فرمانده مقابله با كرونا در كلانشهر تهران اعلام كرد

شرایط كاملا قرمز در تهران

شرایط كاملا قرمز در تهران

به گزارش اسنك رئیس ستاد كرونای استان تهران با اعلان اینكه تهران وارد موج سوم كرونا شده و اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته های سختی را خواهیم داشت، اظهار داشت: نامه ای از جانب ستاد كرونای استان تهران برای بازگشت محدودیت های كرونایی خصوصاً بحث دوركاری در استان تهران به وزیر بهداشت ارسال شده است.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی بامداد امروز در حاشیه جلسه ای در ستاد کرونای استان تهران در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: طی این نامه درخواست بازگشت محدودیتها همچون بحث دورکاری مطرح شده، نظر می رسد که شرایط فعلی تهران شرایط سخت تری است. بنا بر این درخواست کرده ایم که مجموعه محدودیت های کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی در گروه های ۳ و ۴، به خصوص بحث دورکاری در سطح استان تهران مجدداً بازگردانده شود.
وی با اعلان اینکه متاسفانه تهران شرایط کاملاً قرمزی دارد، اظهار داشت: آمار روزهای اخیر نشان از آن است که در تهران وارد موج سوم شده ایم، به شکلی که فاصله بین موج دوم و موج سوم فاصله بسیار کوتاهی بود. باتوجه به این که از روز شنبه تا به امروز در حال رصد وضعیت هستیم، بنظر می رسد که آمار رو به افزایش است و طبیعتاً این آمار موج گذرا تلقی نمی گردد، آماری که الان تجربه می نماییم در تطابق با شکل گیری موج سوم است.
وی اضافه کرد: البته تیم اپیدمیولوژی ستاد کرونای استان تهران در حال بررسی و تحلیل دقیق وضعیت است و از آنجائیکه دلیلهای مختلفی دراین زمینه نقش داشته باید به تمام این عوامل توجه گردد.
دلایل شکل گیری موج سوم در تهران
وی با اشاره به دلیلهای شکل گیری موج سوم کرونا در تهران، عنوان کرد: مزمن شدن بیماری و ماهیت فرسایشی آن که البته در تمام دنیا به همین شکل است، موجب خستگی مردم شده و اکثرا انگیزه ها برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی کم رنگ تر شده است که البته این اتفاق در تمام دنیا در حال رخ دادن است.
وی با اعلان اینکه در طول دو هفته گذشته میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محیط های عمومی و خدماتی بالای ۸۵ درصد بود که امروز به 70 رسیده و با یک افت ۱۵ درصدی روبرو می باشیم ادامه داد: این آمار در موج دوم تا زیر۱۰ درصد در تهران افت کرد که امیدواریم این اتفاق مجدداً تکرار نشود، بدین سبب قسمتی از دلیلهای شکل گیری موج سوم به سبب کم شدن رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.
به گفته زالی، حجم مسافرت های اخیر نیز بار بسیار زیادی در نقل و انتقال و چرخش ویروس داشت، البته بااینکه هنوز در ارتباط با تفاوت ماهیت ویروس تهران و سایر استانها مستندات کافی نداریم، اما بطور بالقوه این احتمال وجود دارد که چرخش های بین شهری ویروس ها زمینه را برای جهش ویروس آماده کند که این مسئله خطری است که همه متخصصان حوزه پزشکی نگران آن هستند.
رییس ستاد کرونای تهران با اشاره به تجمعات بعنوان عامل بعدی موثر در شکل گیری موج سوم، عنوان کرد: بااینکه خیلی از هیئت های مذهبی شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردند، برخی هیئت ها با وجود تاکیدات سازمان تبلیغات اسلامی بعضی از شیوه نامه ها را مورد توجه قرار ندادند و طبیعتا تجمع در محیط های بسته و مسقف، بدون تهویه کافی و بدون رعایت اصول بهداشتی، در انتقال ویروس موثر است.
وی شتاب در بعضی از بازگشایی ها را عامل بعدی دانست و اظهار داشت: با تغییر شرایط مشاغل آموزشی و باتوجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها طبیعتا تعداد زیادی از افرادی که تا امروز در منزل بودند وارد عرصه شدند، که این مساله نیز در افزایش انتقال و مبتلاشدن موثر است.
فشار زیاد بر حمل و نقل تهران
زالی افزود: همین طور در طول دو هفته اخیر فشار بر حمل و نقل تهران بسیار بالا رفته، الان بطور متوسط بالای950 تا 960 هزار نفر از مترو و تعداد قابل توجهی در مجموع از اتوبوس استفاده می نمایند. در این شرایط انتظار ما این است که برای حل این معضل باید ابتدا مشکلات زیرساختی حمل و نقل فعلی تهران به خصوص در بخش مترو برطرف شود، چونکه در شرایط فعلی تنها می تواند تا ۳۰ درصد نیازها را پوشش دهد در صورتیکه این مسئله باید تا سه برابر افزایش پیدا کند.
زالی با تاکید بر اینکه مطالعات ما نشان میدهد که بالاترین نقطه در کلان شهرها و به خصوص تهران مسئله حمل و نقل است عمومی است، اظهار داشت: همین طور در ناوگان اتوبوسرانی از نظر تجهیزات و اتوبوس های نو تغییر محسوسی ایجاد نشده و بدین سبب فشار جدی بر حمل و نقل عمومی تحمیل شده است.
وی با اعلان اینکه حضور مردم در اجتماع نیز به میزان کافی کم نشده است، افزود: متاسفانه بحث خدمات الکترونیک در حوزه خدمات عمومی نیز به میزان مورد نظر مورد توجه قرار نمی گیرد.
رییس ستاد کرونا تهران تسامح در برخورد با افراد یا اماکنی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند را معضل جدی بعدی دانست و اظهار داشت: کلا در کشور نسبت به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی خیلی تسامح به خرج می دهیم، متاسفانه هیچ محدودیتی در سفرها ایجاد نکرده ایم و همین طور اقدام و جرایم قطعی و بازدارنده در نظر گرفته نمی گردد. این در حالیست که حداقل در ۱۵۶ کشور دنیا از جرایم بازدارنده مانند زندان و جرایم نقدی استفاده می شود.
دکتر زالی با اعلان اینکه در آستانه پاییز و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی هستیم، اظهار داشت: دراین شرایط میزان حضور در محیط های بسته بیشتر می شود و همین طور همزمانی پاندمی کرونا با سایر بیماری های تنفسی پاییز می تواند در گسترش بیماری نقش زیادی داشته باشد.
تهران زودتر از موعد وارد موج سوم کرونا شد
وی با اعلان اینکه طبق پیش بینی ها زودتر از موعد وارد موج سوم کرونا در تهران شدیم، اظهار داشت: طبیعتاً در استان تهران نیاز به یک سری مداخلات جدیدتری داریم، چونکه شرایط این استان متفاوت تر است و اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته های سختی را خواهیم داشت.
دکتر زالی در واکنش به برخی پیش بینی ها در خصوص افزایش آمار فوتی ها به بالای 600 نفر در آبان، اظهار داشت: این عددی است که فکر می کنم خیلی در شرایط غیرمتعارف شکل خواهد گرفت؛ بدین سبب باید اهتمام نماییم به این نقطه نرسیم و تنها راه کاهش آمار فوتی رعایت پروتکل ها، اعمال مداخلات جدی، به حداقل رساندن حضور مردم در اجتماعات، عدم شتاب زدگی در بازگشایی هاست که می تواند از نظر فنی به بهبود شرایط کمک نماید.
زالی هشدار داد: اگر متاسفانه این بیماری به جهشی برسد که منجر به افزایش بیماری زایی آن شود، ممکنست مرگ و میر در عرصه جهانی و همچون کشور ما بطور شایان توجهی افزایش پیدا کند. البته مطالعات تا به امروز نشان داده که جهش ها و شبه جهش های این ویروس در ایران و خارج از کشور بر روی بحث بیماری زایی آن خیلی تاثیر نگذاشته است، ولی متاسفانه سرعت انتقال آن افزایش یافته؛ به شکلی که برخی مطالعات نشان داده انتقال ویروس های جهش یافته بین ۸ تا ۱۲ افزایش یافته و شاید یکی از دلیلهای افزایش مبتلاشدن در تهران و سایر استانها همین مسئله باشد.
حجم بالای ابتلای مجدد در بهبودیافتگان
رییس ستاد کرونای استان تهران با اعلان اینکه الان میزان بالایی از مراجعات و بستری کرونا در کشور و تهران به مراکز درمانی افرادی هستند که قبلا یک دفعه مبتلا شده و باردیگر گرفتار عفونت شده اند، اظهار داشت: بدین سبب بحثی که در ارتباط با ایمنی جمعی داشتیم حتما بحث غلط و پندار نادرستی است و اینکه بگوییم اگر ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم تهران و یا ایران مبتلا شوند، ایمنی ایجاد می شود، بحث درستی نیست.
وی افزود: الان تجربه قم و سایر شهرهای ایران نشان میدهد افرادی که قبلاً در معرض مبتلاشدن بودند الان مجدداً مبتلا می شوند، بدین سبب تنها راه موجود واکسن است که هنوز واکسن موثر، قطعی و کارا در دسترس نیست و تنها راه موجود استفاده منظم از ماسک و رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.
وی با اعلان اینکه می دانیم مردم شرایط سختی دارند و ماه ها در رفتن به مسافرت و تفریحات محدود شده اند، افزود: متاسفانه اپیدمی کرونا خشن است و این ویروس مهاجم و ناجوانمردانه عمل می کند، بدین سبب بهتر است کماکان رعایت نماییم.
زالی با اشاره به وضعیت سخت کادر درمان و بیمارستان ها، با اعلان اینکه در سطح کشور مجموعه معوقات به اندازه کافی محقق نشده است، عنوان کرد: البته بامداد امروز در جلسه ستاد وزارت بهداشت، معاونت توسعه وزارت بهداشت خبرهای خوبی را درباب پرداخت معوقات مطرح نمودند. ولی متاسفانه ما در شرایطی وارد اپیدمی شدیم که اصولا کادر درمان بین ۱۲ تا ۱۴ ماه معوقه داشتند، یعنی حتی پیش از کرونا. در کنار این مساله، درآمد اختصاصی بیمارستان ها نیز به دلیلی شرایط کرونایی کمتر شده و تنها راه موجود، جبران این شرایط بوسیله منابع دولتی به خصوص بیمه هاست که باید بیش از گذشته دراین زمینه وارد عمل شده و نیازهای درآمد اختصاصی بیمارستانها را در این شرایط سخت جبران کنند.
رئیس ستاد کرونای تهران در خاتمه با تاکید بر اینکه باید با کمک منابع دولتی از این شرایط سخت و بحرانی گذر نماییم، عنوان کرد: از جانب دیگر هیچ چیز به اندازه نیروی انسانی شاداب و با انگیزه، سیستم را از شرایط سخت نجات نمی دهد، بدین سبب باید با تامین نیاز و مطالبات نیروهای کادر درمان، به تسهیل شرایط کمک نماییم، چونکه اگر نیروی انسانی لطمه دیده و در معرض خطر قرار گیرد، این نکته نگران کننده است.1399/06/30
22:04:52
5.0 / 5
1707
تگهای خبر: امنیت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir