۲، معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

پروازها به انگلیس همچنان ممنوع

پروازها به انگلیس همچنان ممنوع

به گزارش اسنک معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره اولویت های دریافت واکسن کرونا و آخرین خبرها از واکسن ایرانی کرونا توضیح داد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در بخش دیگری از نشست خبری خود از استودیو سلامت وزارت بهداشت، در پاسخ به سوال ایسنا، درباره اولویت های تزریق واکسن کرونا، اظهار داشت: اولویت ها را آماده کردیم و تا چند روز آینده آنها را اعلام می نماییم. راهنمای اولویت بندی توزیع واکسن کووید-۱۹ در ایران است که بحث های کمیته فنی و کمیته اخلاق بررسی شده و در ستاد ملی هم باید مصوب شود و بعد آنرا عمومی می نماییم. البته به صورت کلی در تمام دنیا بر مبنای اولویت هایی که وجود دارد، اقدام می کنند و این اولویت ها حدودا در دنیا مشترک است و امکان دارد درصد کمی اختلاف داشته باشد.
افراد دارای اولویت دریافت واکسن کروناوی در این زمینه اضافه کرد: یکی اینکه افراد در معرض صدمه که شامل کادر بهداشت و درمانی که در آی سی یو کار می کنند، مستقیما با کرونا ارتباط دارند که بسیار در معرض خطرند، افراد سالمندی که در خانه سالمندان زندگی می کنند، افراد بالای ۷۵ سال، افرادی که دارای بیماری زمینه ای یا بیماری صعب العلاج هستند، تحت شیمی درمانی هستند و یا چندین بیماری به صورت همزمان دارند. همه اینها جزو اولویت بندی و فازبندی است. چهار فاز تعریف شده که هر فاز بر مبنای تعداد واکسنی که به دستمان می رسد باید آنها را انجام دهیم. البته بستگی دارد که چقدر واکسن به دستمان برسد. اعتقاد من این است که باید این اولویت بندی ها به صورت شفاف در اختیار همه قرار گیرد و منتشر شود تا همه بدانند که سیستم توزیع واکسن به چه صورت است. این اولویت بندی مشخص است و فکر می کنم هفته آینده خدمت عموم قرار می گیرد.
ضوابط ورود به ایران از کشورهای اروپایی در شرایط فعلی کروناپروازهای انگلیس همچنان ممنوعمعاون بهداشت وزارت بهداشت درباره ممنوعیت پروازها به انگلیس، اظهار داشت: پرواز به کشور انگلیس را به صورت رفت و برگشت ممنوع کردیم و پرواز غیر مستقیم هم که از انگلیس به استانبول و بعد به ایران می آمد، ممنوع شده است. تمام کشورهای اروپایی که بخواهند وارد ایران شوند، باید ۴۸ یا ۷۲ ساعت قبل PCR منفی داشته باشند و بعد بتوانند وارد کشور شوند. دوم اینکه دستور دادیم که تمام پروازهای اروپایی که وارد ایران می شوند، باردیگر از مسافرانشان تست بگیریم و اینها تا مشخص شدن جواب تست شان باید در قرنطینه خانگی بمانند. با این وجود می گویم که ویروس تنفسی ویروسی نیست که با بستن مرزها وارد نشود و بالاخره از یک جایی وارد می شود. تنها کاری که باید انجام دهیم فاصله گذاری و دوری از تجمعات است. بخصوص اینکه ویروس جهش یافته در ترکیه، عمان و به تازگی در پاکستان مشاهده شده است. ازاین رو باید پروتکل ها را به صورت کامل رعایت نماییم.
رییسی درباره تجمعات در دفاتر پیشخوان دولت، آرامستان ها و... و برگزاری برخی مراسم های عروسی و... و.، اظهار داشت: زمانیکه می گوییم که پروتکل ها به میزان ۸۶ درصد رعایت می شود، این پروتکل کشوری است. واقعا در بعضی از شهرها میزان رعایت پروتکل ها پایین و به میزان ۷۰ درصد است. وقتی می گوییم ۷۰ درصد پروتکل ها را رعایت می کنند، یعنی ۳۰ درصد که عدد کمی نیست، این پروتکل ها را رعایت نمی کنند. در یک جمعیت ۸۰ میلیونی کشور وقتی ۱۰ درصد رعایت نمی کنند، یعنی هشت میلیون نفر که کم نیست. حال چند اقدام باید انجام شود؛ در شورایعالی نظارت ستاد ملی کرونا ابلاغ گردیده که سطوح نظارت در تمام دستگاه ها شامل بانک ها و... نظارت ها را انجام دهند. در طرح شهید قاسم سلیمانی هم بحث نظارتی داریم که بسیج، هلال احمر و... در این حضوره نظارت می کنند و برخوردهای قانونی هم انجام می شود. حتی در مواردی بانک یا پیشخوان تعطیل شده و یا حتی با یک مسئول اداری برخورد شده یا مسئولی عزل شده است. البته نمی گردد به صورت ۱۰۰ درصد خیالمان راحت باشد که همه پروتکل ها رعایت می شود. شاید اینکه هنوز مرگ و میر و مبتلا شدن داریم به سبب همین مبحث است که در بعضی جاها رعایت نمی گردد و هر گونه عدم رعایت می تواند به بیماری منجر شود.
تزریق واکسن کرونا شفاف و مشخص خواهد بودوی درباره عدم رعایت اولویت ها برای واکسن آنفلوآنزا و احتمال ایجاد اشکال در اولویت بندی واکسن کرونا، اظهار داشت: داستان واکسن کرونا با واکسن آنفلوآنزا خیلی متفاوت می باشد. کرونا همه را تحت تأثیر قرار داده است و با آنفلوآنزا کاملا متفاوت می باشد. سال جاری تعداد انگشت شماری به آنفلوآنزا مبتلا شدند که به سبب رعایت پروتکل ها بود. واکسن کرونا بسیار متفاوت می باشد و در سطوح ستاد ملی و کمیته اخلاق تاییدیه گرفته است. مطمئن باشید که در زمینه واکسن کرونا کاملا شفاف سازی خواهد شد و به همه اطلاع می دهیم و دانه دانه تزریق واکسن را مشخص می نماییم که به چه کسی تزریق شده و همه این ها را ثبت و ضبط می نماییم و فکر نمی کنم دراین زمینه دغدغه داشته باشیم. اگر واکسن باشد و فردی در اولویت باشد، بطور قطع برایش واکسن تزریق می شود.
رییسی درباره نظر ایران درباره واکسن اسپوتنیک روسیه، اظهار داشت: در زمینه بحث خرید واکسن خارجی چند نکته وجود دارد؛ اولا باید واکسنی باشد که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار داشته باشد. واکسن اسپوتنیک در ابتدا تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را نداشت اما هم اکنون تاییدیه هایشان را به مراحل خوبی رساندند. این واکسن جزو کووکس هم هست. اینکه مردم بخواهند انتخاب کنند که کدام واکسن را تزریق کنند، اینطور نیست. بحث این است که چه واکسنی و با چه ترکیبی به دستمان می رسد. به صورت کلی برخی واکسن هایی که در فازهای مختلف تولید هستند، گفته می شود که برای گروه سالمندان ایمن نیستند. ازاین رو تزریق واکسن به همه این موارد بستگی دارد. مذاکراتی با روسیه و کشورهای دیگر هم داشتیم. باید توجه کرد که البته ظرفیت تولید این واکسن هنوز آنقدر نیست که بتوانند به میزان زیاد آنرا به ایران تحویل دهند. خیلی از شرکت ها و کشورها هستند که در حد دوز ۱۰۰ هزار تا و ۲۰۰ هزار تا می توانند داشته باشند، اما این کافی نیست و بنا بر این از چندجا وارد مذاکره شدیم تا بتوانیم واکسن مورد تایید و مطمئن را در دسترس قرار دهیم. بطور قطع از آنجایی که واکسن روسیه در سبد کووکس هم هست، در سبد واکسیناسیون ما هم می تواند قرار گیرد.
تبدیل وضعیت؛ حق نیروهای شرکتی استرییسی درباره تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی در حوزه بهداشت و درمان، اظهار داشت: تلاشهای زیادی در زمینه نیروهای شرکتی انجام شده و ۳۰ هزار مجوز استخدامی هم گرفته شده است. امیدواریم نیروهایی که به صورت شرکتی کار می کنند و با تجربه هستند، تا حدودی جذب شوند. نیروهای شرکتی در حوزه بهداشت و درمان و بخصوص در دوران کرونا بسیار زحمت کشیدند و تن به آتش زدند و حق آنهاست که تغییر وضعیت صورت گیرد. معاونت توسعه مباحث مختلفی دراین زمینه را هم دنبال می کند و به دنبال تبدیل وضعیت آنها هم هستند که امیدواریم به نتیجه برسد.
وی درباره واکسن تولید مشترک کرونا بین ایران و کوبا هم اظهار داشت: فاز یک و دو انسانی واکسن مشترک کرونا با کشور کوبا هم در حال انجام می باشد.
رییسی در ادامه صحبت هایش درباره تفکر ایمنی جمعی در برابر کرونا اظهار داشت: به هیچ وجه تفکر ایمنی جمعی با گرفتن کرونا نه اخلاقی است و نه تاییدش می نماییم. اینکه همه مبتلا شوند اخلاقی نیست؛ چونکه تعداد زیادی از مردم از بین می روند. فرض کنید یک گروه اولویت دار مقرر است واکسن دریافت نمایند اگر فرد طی یک یا دو ماه قبل مبتلا شده و بهبود یافته باشد از اولویت ما برای دریافت واکسن خارج می شود.
فرمول واکسیناسیون کرونا آماده استوی اضافه کرد: زمانی که از سالمندان نام می بریم با مبنای بالای ۶۰ سال، حدود ۸ میلیون نفر سالمند داریم، یک میلیون نفر کادر درمان داریم، افرادی که مشاغل خاص دارند مانند غسال ها، بیماران صعب العلاج، جانبازان تنفسی و... همه در اولویت دریافت واکسن هستند که پس از آنها به سراغ سایر گروه های پر ریسک می رویم؛ مثلا کسانی که در زندان ها کار می کنند، معلمین، نیروی انتظامی و... باید بدانیم حد ایده آل واکسیناسیون طبق چیزی که گفتم مثلا واکسیناسیون ۲۱ میلون نفر جمعیت است که اگر ضرب در ۲ شود یعنی ما ۴۲ میلیون دوز واکسن برای تزریق در دو نوبت نیاز داریم؛ حالا اگر مثلا ۳ میلیون دوز واکسن در اختیار ما باشد، افراد پر خطر، سالمندان یا کادر بهداشت و درمان در اولویت قرار می گیرند. فرمول واکسیناسیون آماده است و اگر عدد واکسنی که به دستمان می رسد را به نرم افزار بدهیم به ما خواهد گفت هر شهر چقدر واکسن لازم دارد و آن واکسن باید برای چه کسانی باشد.
واکسن ایرانی هنوز عوارضی روی ۳ نفر تزریق کننده نداشته استتزریق این واکسن به ۴ نفر دیگر؛ طی روزهای آتیرئیسی درباره واکسن ایرانی کرونا هم اظهار داشت: چند شرکت دانش بنیان در کشور بر واکسن کار می کنند و واکسن نوترکیب هم در فاز پره کلینیکال است و امیدواریم ظرف چند هفته آینده مجوز فاز انسانی را بگیرد. واکسن های نوترکیب شانس تولید انبوه بیشتری دارند. تزریق واکسن ایرانی با پلت فرم ویروس غیرفعال بود که به ۳ نفر تزریق شده است. هدف از فاز یک انسانی اثربخشی واکسن نیست بلکه می خواهیم از ایمن بودن واکسن اطمینان حاصل کنیم؛ چونکه اگر واکسن ایمن نباشد، امکان دارد بلافاصله بعد از تزریق، شوک ایجاد نماید. در ایام مختلف همه عوارض بررسی می شود. ایمنی در فاز حاد اولیه و ساعات بعد از تزریق واکسن با دقت بررسی می شود و خوشبختانه این سه نفر تابحال عوارضی نداشتند. این افراد ۱۴ روز بعد از تزریق اول باردیگر دوز بعدی را دریافت خواهند کرد و ۲۸ روز بعد اثر واکسن سنجیده می شود. در ایام آینده این واکسن به چهار نفر دیگر هم تزریق می شود تا همه ۵۶ نفر در فاز اول تست انسانی این واکسن را دریافت کرده و بحث ایمنی بررسی شود.
رییسی تصریح کرد: در فازهای بعدی واکسن بر چند صد نفر بررسی می شود و سپس به سمت تولید انبوه می رویم. هیچ واکسنی در دنیا ظرف یکسال ساخته نشد، اما به سبب بحران کرونا سازمان بهداشت جهانی مجوز داد تا کشورهای تولید کننده واکسن بتوانند فازهای مطالعاتی را باهم ترکیب کنند تا سریع تر به واکسن برسیم. فازی که کمتر در مورد آن صحبت می شود و برای واکسن کرونا هنوز محقق نشده فاز مراقبت واکسن کرونا طی یک تا سه سال پس از تزریق واکسن است. امیدواریم اگر همه چیز درست پیش رود، در اواخر بهار بتوانیم به مرحله تولید انبوه برسیم. هر آزمایش یا امتحانی برای این است که نتایج آن مشخص شود. امکان دارد در بعضی از این آزمون ها، میزان موفقیت کمتر باشد و باید به عقب برگردند و اصلاحات صورت گیرد.
وی در ادامه صحبت هایش در پاسخ به سوالی درباره جهش ویروس در انگلیس اضافه کرد: در مورد ویروس انگلیسی می دانیم خیلی ویروس بدی است و جهش در نقطه ای رخ داده است که چسبندگی ویروس به سلول را افزایش داده است و سرایت آن هم زیاد شده است و قدرت سرایت تا ۷۰ درصد افزایش یافته است. در حالت عادی هزاران ویروس باید به سلول ها حمله کنند تا به سلول بچسبند. اما در این شرایط و با چسبندگی بیشتر ویروس به جای این که هزاران ویروس به سلول حمله کنند، در صورت حمله تعداد کمتری از ویروس به بدن، احتمال چسبیدن آن به سلول هم افزایش می یابد.
گمانه زنی از علت افزایش کرونا در مازندرانسخنگوی ستاد مقابله با کرونا درباره روند بیماری در کشور هم خاطرنشان کرد: بعد از آنکه با اعمال محدودیت ها در سرتاسر کشور روند نزولی داشتیم، در چهار استان اردبیل، گلستان، گیلان و مازندارن روند نزولی نشد اما با اجرای محدودیت های بیشتر استان اردبیل به سرعت کاهش آمار داشت و سپس گلستان و گیلان کاهش آمار بیماری داشتند اما مازندران همچنان یا افزایشی بود و یا ثابت می شد. در دو استان در کشور پیک سوم نداشتیم یکی استان مازندران و یکی استان هرمزگان، که خوشبختانه استان هرمزگان مقاومت کرد و پیک سوم در آنجا رخ نداد، ولی در مورد مازندران احتیاج به بررسی بیشتر است. البته ارتباط افزایش بیماری در مازندران با طرح پزشک خانواده شهری را کم می دانم. در مورد مازندران شاید دورهمی های خانوادگی در شب یلدا سبب این خیز سوم شده است از طرفی بررسی های محلی و میدانی انجام شده و شاید یکی از عوامل پیک سوم این بوده که در مازندران فصل چیدن پرتقال و کیوی است و هم اکنون شهرهای کوچک و روستاها درگیر بیماری شده اند، کارگرهای فصلی در ماشین ها سوار شده و به باغ ها می روند و ظهر هم دور هم جمع می شوند و غذا می خورند و کل یک روستا آلوده می شود. در نتیجه یکی از عوامل در رابطه با خیز سوم بیماری در مازندران می تواند همین مورد باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: وقتی یک استان گرفتار خیز بیماری می شود شک نداریم که دورهمی های خانوادگی یا مراسم ها و سفرها اتفاق افتاده است. مثلا به تازگی آگاه شدیم شرکت پنبه ریز در بابلسر یک کارگاه آموزشی بدون مجوز گذاشته بود که افراد جمع شده بودند. در گناباد متوجه می شوند که چنین کارگاه آموزشی در این شهر وجود داشته که از گناباد هم شرکت کننده داشته است. در راه برگشت، جلوی اتوبوس گرفته می شود و از این اتوبوس که ۲۳ سرنشین داشته تست گرفته می شود و ۱۴ نفر پاسخ تستشان مثبت می شود. پس می بینید نقش سفر و دورهمی در مبتلا شدن به کرونا بسیار مهم می باشد. در نتیجه در مازندران بیشتر روستاها درگیر بیماری کووید ۱۹ شده اند. همینطور این استان گرفتار خیز سوم بیماری نشده بود و حالا درگیر خیز سوم بیماری شده است. راه مقابله با بیماری این است که بیماریابی زودرس انجام شده و افراد به سرعت شناسایی شوند.
احتمال اینکه واکسن فایزر را وارد نماییم، کم استرییسی در پاسخ به سوالی درباره واردات واکسن فایزر اظهار داشت: اسم واکسن فایزر به این دلیل زیاده برده می شود که نخستین تزریق ها را انجام دادند. فایزر جزو واکسن هایی است که پلت فرم mRNA دارند. احتمال این که فایزر را وارد کشور نماییم خیلی کم است، چونکه شرایط نگهداری دشواری دارد و هم اینکه این واکسن وابستگی زیادی به کشورهایی دارد که اصلا به ما واکسن نمی دهند. از طرفی واکسن های دیگری وجود دارد که قابلیت حمل راحت تری دارند و در دسترس تر هستند و در سبد کووکس قرار دارند.
وی در پاسخ به سوالی درباره واکسیناسیون مسئولان و ترجیح استفاده از واکسن فایزر اظهار داشت: در مورد مسئولین این گونه نیست که واکسن فایرز خیلی طرفدار داشته باشد. فایزر خیلی هم واکسن خارق العاده ای نیست، تازه بد هم نیست. اگر قرار باشد واکسنی وارد شود، باید بر مبنای اولویت ها باشد. اغلب مسئولین سالمند هستند و در گروه سالمندان قرار می گیرند و اگر قرار باشد سالمندان واکسن دریافت نمایند، به آنها هم تزریق می شود. از طرفی عده ای هم جلوی وزارت بهداشت تجمع کردند که واکسن نمی زنند که چون نمی خواهند پس واکسن تزریق نمی کنند. مسئولینی هم که خودشان مبتلا شدند و بهبود یافتند که دیگر واکسن نمی زنند. متاسفانه نظرات زیادی در زمینه واکسن کرونا وجود دارد، عده ای کمپین می زنند واکسن بخرید بعد عده ای مقابل وزارت بهداشت تجمع می کنند که چرا واکسن آوردید و می سازید، عده ای می گویند اگر واکسن می آید اول به خودتان بزنید و بعد به مردم و عده ای هم می گویند اینها واکسن را برای خودشان می خواهند و نه مردم. به هر حال در شبکه بهداشت کاری که درست باشد انجام می شود و بر مبنای اولویت ها واکسن را تزریق می نماییم. اما مهمترین واکسن، پیشگیری است.
نقش آلودگی هوا در تشدید بیماری های تنفسیوی در پاسخ به سوالی درباره آلودگی هوا اظهار داشت: آلودکی هوا در تشدید بیماری های تنفسی موثر است و علل زیادی دارد از سوخت نیروگاه ها گرفته تا خودرو های فرسوده و... همه عامل آلودگی هستند. از طرفی در بحران کرونا می گوییم مردم از وسایل حمل و نقل عمومی کمتر استفاده کنند که همین سبب استفاده بیشتر از خودرو های تک سرنشین می شود.
اگر قرار باشد از چین واکسن بخریم، آن واکسن "سینوفارم" استوی درباره واکسن کرونای چین، اظهار نمود: اگر قرار باشد از چین واکسن بخریم واکسن سینوفارم است. واکسن سینوفارم در چین در ارتباط با یک شرکت دولتی است که فاز سوم را هم گذرانده است و تاییدیه هم دارد. در نتیجه قرار نیست واکسن سینوواک چینی خریداری شود. در شرابط اضطراری سازمان بهداشت جهانی همه کشورها را تشویق به ساخت واکسن می کند، هم اکنون آمریکا با سینوفارم، سینوواک، آکسفورد و روسیه قرارداد دارد و حدود ۳ میلیارد دوز واکسن خریده است آیا همه آن فایزر است؟ خیر چون می شود از مجموعه واکسن ها بهره برد.
رییسی درباره واکسن کرونا تصریح کرد: خیلی از کشورها ۱۰ هزار یا ۵۰ هزار یا ۱۰۰ هزار دوز از یک واکسن آورده اند که حتی در فاز سوم بوده و تزریق کرده اند، این به مفهوم واکسیناسیون نیست. برخی کشورها دوز بسیار پایینی وارد کرده و تزریق کرده اند. بحث ما در واکسن فایزر فقط مشکل نگهداری نیست، واکسن فایزر تاییدیه گرفته است و حتی پس از جهش ویروس کرونا در انگلستان، خود شرکت فایزر اعلام نمود که می خواهد در تهیه واکسن بازبینی کند. این که فایزر تاییدیه گرفته، همه این ها تاییدیه های اورژانسی است. کسی نگفته این واکسن موثر نیست و اتفاقا بالاترین اثربخشی را هم واکسن فایزر داشته است. واکسن آسترازنکای آکسفورد هم مورد تایید قرار گرفته است. واکسن های زیادی در حال تولید است و اثربخشی های مختلفی دارند. مهم این است که زنجیره انتقال ویروس را قطع کنند. این طور نیست که ما برای تولید یخچال ناتوان باشیم ولی قتی واکسن های دیگری وجود دارد و شرایط خرید فراهم است، از آنجا می خریم. هیچکس نمی تواند ادعا کند که واکسن فایزر در طولانی مدت از بقیه واکسن ها بهتر است. خیلی از شرکت ها با یکدیگر همکاری می کنند.
تصمیم گیری درباره بازگشایی تالارها؛ سه شنبهوی در پاسخ به سوالی درباره زمان بازگشایی تالارهای عروسی و مراکز فرهنگی، اظهار داشت: تالارها جزو مشاغل گروه ۴ هستند که مدت زیادی است که تعطیل هستند، سه شنبه در کمیته امنیتی_اجتماعی ستاد مقرر است در این مورد تصمیم بگیریم که آیا با رعایت پروتکل ها امکان بازگشایی وجود دارد یا خیر چون تیغ دو لبه است چونکه هم به اقتصاد تالار دارها فشار می آید و هم امکان دارد بسیاری از مراسم ها به خانه ها برود و در شرایط بدون نظارت بهداشتی اجرا شود.
۲ گزارش وزارت بهداشت درباره ارتباط آلودگی هوا و کووید۱۹معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره آلودگی هوا و سوخت نیروگاه ها اظهار داشت: پنجشنبه هفته گذشته جلسه ای با رئیس جمهوری داشتیم که رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست هم حضور داشتند. بحث هایی در زمینه جایگزین شدن سوخت در نیروگاه ها و میزان مصرف گاز در فصل سرما هم وجود دارد که در زمینه آلودگی هوا همه دست به دست هم می دهند. میزان سوخت پاک یا گاز به سبب فصل سرد بالا می رود. در مورد نیروگاه های تهران تصمیم گیری شده که جایگزینی سوخت صورت گیرد، اما با عنایت به کمبود سوخت این اتفاق هنوز نیفتاده است. وزارت بهداشت هم دو گزارش در خصوص ارتباط آلودگی هوا و کووید ۱۹ عرضه کرده است و در مصوبات ستاد ملی هم وجود دارد. همینطور نامه ای با امضا وزیر بهداشت به معاون اول رئیس جمهوری هم ارسال شده است. بحث آلودگی هوا به جز در زمینه بیماری های تنفسی در سرطان ها هم بسیار تأثیر دارد. آلودگی هوا فقط در تهران نیست، اصفهان و اراک هم همچون شهرهای آلوده هستند. بسیاری از برنامه ها و زیرساخت ها برای اصلاح آلودگی هوا به سبب تحریم ها عقب مانده است.
تعطیلی برای آلودگی هوا کارساز نیستوی در خاتمه تصریح کرد: در حوزه سلامت هم مستندات لازم در مورد آلودگی هوا و کرونا عرضه شده و هم پیشنهادات به کمیته اضطرار آلودگی هوا اعلام شده است. وضعیت خیلی از ایستگاه ها از اخطار هم بالاتر بوده و درخواست ها را اعلام کردیم. در این زمان کم تعطیلی نداشتیم ولی مسائل دیگر هم وجود دارد اگر مردم در تهران تعطیل شوند به سمت شمال حرکت می کنند و همین اتفاقی می افتد که حالا در استان های شمالی پیک کرونا رخ داده است. تعطیلی یعنی افراد در خانه بمانند و به این معنا نیست که سفر بروند. کرونا و آلودگی هوا حالا معضل دو سویه است. مدارس که تعطیل اند، کارمندان دولت هم که نصفه و نیمه سرکار رفتند و کسب و کار هم که اکثرا در این ۱۱ ماه تعطیل بودند ازاین رو در مورد آلودگی هوا، خیلی هم به تعطیلی فکر نکنید که کارساز نیست.
منبع:

1399/10/15
01:01:41
0.0 / 5
1268
تگهای خبر: امنیت , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir