مدیرعامل سازمان انتقال خون اعلام كرد

نتایج امیدبخش پلاسمادرمانی بیماران كرونا

نتایج امیدبخش پلاسمادرمانی بیماران كرونا

به گزارش اسنك مدیرعامل سازمان انتقال خون از نتایج مثبت حاصل از پلاسمادرمانی بیماران كرونا آگاهی داد و اظهار داشت: این آمار برای ما امیدوار كننده بود و سبب شد كه كارآزمایی بالینی دوم را مبتنی بر مصرف پلاسما در 24 ساعت اول بستری در بیماران بدحال شروع نماییم.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر پیمان عشقی در نشست ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران درباره نتایج حاصل از پلاسما درمانی بیماران کرونا، اظهار داشت: کارآزمایی اول پلاسمادرمانی به پایان رسید و نتایج خوبی داشت. نتایج بهتر از آن چیزی بود که حدس می زدیم.
وی در توضیح نتایج کارآزمایی پلاسمادرمانی بیماران کرونا اضافه کرد: به صورت اجمالی باید بگویم که در این کارآزمایی حدود ۲۰۰ بیمار کرونا تحت پلاسمادرمانی قرار گرفتند و حدودا این بیماران در سن، نوع بیماری و شدت بیماری مشابه بودند. بر مبنای نتایج حاصل شده، مرگ و میر ناشی از کرونا در آن دسته از بیمارانی که پلاسما دریافت کرده بودند، حدودا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد. مدت اقامت در بیمارستان نیز در بیمارانی که تحت پلاسمادرمانی قرار گرفتند، حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد.
وی همینطور اضافه کرد: بیماران بسیار بدحال نیز که دسته دیگری از بیماران بودند و در آی سی یو شرایط ویژه ای داشتند، زمانی که پلاسما بموقع و سریع به آنها رسیده بود، میزان مرگ و میرشان حداقل ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد.
آغاز پلاسمادرمانی بیماران کرونا در استان های قرمزمدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: در مجموع این آمار برای خود ما امیدوار کننده بود و سبب شد که سازمان انتقال خون کارآزمایی بالینی دوم را مبتنی بر مصرف پلاسما در ۲۴ ساعت اول بستری در بیماران بدحال شروع کند. این کارآزمایی را در استان های قرمز کرونا، شامل استان های خوزستان، بندرعباس و سیستان و بلوچستان شروع کردیم و حدود ۶۰ بیمار نیز وارد کارآزمایی شدند.
وی اضافه کرد: تفاوت این کارآزمایی با کارآزمایی اول آن است که حالا پلاسمای بهبودیافتگان کرونا را به میزان کافی در اختیار داریم و در کارآزمایی اول پلاسما این افراد را چندان در اختیار نداشتیم.
اهدای خون، نوعی جان بازی استوی همینطور با اشاره به روز جهانی اهداکنندگان خون و تبریک این روز به اهداکنندگان خون و بخصوص اهداکنندگان مستمر که سالانه دو بار اهدای خون انجام می دهند، اظهار داشت: همینطور این روز را به بیماران بهبودیافته کرونایی نیز که پلاسمایشان را برای درمان سایر هموطنان شان قرار دادند، تبریک می گویم.
وی اضافه کرد: اهدای خون نوعی جان بازی است. هرچند تمام کسانی که خون اهدا کرده اند می دانند که این اقدام یک جان بازی بسیار بی درد و کم دغدغه است. از سال ۱۳۸۵ در کشور اهدای خون بدون چشمداشت و ۱۰۰ درصد داوطلبانه داریم از ۲.۵ میلیون اهداکننده کشور از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خون می گیریم و از دریافت خون ۴۰۰ هزار نفر دیگر یا به خاطر سلامت خودشان و یا بنابر علل دیگر معذوریم. باید توجه کرد که سخت گیرانه ترین استانداردهای را در حوزه اهدای خون در کشور به کار می بریم.
وی تصریح کرد: در بحران کرونا که خیلی از کشورها از استاندادهایشان در حوزه اهدای خون کوتاه آمدند، ما هیچ استانداردی را نادیده نگرفتیم و استانداردهای اهدای خون در دوران کرونا تغییری با قبل نکرده است.
بهبودیافتگان کرونا، اهدای پلاسما را فراموش نکنندوی افزود: آمادگی پایگاه های اهدای خون ما به صورت ۱۰۰ درصد است و همه مسائل بهداشتی در آنها رعایت شده است. حتی سال جاری پیشبینی کردیم که از سالجاری برای تکریم بیشتر اهداکنندگان مستمر، پکیج های خدمات ویژه در نظر گرفته و با اپلیکیشن هایی که در سازمان طراحی می شود و به موبایل های اهداکنندگان ما وصل می شود، اطلاعات خاص به آنها می دهیم و کمک های ویژه در اختیارشان قرار می دهیم. هدف سازمان انتقال خون تکریم اهداکنندگان بوده و هست. در عین حال همین جا از تمام بهبودیافتگان کرونا می خواهم که فراموش نکنند که یک ماه قبل در چه شرایطی بودند. حالا چند استان ما قرمز است و بیماران نیازمند به پلاسمای آنها هستند. پادتنی که در پلاسمای بهبودیافتگان وجود دارد، می تواند درمانی بر دردهای آنها باشد.
عشقی اظهار داشت: سازمان انتقال خون در ۲۲ پایگاه خود آمادگی دارد که پلاسما را از راه دستگاه، بدون دریافت خون، دریافت کرده و آنرا در اختیار هموطنان بیمار قرار دهد. از بهبودیافتگان کرونایی خواهش می کنم برای اهدای پلاسما به ما رجوع کنند.
وی ضمن تشکر از پرسنل سازمان انتقال خون، درباره مباحثی در خصوص خرید و فروش پلاسمای بهبودیافتگان کرونا، اظهار نمود: در فضای مجازی اصطلاحاتی مطرح می شود که درست نیست. باید توجه کرد که ما در قبال پلاسمای خون و پلاکت بیماران مان نه پولی می دهیم و نه پولی می گیریم. پلاسمایی را که از خون بیماران مان زیاد می آید را هم بجای اینکه دور بریزیم، آنرا برای تبدیل دارو به کمپانی های معتبر ارسال می نماییم. سالانه ۲۰۰ هزار لیتر پلاسمای مازاد داریم و افتخار می نماییم که پلاسمای ما آنقدر استاندارد است که کمپانی های معتبر جهانی آنرا دریافت کرده و به ما دارو تحویل می دهند و دارو ارزان تر به ما می رسد. دور ریختن این پلاسما دور ریختن سرمایه ملی است و کسی هم تابحال برای این کار ایراد نگرفته است.
مدیرعامل سازمان انتقال خون اظهار داشت: هرچه فکر می کنم که پلاسما فروشی چه معنای دیگری می دهد، به نتیجه نمی رسیم. برای اینکه در اهدای خون هیچ پولی نه به مردم می دهیم و نه می گیریم. شاید منظور پلاسمایی باشد که از افراد پرپادتن می گیریم که یا به بیماری خاصی مبتلا شدند و آنتی ژن خاصی دارند و یا مداخله پزشکی خاصی مانند تزریق واکسن در آنها انجام شده که جمعیت خاص و ویژه ای هستند که تعدادشان کم است و جایگزین ندارند. در همه جای دنیا از این افراد درخواست می کنند که برای تولید دارو، پلاسما اهدا کنند. داروهایی مانند سرم ضدهاری یا ضد هپاتیت بی و... از همین طریق تولید می شود. در این عرصه هم ما هزینه رفت و آمد این اهداکنندگان را می پردازیم. برای اینکه باید سالی چندین بار رجوع کنند و چندین ساعت وقت بگذارند. گاهی هم مداخله پزشکی در آنها انجام می دهیم.
عشقی تصریح کرد: ما ۵۰ سال است که از زمان تاسیس سازمان، مبلغ رفت و آمد این اهداکنندگان را می پردازیم و چیزی است که در ایران و جهان هست و خواهد بود. البته اگر کسی نذر کرده باشد و هزینه ای را نخواهد، به زور به او پول نمی دهیم، اما معمولا اینطور ست که افراد می گویند وقت و هزینه رفت و آمد ما جبران شود و ما هم در همین حد هزینه هایشان را جبران می نماییم. هیچ کجای دنیا به این اقدام پلاسمافروشی نمی گویند.
وی با اشاره به اینکه در کشور برای تولید داروهای مشتق از پلاسما نیاز کشورمان حدود ۱ میلیون لیتر پلاسما است، اظهار داشت: تابحال مجموعا با پلاسمای مازادی که از خون مردم دریافت می نماییم و پلاسمایی که بخش خصوصی از مردم می گیرد که مانند سایر مناطق دنیا اقدام می کنند و مانند همه دنیا در قبال اهدای پلاسما مبلغی را به مردم می پردازند، ۵۵۰ هزار لیتر پلاسما می شود. یعنی ما ۵۰۰ هزار لیتر عقب تریم که همه جای دنیا این مشکل را دارند. هم اکنون سازمان جهانی بهداشت در زمینه کمبود منابع پلاسمایی یک دستورالعمل تدوین می کند که سازمان انتقال خون ایران هم درگیر آن است.
۲۴ بار اهدای پلاسما در سالعشقی با اشاره به اینکه هر اهداکننده می تواند ۲۴ بار در سال می تواند پلاسما اهدا کند، اظهار داشت: بخش خصوصی هزینه پلاسماگیری را می پردازد که به ما ارتباطی ندارد. یک مدتی سازمان انتقال خون از اهداکنندگان، پلاسما می گرفت و برخلاف بخش خصوصی آنرا ذیل سایر خدمات انتقال خون قرار داد که مردم می آمدند و بدون دریافت پول، پلاسما اهدا می کردند، اما وقتی مردم می دیدیند که بخش خصوصی پول می پردازد، رجوع کمتری به سازمان اهدای خون داشتند. سازمان انتقال خون را به پلاسما فروشی متهم کردند. در حالیکه ۱۷ مرکز انتقال خون به سیستم اهدای پلاسما تجهیز شده بود تا سالی ۲۰۰ هزار پلاسما دریافت کند، اما به صورت میانگین سالی ۱۰ هزار لیتر دریافت نمودند. این اقدام از نظر اقتصادی شکست خورد و اهداکنندگان هم دیگر بازنمی گشتند که هم اکنون این اقدام را متوقف کرده ایم.
وی تصریح کرد: سازمان انتقال خون، اهدای خون بدون چشم داشت را در حوزه خون و پلاکت دارد. پلاسمای پرپادتن را از بیماران دریافت کرده و فقط هزینه رفت و آمد اهداکنندگان را می دهد و افتخار می کند که در بحران کرونا توانست ماده اولیه مصرف برای بیماران بستری در بیمارستان را تأمین و دریافت پلاسمای بهبودیافتگان کرونایی را انجام دهد. در فضایی که باید برای جمع آوری پلاسما همدلی داشت، چنین موضوعاتی را مطرح نکنند. بخصوص کسانی که در گذشته مسئولیت داشته اند. این حرف ها سبب دلسرد شدن مردم می شود. تعجب می کنم کسانی که می دانند پلاسمای هایپر ایمیون چه هست و ۵۰ سال است که سازمان هزینه جبرانی برای این نوع پلاسما به اهداکننده می پردازد، در فضای مجازی این صحبت ها را مطرح می کنند.
عشقی تصریح کرد: در مقابل پلاسمایی که از مردم جمع آوری می نماییم و آنها را در کیسه های مخصوص مصرف جمع آوری می نماییم تا برای بیماران استفاده نماییم و در قبال این اقدام از کسی پولی نگرفتیم و نه می گیریم. تعیین هزینه های آن روندی دارد که شورایعالی بیمه باید تصمیم بگیرد که چگونه هزینه را جبران نماییم. هزینه ای که هم اکنون وجود دارد، از خیلی از داروهای معمولی ارزان تر است که هزینه پلاسمایی است که سال ها در اختیار مردم قرار می دهیم با میزان هزینه کیت و کیسه که باید به صورت ویژه برای بیماران کرونایی تهیه شود.
ادامه داردمنبع:

1399/03/25
14:18:52
5.0 / 5
2359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir