یك مسئول عنوان كرد:

رنگ به رنگ شدن های خطرناك ساوه

رنگ به رنگ شدن های خطرناك ساوه

مرکزی سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه اظهار داشت: افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در ایام اخیر مبین آن است که احتمال وقوع پیک چهارم کرونا دور از انتظار نیست.دکتر محمود کریمی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، با ابراز نگرانی از افزایش آمار درگیری مردم شهرستان ساوه با بیماری کروناویروس اظهار نمود: آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در هفته سوم بهمن ماه معادل کل آمار کرونایی های این شهرستان در دیماه سال جاری بوده است.

وی به افزایش دو برابری آمار مرگ و میرهای کرونایی در این هفته نسبت به مدت مشابه ماه قبل اشاره نمود و اظهار داشت: برگزاری برنامه های تجمعی، رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی، ترددهای غیر ضروری درون شهری، پاساژ گردی، حضور در اماکن عمومی و تجمعات بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی و نزدن ماسک از جانب بعضی از مردم سبب تند شدن شیب افزایش بیماری کووید ۱۹ شده و متاسفانه خیلی از شهروندان به سفارش های بهداشتی توجه نمی کنند.

معاون بهداشتی علوم پزشکی ساوه اظهار نمود: متاسفانه عدم پذیرش مسئولیت اجتماعی بعضی از بیماران مبتلا با حضور در اماکن و وسایل نقلیه عمومی، یکی از علل افزایش آمار مبتلایان در ایام اخیر شده که منجر به تغییر وضعیت شهرستان از آبی به زرد و نارنجی شدن آن در ایام آینده خواهد شد.

وی با تکیه بر اینکه جلوگیری از وقوع پیک چهارم بیماری به رفتار ما بستگی دارد، اضافه کرد: یکی از دغدغه ها و مشکلات اصلی ما در کنترل بیماری خروج افراد بیمار از منزل یا حضور افراد مشکوک به بیماری در اماکن عمومی و سطح شهر است.

او بیان نمود: وقوع پیک چهارم کرونا در ساوه با عنایت به وضعیت روزانه آمار مبتلایان طی روزهای آینده قطعی بوده و ناگزیر باید بپذیریم که سال جاری هم مانند سال قبل کروناویروس میهمان ناخوانده نوروز خواهد بود.

وی تصریح کرد: در صورت وقوع پیک چهارم بطور قطع محدودیت های کرونایی در سطح شهر اعمال می شود که تبعات اقتصادی مجددی را مانند سال قبل بر جای خواهد گذاشت.

دکتر کریمی اضافه کرد: یکی از راههای اصلی جلوگیری از کرونا، همچنان استفاده از ماسک به شیوه صحیح است، به صورتی که دهان و بینی را به طور کامل بپوشاند. استفاده از ماسک در تمامی مکان های تجمعی و در معرض تماس با دیگران ضروری می باشد. ماسک های زیر چانه، آویزان به گوش، داخل جیب، دور مچ دست و داخل کشو میز و داشبورد یا آویزان به آینه ماشین جلوی هیچ ویروسی را نمی گیرد.

وی از برگزاری مراسم عروسی، ترحیم و دورهمی های خانوادگی انتقاد و ابراز تاسف کرد و با اشاره به اینکه بازگشایی تالارها و شروع مجدد مراسم ها صدمه زاست، اضافه کرد: رفتار کروناویروس متاثر از رفتار انسان است و برگزاری مراسم دورهمی و تجمعی نظیر عروسی و ترحیم و حتی برگزاری برنامه های ملی و مذهبی در فضای بسته و بدون رعایت پروتکل های بهداشتی، کرونای ساوه را به سمت نارنجی و اخطار حرکت خواهد داد. حتی قرمز شدن ساوه و تعطیلات مجدد دو هفته ای شهر دور از انتظار نیست.

دکتر کریمی با تکیه بر اینکه این تغییر رنگ یک زنگ خطر جدی برای ماست، اضافه کرد: باید از خواب عادی انگاری بیدار شویم و همچنان با رعایت دستورالعمل ها اجازه جولان ویروس را ندهیم چونکه عدم رعایت پروتکل باعث تغییر رفتار ویروس و شدت قدرت سرایت خواهد شد.

وی بیان نمود: امروز همه باید تلاش نماییم تا وارد پیک چهارم بیماری نشویم. چون که تجربه جهانی نشان داده که هر پیک نسبت به پیک قبلی شدیدتر است. براین اساس این پیک بطور قطع شدیدتر بوده و صدمه زایی بیشتری خواهد داشت.
1399/11/23
22:41:37
0.0 / 5
1252
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir