انسولین قلمی، ارزبرترین داروی كشور

انسولین قلمی، ارزبرترین داروی كشور

به گزارش اسنک رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه سالانه بیش از 200 میلیون دلار برای واردات انسولین قلمی تخصیص می یابد، اظهار داشت: انسولین قلمی در میان داروها بیشترین ارزبری را دارد، درحالی که انسولین رگولار وNPH طی سالیان متمادی در داخل تولید و مصرف می شود و در تمامی داروخانه ها نیز در دسترس بیماران است.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز اظهار نمود: باوجود اینکه سازمان غذا و دارو طی چند ماه اخیر سازوکارهای مختلفی را برای کنترل و نظارت بر مصرف انسولین قلمی (ثبت در سامانهTTAC ) در دستور کار خود قرار داده و تا حدود زیادی نیز دراین زمینه موفق بوده و اساسا از قاچاق معکوس این دارو نیز بطور شایان توجهی کاسته شده است اما همچنان به سبب محدودیت منابع ارزی و عدم تخصیص بموقع و کافی ارز از طرف بانک مرکزی، تامین این دارو با محدودیت هایی مواجه می باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه بخش اعظم انسولین قلمی وارداتی است و در سالهای گذشته با پوشش۹۰ درصدی بیمه ای این دارو، مصرف این دارو در مقایسه با ویال انسولین افزایش شایان توجهی یافته است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هرساله با شناسایی بیماران جدید به شمار مصرف کنندگان انسولین افزوده می شود، اشاره کرد: تغییر الگوی مصرف از ویال به انسولین قلمی نیز موجب افزایش تقاضا برای مصرف این دارو شده است. اگر الگوی مصرف تمامی بیمارانی که از نوع ویال انسولین مصرف می کنند، به انسولین قلم تغییر پیدا کند باید سالانه حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارز را به این دارو تخصیص دهیم که باتوجه به محدودیت منابع ارزی یک چالش اساسی شمرده می شود.

شانه ساز اشاره کرد: این درحالی است که انسولین رگولار و NPH همیشه در بیشتر داروخانه ها موجود بوده است و بیماران می توانند با مشورت پزشک معالج خود از این شکل دارویی استفاده کنند و هیچ نگرانی نسبت به تامین داروی خود نداشته باشند.

بنابر اعلام ایفدونا، وی با تاکید بر لزوم تلاش مضاعف برای تولید انسولین قلمی در کشور اشاره کرد: از شروع سال جاری یک شرکت ایرانی تولید انسولین قلمی را آغاز نموده است و چند شرکت داخلی دیگر آمادگی خودرا برای تولید این دارو اعلام نموده اند که امیدواریم تا آخر سال ۱۴۰۱ بتوانیم در تولید انسولین قلمی به خودکفایی برسیم.

منبع:

1399/12/06
13:54:25
0.0 / 5
1321
تگهای خبر: بیمار , بیمه , پزشك , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir