سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد

۷ شهر قرمز و ۱۹۲ شهر آبی كرونا

۷ شهر قرمز و ۱۹۲ شهر آبی كرونا

به گزارش اسنک سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا آخرین وضعیت بروز و فوتی ناشی از کووید۱۹ در کشور را شرح داد و از افزایش شمار شهرهای در وضعیت قرمز بیماری به هفت شهر و همینطور قرار گرفتن ۱۹۲ شهر در وضعیت آبی این بیماری اطلاع داد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی ضمن اشاره به تشکیل جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مروری بر وضعیت بیماری در سطح دنیا و کشور داشتیم. ویروس کرونای انگلیسی حدودا تمام کشورهای اروپایی را درنوردیده و آمریکا همچنان در مرگ و میر رکورد زد و ثبت مرگ بالای ۴۰۰۰ نفر در روز را در آمریکا داشتیم. در آلمان و انگلستان هم مرگ و میر از مرز ۱۰۰۰ نفر عبور کرد و وضعیت در ایتالیا، اسپانیا و مکزیک هم به همین صورت است.
کاهش ۷۰ درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در کشوروی اضافه کرد: خوشبختانه در ایران روند بیماری بگونه ای است که ۸۰ درصد در بستری ها و ۷۰ درصد در مرگ و میر کاهش آمار داشتیم؛ اما بدانیم این نتیجه رعایت مردم و همکاری مسئولین بوده است.
بیشترین موارد مبتلا شدن به کرونا در استان مازندراناستانهای گیلان و گلستان نیازمند مراقبت بیشتررئیسی افزود: حالا به جز استان های شمالی بقیه استان ها وضعیت مناسبی دارند که امیدواریم وضعیت مناسب تداوم داشته باشد. استان مازندران یکی از استان هایی است که بیشترین موارد مبتلا شدن را از آنجا داریم و استان گلستان و گیلان هم احتیاج به مراقبت بیشتر دارند.
۷شهر قرمز و ۳۰ شهر نارنجی کرونا در کشوروی اظهار داشت: ۷ شهر قرمز، ۳۰ نارنجی و ۴۱۱ شهر زرد در کشور داریم. از ۷ شهر قرمز ۵ شهر آمل، ساری، فریدونکنار، قائم شهر و نکا در استان مازندران هستند و دو شهر بندرگز و کردکوی در استان گلستان هستند که احتیاج به مراقبت بیشتر دارند.
رئیسی تصریح کرد: برخی شهرها احتیاج به مراقبت بیشتر دارند که شامل نور، نکا، قائم شهر، ساری، فریدونکنار، رامسر، جویبار، تنکابن، آمل در استان مازندران و شهرهای ماسال، لنگرود، رودسر در استان گیلان و شهرهای کردکوی و بند گز در استان گلستان هستند.
۱۹۲ شهر در وضعیت آبی کروناوضعیت فعالیت مشاغل در شهرهای آبیوی اضافه کرد: امروز دو مصوبه مهم داشتیم. در سطح کشور ۴۱۱ شهر وضعیت زرد داریم؛ ولی برخی شهرها میزان بستریشان از حد پایینِ شهرهای زرد پایین تر است؛ یعنی ۱۹۲ شهر داریم که میزان بستری بیمار در آنها از دو بیمار به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت هم کمتر شده است. برای این ۱۹۲ شهر رنگ جدیدی به رنگ ها اضافه کردیم تا اعمال محدودیت کمتری در آنها نسبت به شهرهای زرد داشته باشیم و تحت عنوان شهر آبی یاد می نماییم. در شهرهای آبی حدودا تمام مشاغل با رعایت پروتکل ها که متعاقبا اعلام می شود آزاد هستند و می توانند فعال باشند.
حذف محدودیت تردد بین شهری در شهرهای زرد و آبیمنع تردد شبانه همچنان برقرار استرییسی اظهار داشت: در شهرهای زرد و آبی منع تردد بین شهری نداریم؛ اما منع تردد ۹ شب تا ۴ بامداد برقرار است. با این رنگبندی جدید ۷ شهر قرمز، ۳۰ شهر نارنجی، ۲۱۹ تا شهر زرد و ۱۹۲ شهر آبی داریم.
واکسیناسیون کرونا در ۴ فازوی به مصوبه دیگر جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: کلیات بحث سند ملی واکسیناسیون کشور امروز مصوب شد. تهیه سند مبتنی بر این است که بر مبنای شواهد علمی و بررسی هایی که انجام شد کمیته های تخصصی، این برنامه را تدوین کردند و بر مبنای بار بیماری، میزان شیوع بیماری های پرخطر و زمینه ای هر استان، شهر و شهرستان مشخص شده است و با طبقه بندی که انجام شده تزریق واکسیناسیون در ۴ فاز انجام می شود.
اولویتهای اول تا چهارم دریافت واکسن کرونارئیسی خاطرنشان کرد: در فاز اول افراد کادر بهداشت و درمان که مستقیما با بیماران کرونا سر و کار دارند، کسانی که در خانه های سالمندان کار می کنند و همینطور جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰ درصد واکسن دریافت می کنند که این فاز حدودا یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستند.
وی اضافه کرد: در فاز دوم سایر گروهای پرخطر مانند سالمندان بالای ۶۵ سال هستند که به ترتیب اول از ۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال و... اولویت بندی می شوند و افرادی بین ۱۶ تا ۶۴ سال که بیماری زمینه ای دارند در این فاز هستند. فاز سه برای مراکز تجمعی و افرادی که ریسک کمتری نسبت به فاز دو دارند و نهایتا فاز ۴ عموم مردم هستند. محل تأمین واکسن هم از تولید داخل و واکسن هایی که خریداری می نماییم خواهد بود.
وی اضافه کرد: امروز پیشنهادی داده شد در ارتباط با فعالیت فرهنگی و آموزشی در مناطق آبی و برخی مناطق زرد که در دست بررسی می باشد و بزودی به اطلاع خواهد رسید.
تهران و البرز در وضعیت زرد کرونامعاون بهداشت وزارت بهداشت بیان نمود: استان های تهران و البرز بعد از هفته ها به وضعیت زرد تبدیل گشته است. البته مردم همچنان باید رعایت نمایند.
وی همینطور اظهار داشت: مشاغل ممنوع در وضعیت نارنجی، حالا در وضعیت زرد آزاد است، تردد بین شهری آزاد است اما ممنوعیت تردد شبانه ۹شب تا ۴ بامداد برقرار است و خواهش می نماییم مردم رعایت نمایند و اگر همکاری کاهش پیدا کند وضعیت بیماری بد خواهد شد و رنگ شهرها تغییر کرده و محدودیت ها باردیگر بازخواهد گشت.
منبع:

1399/10/20
19:25:19
0.0 / 5
1278
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خرید , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir