیوه خردمندانه رهبر معظم انقلاب را با شیوه نابخردانه مدیریت در آمریکا؛ کشوری که خویش را اقتصاد اول دنیا می داند با کشوری که تحت فشار بی رحمی های این اقتصاد اول می خواهد با بیماری سهمگین مبارزه کند. حمایت و هدایت رهبری معظم بی نظیر بود و این است که در اوج گرفتاری مرگ های ما دو رقمی می شود که امیدوارم با برخی سهل انگاری ها پا به عرصه سه رقمی و بیشتر نگذاریم و یک کشوری هم هنوز در آن طرف دنیا نتوانسته مدیریت درستی داشته باشد.
وزیر بهداشت با تکیه بر تکیه بر توان داخل و نگاه به درون کشور، افزود: دوستان را صدا کردم و گفتم یک روز واکسن بعنوان یک پدیده نو در این بیماری کارساز خواهد بود. واکسن سازهای بزرگ دنیا به ما واکسن نخواهند داد و شان ما هم دست دراز کردن به بیرون از مرزها نیست. ما باید بر پای خود باشیم و دعوت کردم از تمام کسانی که در این حوزه می توانند کار کنند و توفیق یافتم که در یکی از جلسات اتاق من منور به حضور دکتر کریمی و دکتر شهید فخری زاده شد. واکسن سازی با همه کارهای دنیا فرق می کند. ما مطالعه کردیم و به یک چارچوب با انستیتو رازی، بنیاد برکت و... رسیدیم تا در پلت فرم های مختلف واکسن سازی را آغاز نماییم و قدم به قدم جلو رفتیم.
وی افزود: سازمان غذا و دارو را صدا کردم و گفتم اگر فکر می کنید با شیوه های مدون گذشته میتوان راه را طی کرد اشتباه می کنید، باید متناسب با سرعت مورد نیاز این حرکت پروتکل بنویسیم و مته به خشخاش گذاشتن ها در فرایند عادی اینجا دیگر جایز نیست و باید راه را میانبر برویم و عزیزان من شبانه روز نشستند و استانداردهای محکم و قابل قبول نوشتند و امروز با افتخار می گویم که جمهوری اسلامی ایران در بهار آینده یکی از مهم ترین و بهترین واکسن سازهای دنیا خواهد شد و ما امروز به خاطر رعایت حال بیماران صدمه پذیر با التماس و خواهش از جاهای مطمئن جهان واکسن وارد می نماییم گرچه زخم زبان هایی را هم تحمل می نماییم. « ترسم از ترکان تیرانداز نیست، طعنه تیرآورانم می کشد» در این ایام کم اذیت نشدیم اما اذیت از جانب کسانی که نفهمیدند یا غرض ورزیدند در بعضی سایت ها و رسانه ها بخصوص آلودگی به سیاست زدگی که آفت بسیار خطرناکی برای رشد کشور است، سبب شد برخی حرف ها را بشنویم و تحمل کردیم.
نمکی افزود: فکر می کردند کانتینرهای یخچال دار پشت در مرزها ایستاده است و واکسن را حراج کردند و ما نمی خریم. به تازگی اگر روند واکسن های خارجی را مطالعه کنید می بینید یکی از برندهای معروفی که اینجا برایش چانه می زدند که چرا آنرا وارد نمی کنید، که در سهمیه کووکس ما هم بود، ۷ کشور معتبر اروپایی فقط در طول چند روز گذشته تزریقش را متوقف کردند. درعوض ما از معتبرترین منابع کم ضرر دنیا واکسن تهیه کردیم و ما را به باد تمسخر گرفتند و امروز متوجه شدند کار روز اول ما درست بود و ما با دست بسته و چشم باز در اقیانوس بلا شنا کردیم. این بصیرت را هم خداوند عطا کرد و امروز ما معتبرترین واکسن های دنیا را وارد می نماییم و برای پدیده واکسیناسیون نمایشی عجله نمی نماییم اما برای واکسن زدن به گروه های صدمه پذیر از مطمئن ترین منابع عجله می نماییم.
وی اضافه کرد: بارها آقای رئیس جمهور به بانک مرکزی و سازمان برنامه دستور دادند که در ارتباط با واکسن هر منبعی بخواهیم به ما بدهند. وزیر امور خارجه مرتبا پیگیر کمک سفرا در کشورها هستند و واقعا هم کمک می کنند. تا آخر اسفندماه تعداد قابل توجهی از گروه های صدمه پذیر، کادر درمان و سایرین را واکسینه می کنیم؛ اما امید ما به واردات نیست، امید ما تولید ملی است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: ان شاءالله واکسن پاستور با تکنولوژی مشترک کوبا نخستین واکسنی است که تزریق انبوه آن آغاز خواهد شد و واکسن برکت دوم و واکسن رازی هم هم دوش با واکسن سپند پیش خواهد رفت.
نمکی افزود: امروز روز سرافرازی این ملت و تکیه بر دانش بومی است که چراغ روشنی برای آینده این کشور است. از دکتر کریمی و همکارانشان در مجموعه سپند ممنونم، شهادت می دهم که آنچه عزیزان طی کردند منطبق بر علمی ترین استانداردهای دنیا است و در آینده آنها را منتشر خواهیم کرد تا دنیا بداند سرعت را افزایش دادیم اما دقت را کم نکرده ایم و آزمایشات مدلهای حیوانی این واکسن بسیار اثربخش بود و در مدلهای انسانی هم شروع می شود.
وی اظهار داشت: یکی از کارهایی که ما می توانیم به جمهوری اسلامی پیش کش نماییم، انتقال اضطراب به خانواده خودمان است، وقتی بحث واکسن اسپوتنیک شد گفتم پسر خودم واکسن را بزند که مردم بدانند اگر مقرر است گزندی برسد اول برای ما است و امروز هم این واکسن بر یکی از عزیزترین فرزندان این سرزمین تزریق می شود تا مردم بدانند ما در خط مقدم برای دفاع از سلامت مردم هستیم.
منبع:

1399/12/26
13:20:04
0.0 / 5
1566
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir