نایب رییس انجمن داروسازان مطرح كرد

خطر واكسن های تقلبی كرونا در بازار سیاه

خطر واكسن های تقلبی كرونا در بازار سیاه

به گزارش اسنک نایب رییس انجمن داروسازان ایران با تکیه بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت داروخانه ها در زمان واکسیناسیون عمومی کرونا و توزیع و عرضه این واکسن، در عین حال نسبت به طرح ادعاهایی در خصوص خرید و فروش واکسن کرونا در بازار سیاه اخطار داد.



دکتر سید علی فاطمی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت توزیع واکسن کرونا و احتمال دخیل شدن داروخانه ها در این حوزه، اظهار داشت: روند سازمان غذا و دارو برای داروهای حساس، گران قیمت و داروهایی که یارانه زیادی دریافت می کنند، این است که این داروها را با برچسب اصالت که یک کد منحصربه فرد دارند، توزیع می نماید که این داروها در سامانه تی تک ثبت شده و این دارو کاملا قابل رصد و پیگیری است و اگر یک دارو از زنجیره دارویی بیرون برود، به سادگی می توان آنرا شناسایی کرد که از کدام داروخانه یا کدام شرکت پخش، نشت کرده است.

چهار فاز توزیع واکسن کرونا
زمان واکسیناسیون عمومی کرونا
وی اضافه کرد: وضعیتی که هم اکنون برای واکسن بیماری کووید-۱۹ تبیین شده، این است که مقرر است این واکسن در چهار فاز زمان بندی شده در جامعه ارائه شود که فازهای اول و دوم آن عموما برای کادر پزشکی و گروه های پرخطر است. در فاز آخر واکسیناسیون کرونا که احیانا نیمه دوم سال ۱۴۰۰ است، مقرر است واکسیناسیون عمومی اتفاق بیفتد. ازاین رو پارت های اول واکسن کرونا که برای کادر درمان و گروه های پرخطر است، در اختیار سیستم معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی و شبکه بهداشتی قرار می گیرد و از همان طریق توزیع شده و مورد نظارت هم قرار می گیرد. ازاین رو در این فاز واکسنی در اختیار داروخانه ها قرار نمی گیرد.

فاطمی تصریح کرد: در برنامه ملی استقرار و گسترش واکسیناسیون کرونا که از جانب معاونت بهداشتی تدوین شده است، چهار فاز زمانبندی برای واکسیناسین مشخص شده است؛ فاز اول شامل کارکنان خط اول مقابله با کرونا شامل پرسنل بیمارستان ها، پرسنل عملیاتی اورژانس، پرسنل بهشت زهرا، پرسنل درمانگاه ها و مطب های عمومی، متخصصین عفونی، ریه، اطفال و داروخانه ها و پرسنل داروخانه، افراد با ریسک بالا شامل پرسنل خانه های سالمندان، جانبازانی که در مراکز نگهداری جانبازان هستند، افراد کم توان ذهنی، جانبازان بالای ۵۰ درصد و جانبازان شیمیایی و تنفسی و افراد پرریسک و دارای بیماری های زمینه ای است. فاز دوم شامل افراد مسن بالای ۶۵ سال است. فاز سوم شامل افرادی است که در مراکز جمعی مانند زندان ها، افراد نظامی، مراکز نگهداری افراد بی سرپرست و مهاجرین و مشاغلی که بیشترین تماس را با مردم دارند، است. فاز چهارم شامل سایر افراد جامعه بر مبنای اولویت سنی است که همان واکسیناسیون عمومی به حساب می آید.
لزوم برنامه ریزی برای نحوه توزیع واکسن کرونا در زمان واکسیناسیون عمومی
فاطمی افزود: از طرفی همه کشورهای دنیا برنامه ریزی کرده اند که تزریق عمومی واکسن کرونا را مانند آنفلوآنزا در اختیار داروخانه ها قرار دهند. هم اکنون در کشور خودمان واکسن های اساسی کماکان از راه سیستم بهداشتی در شبکه بهداشت تزریق می شود، اما واکسنی مانند آنفلوآنزا از راه داروخانه ها برای عموم توزیع و فروخته می شود. البته سازمان غذا و دارو هم ضابطه ای را تدوین کرده که در داروخانه ها بتوانیم تزریق واکسن را هم از نظر مهارتی، تجهیزاتی، فضایی و... انجام دهیم و این آماده سازی در حال ایجاد است. حال زمانیکه مقرر است توزیع عمومی یک واکسن از راه داروخانه ها صورت گیرد، باید آن واکسن در سامانه هایی مانند تی تک ثبت شده و بارکد منحصر به فردی داشته باشد تا به بیرون نشت نکرده و سوءاستفاده از واکسن اتفاق نیفتد.

وی اظهار داشت: البته متاسفانه ناهماهنگی هایی در این عرصه وجود دارد؛ به صورتی که در تاریخ ۳۰ آذر ماه ضابطه ای را برای واکسیناسیون که در آن اشاره ای به واکسن کرونا هم وجود دارد، تهیه، تدوین و تصویب می کند، اما می بینیم ۳۰ دیماه ۱۳۹۹، معاونت بهداشتی وزارت بهداشت برنامه جامعی را برای واکسیناسیون کرونا اعلام می کنند که در داخل این برنامه هیچ اسمی از داروخانه ها بعنوان محل عرضه واکسن و واکسیناسیون برده نمی گردد. این یک ایراد است که چرا هماهنگی در این حوزه وجود ندارد. باید توجه کرد که همه دنیا در این حوزه برنامه ریزی کردند.

فاطمی با اشاره به اینکه در عین حال باید در نظر بگیریم که احیانا واکسن کرونا مانند واکسن آنفلوآنزا باید به صورت سالانه تزریق شود و به این زودی ها کرونا ریشه کن نخواهد شد، اظهار داشت: ازاین رو باید در این حوزه برنامه ریزی شود و اصلا امکان پذیر نیست که دولت بخواهد همه این ها را به صورت مجانی عرضه نماید. بر همین مبنا است که باید برای توزیع عمومی واکسن برنامه ریزی کرده و از ظرفیت داروخانه ها برای این اقدام استفاده کنند.
لزوم بهره گیری از داروخانه ها در واکسیناسیون عمومی کرونا
وی با اشاره به اینکه در کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و... این برنامه ریزی انجام شده، اظهار داشت: اگر راهنمای سازمان غذا و داروی آمریکا را در زمینه واکسن های فایزر نگاه کنید، یکی از محل های عرضه را داروخانه ها اعلام نموده اند. به هر حال اگر بخواهیم در کشور ایمنی خوبی ضد کرونا ایجاد شود، باید بالغ بر ۶۰ درصد افراد جامعه مورد واکسیناسیون قرار گیرند. در ایران این ۶۰ درصد بالغ بر ۵۰ میلیون نفر است. حال امکان اینکه این جمعیت بخواهد صرفاً از راه شبکه های بهداشتی از خدمات واکسیناسیون استفاده کنند، به راحتی امکان پذیر نیست. بر همین ساس هم باید از پتانسیل داروخانه ها استفاده نمود. مشابه اقدامی که برای واکسیناسیون آنفلوآنزا انجام می شود.

وی افزود: بر این اساس پس از واکسیناسیون افراد اولویت دار، واکسیناسیون عمومی از راه داروخانه ها اتفاق بیفتد. هم اکنون واکسن سرخک، سرخجه و... به صورت مجانی از طرق شبکه های بهداشتی انجام می شود. در حالیکه در واکسیناسیون عمومی آنفلوآنزا مردم هزینه می پردازند. حال اینکه برای واکسیناسیون عمومی کرونا در سال آینده و سالهای بعد کشور چه برنامه هایی دارد، هنوز بی اطلاعیم و باید این برنامه ریزی به صورت مشخص صورت گیرد.

فاطمی تصریح کرد: البته همانطور که گفتم معاونت بهداشتی در تاریخ ۳۰ دیماه یک برنامه ریزی در این حوزه انجام داده اند که متاسفانه داروخانه ها را در این برنامه ندیده اند. در حالیکه یکی از پتانسیل های بزرگ در حوزه کمک به واکسیناسیون، داروخانه ها هستند. به هر حال کنترل و عدم نشت داروها به بازار کار بسیار پیچیده ای است، اما در ایران ۱۲ هزار داروخانه داریم که خیلی از آنها می توانند شرایط لازم برای عرضه و همینطور تزریق واکسن با کنترل مناسب را فراهم نمایند.
خطر خرید و فروش واکسن کرونای تقلبی در بازار سیاه
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران ضمن اشاره به احتمال طرح ادعاهایی در خصوص خرید و فروش واکسن کرونا در بازارهای غیر رسمی، اظهار نمود: باید توجه کرد که برای نگهداری دراز مدت واکسن کرونا هم مانند سایر واکسن ها به فریزر منفی ۱۸ درجه نیاز است؛ به صورت کلی زنجیره سرمایی برای نگهداری یک واکسن بسیار مهم می باشد. حتی اگر مدت کوتاهی از یخچال یا فریزر بیرون برود، واکسن کارایی اش را از دست می دهد. تابحال دیده شده جاهایی که در خارج از کشور فرآورده ای را با عنوان واکسن کرونای فایزر خرید و فروش کرده بودند، همه تقلبی بودند. ازاین رو در بازار غیر رسمی اولا احتمال دارد چیزی که بعنوان واکسن کرونا به افراد فروخته می شود، واقعا واکسن نباشد و آب یا محلول های دیگری باشد و دوما اگر هم واکسن واقعی باشد، در ناصرخسرو یا بازارهای غیررسمی دیگر امکان نگهداری این واکسن ها وجود ندارد و از آنجایی که واکسن یک فرآورده بیولوژیک است، زود از بین می رود و تزریق آن فایده ای ندارد. در عین حال امکان دارد فرد را گرفتار عارضه هم کند. چونکه واکسن علاوه بر اینکه حاوی ویروس غیر فعال و مواد ژنتیکی است، این مواد خیلی پایدار نیستند و اگر در شرایط مناسب نگهداری نشوند، این مواد می توانند تغییر ماهیت داده و منجر به آلرژی یا حساسیت های شدید در فرد شوند.




1399/12/02
10:00:18
0.0 / 5
1103
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir