نخستین اقدام در زمان برخورد با فرد مسموم

نخستین اقدام در زمان برخورد با فرد مسموم

فوق تخصص سم شناسی با اشاره به اهمیت آگاهی رسانی درباب انواع مسمومیت ها، مهمترین اقدام در مواجهه با فرد مسموم را رعایت اصول اخلاقی دانست و اظهار داشت: شناخت انواع مسمومیت ها و نشانه های آن در تشخیص و درمان درست نقش بسزایی دارد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سیدفرشاد حسینی شیرازی با بیان اهمیت آگاهی رسانی درباب مسمومیت ها و نام گذاری هفته ای با این عنوان، افزود: هدف از نامگذاری این هفته، آگاهی رسانی عمومی است تا مردم با این حوزه آشنا گردند و تا حد امکان از بروز آن پیشگیری و در صورت ابتلا، آنرا کنترل کنند.
این عضو هیئت علمی گروه سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اشاره کرد: هم اکنون عوامل گوناگونی در بروز مسمومیت ها نقش دارند، یکی از این عوامل آلودگی هوا و محیط زیست است که نیاز به توجه خاصی دارد، بدین سبب تمام افراد باید شناخت مطلوبی درباب سمیت های موجود در اکوسیستم داشته باشند تا خود، خانواده و جامعه را از مضرات آن حفظ کنند.
وی ادامه داد: وجود مواد غذایی، دارویی و شیمیایی که هم اکنون از تنوع بالایی برخوردار است، نیز می تواند بالقوه تبدیل به سم شود. مردم باید آگاهی لازم را برای نگهداری این مواد داشته باشند و اطلاعات خودرا درباب پروتکل مصارف روزمره برحسب شرایط به روز کنند.
انواع سمیت ها را بشناسید
بگفته رئیس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سمیت ها بر اساس اتفاقی بودن، عمدی و غیر عمدی بودن تقسیم بندی می شوند و سمیت های اتفاقی در اثر اقدام خاصی بروز نمی کند؛ بعنوان مثال در حین گذر از منطقه ای که مملو از یک نوع گاز آلوده است، مسمومیت اتفاقی رخ می دهد.
وی اظهار نمود: سمیت های غیر عمدی بیشتر در کودکان زیر ۵ سال رخ می دهد. بعنوان مثال در خیلی از موارد کودک تفاوت بین وایتکس یا سم خانگی حشرات را با یک شربت معمولی نمی داند، یا برای تقلید از کارهای مادر، از لوازم آرایشی و بهداشتی بدون احتیاط استفاده می نماید.
دکتر حسینی شیرازی با اعلان اینکه در جنبه جنایی خود به خودی سمیت های عمدی و خودکشی مطرح است، اظهار داشت: در بیشتر مواقع خودکشی ها جنبه نمایشی دارد که از لحاظ آماری بین خانم های جوان رایج است. برخی سمیت های جنایی نیز جدی است که نیاز به دخالت پلیس و آزمایشگاه های تخصصی دارد و پنهان کاری از خصوصیات هر دو این موارد است.
هشدار نسبت به انبار کردن مواد غذایی و دارویی
وی اشاره کرد: در میان خانواده های ایرانی انبار کردن مواد غذایی یا حتی دارویی بسیار دیده می شود. باید این را بدانیم که مواد بی ضرر هم ممکنست تبدیل به سم شوند. نگهداری ها و انبار کردن های نامطلوب منجر به مسمومیت های مزمن خواهد شد.
ایشان سپس توضیح داد: در خیلی از خانواده ها این اتفاق به دنبال نگهداری نامناسب داروها و غذاها یا استفاده از آنها بعد از گذشت تاریخ مصرفشان رخ می دهد. بعضی از داروها مثل داروهای تقویتی، آمپول ها و شربت ها پس از مدتی تولید سم می کنند.
عضو هیئت علمی گروه سم شناسی بیان کرد: شناخت انواع سم ها و تطابق آن با زمان و منطقه برای متخصصان از اهمیت بالایی برخوردارست. سم پاشی مزارع در زمان های خاص، گزش حیوانات در مناطق کویری و رویش نباتات سمی در جنوب کشور همچون نکات حائز اهمیت می باشد.
نکات مهم برای حفظ زمان طلایی
دکتر حسینی شیرازی با اعلان اینکه شناخت انواع سمیت ها و نشانه های آن در تشخیص درست و درمان در زمان طلایی نقش اساسی دارد، افزود: حمایت های یک پزشک یا غیرپزشک مثل اعضای خانواده، پرستاران، داروسازان در داروخانه، همکاران در درمانگاه ها و یا افراد نظامی که ممکنست فرد مسموم به آنها مراجعه کنند، در کنترل مسمومیت و حفظ زمان طلایی می تواند موثر باشد.
اولین اقدام در زمان برخورد با فرد مسموم
وی اظهار نمود: نخستین موضوعی که افراد باید در زمان مسمومیت و برخورد با مسموم بدانند، شماره تماس اورژانس، شماره تماس نزدیک ترین مرکز مسمومین یا نزدیک ترین مطب پزشک باتجربه در این حوزه می باشد تا در صورت مشاهده علایم بلافاصله با آنها ارتباط برقرار کنند، چونکه اقدامات سرخود ممکنست مشکلات جدی ایجاد کند.
رئیس مرکز تحقیقات دارویی دانشگاه عنوان کرد: افراد بعد از ارتباط گرفتن با فرد متخصص و حامی، باید بتوانند گزارش دهی مناسبی مبتنی بر هوشیاری و شناخت انواع مسمومیت ها داشته باشند. سپس ضمن حفظ ارتباط با حامی، اقدامات اولیه بمنظور دفع سم و حفاظت شخصی مدنظر است، بعنوان مثال اگر در محیط آلوده قرار دارند، شخص را از محیط آلوده دور و راه تنفس را برای او آزاد کنند، اگر گردی روی لباس، پوست یا چشمم نشسته است، ابتدا به صورت خشک آنها را جدا و سپس با آب جاری رقیق کنند.
دکتر حسینی شیرازی درباب نحوه برخورد با انواع مسمومیت های دارویی و شیمیایی، اظهار داشت: بعنوان مثال اگر فردی مبادرت به خودکشی کرده یا سالمندی گرفتار اوررز دارویی شده است، علاوه بر راه های ارتباطی مذکور، شماره تماس هایی که مربوط به اطلاعات دارویی (مثل ۱۴۹۰) است می تواند کمک کننده باشد.
وی ادامه داد: شناسایی تغییرات شخص و توضیح آن به فرد حامی در زمان مواجهه با مورد مسمومیت نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد. بی حال شدن، تغییر رنگ پوست، خشک یا مرطوب شدن پوست، افزایش تعریق، آبریزش از دهان و بینی، اشک ریزش، صحبت کردن با حالتی تحریکی یا از دست دادن واکنش ها و ناتوانی در برقراری ارتباط با محیط و افراد بعضی از این نشانه هاست و به حامی برای درمان مناسب کمک می نماید.
وی یکی از اساسی ترین نکات در شناسایی سمیت ها و کمک به مسموم را اخلاق دانست و اشاره کرد: با آبروی افراد بازی نکنید. برخی اوقات کسانی که قصد کمک دارند، نکات را می دانند و به نشانه ها توجه دارند، بر اساس همین نکات هم زندگی و جسم فرد را نجات می دهند ولی با بعضی از رفتارهای نادرست روی روح و روان فرد تاثیر منفی می گذارند. گزارش دهی و اقدامات نا به جا و غیراصولی می تواند بسیار مخرب باشد. این مساله یک فرهنگ است که باید در مردم نهادینه شود.
با مسمومیت های دوران کرونا چه کنیم؟
این فوق تخصص سم شناسی با اشاره به خطرات ناشی از استفاده از مواد ضدعفونی کننده برپایه الکل برای مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: امروزه استفاده از مواد ضدعفونی کننده، امری لاجرم است، مردم باید در این روزها ارتباطات درستی داشته باشند تا اطلاعات موثق را دریافت نمایند. خیلی از بسترهای اطلاع رسانی همچون فضای مجازی مملو از اطلاعات نادرست است. افراد باید به حرف های ویروس شناسان، محققین و متخصصان توجه نمایند.
دکتر حسینی شیرازی عنوان کرد: در طب کهن ما ویروس و میکروب بعنوان سم شناخته می شد و همچنان این فرهنگ وجود دارد. کشورهایی با پایبندی به دو مولفه قانون و اخلاق اجتماعی توانستند این سم، یعنی ویروس کرونا را کنترل کنند، با این دو مولفه می توان سموم را در زمان اپیدمی کنترل کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه با اعلان اینکه همکاری اجتماعی، رعایت اصول و ضوابط و به کارگیری مناسب وسایل حفاظتی در کنترل بیماری موثر است و رعایت نکردن آنها سبب تشدید بیماری می شود، اضافه کرد: ناهنجاری هایی که در ابتدای اپیدمی مشاهده شد ناشی از باورهای نادرست اجتماعی و فرهنگ غلط اطلاع یابی از غیرعالمان بود که منجر به بروز برخی مسمومیت ها شد.
ایشان سپس اشاره کرد: یکی از موارد، مصرف الکل بود. طریقه استفاده صحیح از این ماده یا حتی وایتکس می تواند در از بین بردن ویروس بسیار موثر باشد، اما خوردن الکل هیچ اندیکاسیونی ندارد و حتی ممکنست منجر به ایجاد مسمومیت شود. حتی قرقره کردن آن هم از قرقره کردن آب بی تاثیرتر است.
دکتر حسینی شیرازی اظهار نمود: مصرف سطحی الکل خوب است ولی باید مراقب باشید استنشاق نا به جا صورت نگیرد و بیش از اندازه هم مصرف نشود، برای اینکه الکل پوست را خشک می کند و در این شرایط نمی توان زیاد از مرطوب کننده ها به سبب ماهیت ویروس استفاده نمود. مصرف متعادل الکل برای ضدعفونی کردن اجناس خریداری شده در منزل و محیط اطراف شخص آلوده در صورت وجود جریان هوا، گندزدایی سطوح مشکلی ندارد. الکل بین ۱۵ تا ۵۰ ثانیه زمان برای از بین بردن ویروس نیاز دارد.
رئیس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه، بهترین ماده ضدعفونی کننده برای مصرف شخصی را محلول آب و صابون دانست و اضافه کرد: شستن مداوم دست ها با فاصله یک تا دو ساعت بسیار سفارش می شود. مسمومیت با آب و صابون، مسمومیت جدی نیست و در صورت خوردن صابون یا مایع دستشویی در مقدار کم، مشکل خاصی ایجاد نمی گردد.
وی افزود: برای گندزدایی کاشی ها یا محل هایی که نمی توان از آب و صابون و کف استفاده کرد، می توان محلول آب و وایتکس را به نسبت ۱۰ به یک، به صورت محدود یک یا دوبار در هفته به کار برد. مسمومیت با مواد هیپوکلریت مانند وایتکس جدی است و استنشاق آن می تواند مشکل قلبی، ریوی و خفگی و حتی مرگ ایجاد کند. اگر در میزان کم به صورت اتفاقی خورده شد، بهتر است با یک لیوان آب یا شیر آنرا رقیق کنید تا مشکل برطرف شود و در صورت مشاهده علایم با اورژانس تماس بگیرید.
طبق گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، او در آخر با اعلان اینکه در مکان های پرخطرتر مثل بیمارستان ها، این نسبت باید شش به یک یا پنج به یک باشد، اظهار نمود: اگر بیمار مبتلا به کرونا در منزل بود، در صورت وجود جریان هوا می توان با رعایت احتیاط، از نسبت شش به یک محلول آب و وایتکس بهره برد.1399/08/07
12:30:25
5.0 / 5
1531
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir