انتقاد از پروسه دیوان سالارانه جذب نیروی پرستاری

انتقاد از پروسه دیوان سالارانه جذب نیروی پرستاری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن بازبینی مطالبات اصلی جامعه پرستاری بر  رفع موانع جذب نیروهای جدید  پرستاری و تبدیل وضعیت پرستاران خط مقدم مقابله با کرونا اصرار کرد و اظهار داشت: پیشنهاد مشخص ما این است که با یک راه میان بر و بدون تعارف و با یک نگاه جهادی و حداکثر مشارکت دولت و مجلس، نسبت به حل مشکل استخدام نیروی پرستاری اقدام عملیاتی شود.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در مراسم تکریم مقام پرستار در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار نمود: گرامیداشت روز و هفته پرستار به این مفهوم است که می خواهیم التفات و توجه عمومی مردمی، مسئولین و سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور را به جایگاه پرستاری جلب نماییم. این روز ضمن تکریم و تجلیل از مقام پرستار، می تواند بعنوان روزی باشد که مطالبات فروخفته و تاریخی قشر خدوم و زحمتکش پرستاری یادآوری و بازخوانی شود.
وی ضمن اشاره به نشست سال قبل نمایندگان جامعه پرستاری با مقام معظم رهبری و صدور فرامین ایشان جهت تکریم و احصاء جایگاه پرستاری در کشور، اظهار نمود: بخش های سازمانی و در رابطه با وزارت بهداشت تا حدود زیادی محقق شده ولی متاسفانه خیلی از فرامین فراسازمانی ایشان در ارتباط با مطالبات پرستاری هنوز محقق نشده است و بنابراین لازم است که دستگاههای زیربط با بازبینی فرامین ایشان نسبت به تحقق این مطالبات اقدام نمایند.
زالی ضمن اشاره به برگزاری روز پرستار سال جاری در شرایط کرونایی، اظهار داشت: امروز بالغ بر ۱۴۵ هزار پرستار در گستره ملی در حال خدمت رسانی هستند که بیشتر از ۶۰ هزار نفر از این مجموعه تابحال گرفتار بیماری کرونا شده اند و این مسئله نشان دهنده سختی کار و مواجهه مستقیم جامعه پرستاری با این ویروس در بخش های مراقبت ویژه، بخش های کرونایی، اورژانس، درمانگاه ها، اتاق های عمل و سایر بخش هاست.
وی با گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت و اینکه بیشتر از ۱۰۰ شهید در عرصه پرستاری تقدیم کشور شده است، اظهار داشت: حرفه پرستاری نه تعطیلی می شناسد و نه مناسبت های ملی و یا آیین های مذهبی، پرستاران بر مبنای تکلیف حرفه ای خود فارغ از همه شرایط باید به ارائه خدمت بپردازند و طی دوران سخت انتشار کرونا علاوه بر سختی کار باید دوری از عزیزان و خانواده های خویش را تحمل کرده و حتی از ساده ترین برخورداری های عاطفی هم محروم باشند.
کمبود نیروی پرستاری معضل جدی و تردید ناپذیر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن بازبینی مطالبات اصلی جامعه پرستاری، مهمترین چالش این روزهای جامعه پرستاری را حجم بالا و فشردگی و تراکم کار دانست و اظهار داشت: طی موج دوم و سوم کرونا میزان ابتلای کادر پزشکی و پرستاران بسیار بیشتر از موج اول بود و با عنایت به دوره استراحت و ریکاوری هر فرد مبتلا، حجم بالایی از فشار مضاعف و غیرمتعارفی بر گروه همکاران وارد می شود که همین مسئله کمبود نیروی پرستاری را به معضل جدی و تردید ناپذیر این قشر و بیمارستان ها تبدیل نموده است.
انتقاد از لختی کسالت آور در فرآیند دیوان سالارانه جذب نیروی پرستاری
زالی در ادامه با انتقاد جدی از فرآیند بسیار کند جذب نیروی کمکی در بیمارستان ها بعنوان مطالبه بعدی جامعه پرستاری، اظهار داشت: علیرغم پیشنهادات مختلف وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی، متاسفانه یک لختی کسالت آور در فرآیند دیوان سالارانه جذب نیروی انسانی را شاهدیم. امروز که در خط مقدم به جذب نیروی پرستار نیاز داریم، به نظر می آید که این کندی فرآیند، نیروهای خط مقدم را مورد غفلت قرار داده است.
وی تصریح کرد: پیشنهاد مشخص ما این است که با یک راه میان بر و بدون تعارف و با یک نگاه جهادی و حداکثر مشارکت دولت و مجلس، نسبت به حل مشکل استخدام نیروی پرستاری اقدام عملیاتی شود. چونکه روند فعلی یعنی برگزاری آزمون استخدامی و گذشت فرآیند ۳ ماهه گزینش، نیاز شدید این روزهای کادر درمان را تأمین نمی کند.
رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران ضمن اشاره به یک نمونه روشن یعنی ۳۵ هزار پرستار جدید ظرف کمتر از دو هفته در ایتالیا، تصریح کرد: باید بپذیریم که این روزها شرایط جنگی است و اگر این حقیقت را بپذیریم باید همه دستگاههای مختلف در حوزه استخدام نیروی پرستاری مشارکت جدی داشته باشند.
جذب ۳۰ هزار نیروی مصوب سریع تر وارد مدار شود
وی افزود: خوشبختانه با نگاه بلند دولت و سازمان برنامه و بودجه ۳۰ هزار مجوز استخدام بعنوان استثنایی ترین کار در حوزه بهداشت و درمان در حال تحقق است، اما متاسفانه از زمانی که سازمان برنامه و بودجه این گام بلند را برای نخستین بار در حوزه استخدامی کشور برداشته ولی این مسئله هنوز محقق نشده، به نظر می آید این ۳۰ هزار نیرو باید هرچه سریع تر وارد مدار شوند.
زالی به بعضی از پیشنهادات مشخص در این رابطه اشاره نمود و اظهار داشت: پیشنهاد ما بر مبنای نیاز پرستاری در عرصه کشور این است که حداقل تا سال ۱۴۰۵ هر سال ۲۰ هزار پرستار جدید جذب و استخدام شوند، در غیر این صورت کماکان با کمبود نیروی پرستاری روبرو خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه نسبت پرستار به تخت در دانشگاه ما بین ۰.۸ تا ۱ در نوسان است، اظهار داشت: این رقم به مراتب از استاندارد و نرم فاصله دارد و برای جبران آن باید نیروهای پرستاری به صورت جهشی و فورا افزایش پیدا کند.
بلاتکلیفی و عدم تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری بدور از اخلاق و مروت اداری است
زالی مطالبه بعدی جامعه پرستاری و جامعه بهداشت و درمان که متاسفانه تا به امروز هیچ پاسخ روشن، شفاف، سریع و قانونمندی به آن داده نشده را تعیین و تبدیل وضعیت نیروهای بهداشت و درمان خط مقدم مقابله با بیماری عنوان نمود و افزود: در این رابطه همه ما در ابهام به سر می بریم و نمی دانیم که آیا این خواسته بهداشت و درمان کشور محقق می شود یا خیر؟ این در حالیست که تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به قراردادی و قراردادی به پیمانی که در خط مقدم کرونا خدمت می کنند و از استحقاق بالای خدمت رسانی برخوردار می باشند، مطالبه جدی ماست که از ابتدا مطرح گردیده است.
وی با اشاره به اینکه هنوز درباره تحقق این مطالبه سردرگم و در ابهام هستیم، اظهار داشت: هنوز معلوم نیست که چه ساز و کاری برای این کار تعریف شده، مجلس و دولت باید تدابیر عملیاتی و اجرایی در این رابطه داشته باشند اما هنوز در عمل یک نسخه قطعی عملیاتی ارائه نشده است.
زالی ضمن اشاره به وضعیت نیروهای ۸۹ روزه اظهار داشت: این عزیزان در سخت ترین شرایط و روزهای کرونایی جان خویش را به خطر انداخته و وارد حوزه درمان و عرضه خدمت شدند، اگر صدها سال بخواهیم در چارچوب گزینش و و بررسی صلاحیت شایسته گزینی نماییم بهتر از این نیروهای ۸۹ روزه در حوزه بهداشت و در درمان پیدا نمی نماییم، اما متاسفانه هنوز معطل و بلاتکلیفند و تعیین وضعیت نشده اند، این مسئله به دور از مروت و فتوت اداری و به دور از اخلاق است؛ باید متعهدانه مشکل این افراد برطرف شود.
زالی مبحث بعدی را مساله ترمیم کارانه پرستاران عنوان نمود و اظهار داشت: با اینکه این روزها توانستیم میزانی از مطالبات پرستاران را با کمک وزیر بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و حمایت رئیس جمهور به حداقل برسانیم اما مشکل اساسی این است که به علت کاهش درآمد اختصاصی بیمارستان ها قدر مطلق کارانه پرستاران کم شده است، بنابراین پیشنهاد شده که حداقل در ارتباط با پرستاران بخصوص پرستاران بخش های کرونایی سهم کارانه نسبت به سال پیش از نظر قدر مطلق کم نشود.
چالش بیمارستان ها و پرستاران در بخش های تبدیل وضعیت شده
وی با اشاره به اینکه از زمان شیوع بیماری کرونا در کشور، خیلی از تخت های عادی بیمارستانها به تخت مراقبت ویژه تبدیل گشته اند، اظهار داشت: این تخت ها ذاتا و ماهیتاً به تخت های مراقبت ویژه تبدیل شدند؛ بر مبنای استانداردهای بین المللی مراقبت از یک بیمار ویژه ۳ برابر تلاش و نیروی بیشتر نیاز دارد، ازاین رو در این شرایط باید سختی کار تعلق بگیرد ولی متاسفانه برخی بیمه ها حتی این بخش های تبدیل گشته به مراقبت ویژه را به رسمیت نمی شناسند و بنابراین رویکردهای پرداختی تغییر نکرده، در صورتی که سختی کار مراقبت از بیماران در این بخشها هم باید همچون سختی کار بخش مراقبت ویژه در نظر گرفته شود.
شرایط نامناسب اتاق های استراحت منجر به افزایش شیوع بیماری در میان پرستاران می شود
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه بر ضرورت بهبود وضعیت اتاق استراحت پرستاران، توجه به جنبه های رفاهی همچون تقلیل ساعت کاری و افزایش پاداش کرونای پرستاران تصریح کرد و اظهار داشت: به مشکلات فضاهای استراحتگاهی پرستاران باید با دید صدمه شناسانه نگاه شود، چونکه عمدتاً کالبد قدیمی و مشکلات سازه ای بیمارستان های کشور بگونه ای است که معمولاً محل استراحت و پاویون پرستاران در محقرترین شرایط قرار دارد؛ اتاق هایی که معمولاً پنجره و تهویه درستی نداشته و اساسا برای استراحت تعبیه نشده است. در این شرایط زمانی که پرستاران به این اتاق ها مراجعه نموده و می خواهند برای چند دقیقه لباس مخصوص و ماسک های محافظتی را خارج کنند، امکان دارد به دلیلی شرایط نامناسب سازه ای و تهویه ای آلوده شوند؛ خیلی از ابتلاهای پرستاران در همین اتاق ها انجام می شود، ازاین رو باید یک طرح مشخص ملی برای رفع این مشکل برنامه ریزی شود.
زالی در انتها ابراز امیدواری کرد که زخم کهنه مطالبات پرستاری بگونه ای ترمیم شود که شاهد لبخند نشاط بر سیمای پرستاران باشیم.
به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همینطور ضمن اشاره به مسئولیت شناسی مثال زدنی شهدای مدافع سلامت علی صفرلو و مهناز صالحی از پرستاران شهید دانشگاه، آنان را گلدسته های جامعه پرستاری کشور توصیف کرد.
در بخش دیگری از این مراسم فروغ مولا مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه پرستاران همواره برای سلامت مردم در شرایط سخت به ارائه خدمت پرداخته و از آسایش خود چشم پوشیده اند، اظهار نمود: قهرمانان سلامت در دوران انتشار کرونا برگ زرین دیگری در تاریخ افتخارات دانشگاه از خود به جای گذاشتند.
وی افزود: این دوران سخت سپری خواهد شد، اما بطور قطع اقدامات مدافعان سلامت بخصوص پرستاران نزد خداوند بدون پاداش نخواهد ماند و از یاد مردم نخواهد رفت.
مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در دوران انتشار کرونا همچون تأمین نیروی پرستاری، اجرای قانون فوق العاده ویژه کارکنان غیر هیئت علمی و تأمین نیروی پشتیبانی پرداخت.
وی از مهمترین برنامه های پیش روی این حوزه به برگزاری دوره های آموزشی مراقبت از بیماران بدحال، تشکیل و خدمات تیم های تنفس، خود مراقبتی و ایمنی کادر پرستاری و اخلاق و منش پرستاری اشاره نمود.
مولا در بخش دیگری از سخنان خود از خانواده پرستاران و زحمات و حمایتهای کادر پرستاری، نیروهای اتاق عمل، هوشبری، بهیاران، نیروهای فوریت پزشکی، کمک پرستاران و مدیران ارشد بیمارستان ها و هیئت رییسه دانشگاه تجلیل و قدردانی کرد.
در ادامه مراسم که برای رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت مجازی برگزار شد، از تعدادی از پرستاران مراکز درمانی دانشگاه تجلیل شد و همینطور خانواده های علی صفرلو و مهناز صالحی پرستاران شهید دانشگاه مورد تکریم و تجلیل قرار گرفتند.1399/09/29
22:29:29
5.0 / 5
1374
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir