سازگاری ویروس های جان سخت با تغییرات اقلیمی

سازگاری ویروس های جان سخت با تغییرات اقلیمی

گرمایش زمین می تواند تهدید ناشی از برخی بیماری های عفونی را افزایش دهد برای اینكه ویروس ها را جان سخت تر می كند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، بگفته متخصصان سوئیسی، ویروس های منشا گرفته از آب که به محیط های گرم تر خو گرفته اند مدت بیشتری عفونی باقی می مانند و در مقابل مواد ضدعفونی کننده از قبیل کلر، مقاوم ترند.
تامار کوهن، استادیار شیمی زیست محیطی انستیتوی فدرال تکنولوژی سوئیس در لوزان اظهار داشت: این یعنی که کیفیت آب میکروب دار ممکنست در مناطق گرم تر بدتر باشد و خطری که ویروس ها برای سلامتی ایجاد می کنند افزایش یابد.
نور آفتاب، دمای بالا و میکروب های دیگر همگی می توانند ویروس های موجود در آب های سطحی را غیرفعال کنند و توانایی آنها در شیوع بیماری را کاهش دهند اما دانشمندان پیش بینی می کنند که نحوه واکنش ویروس ها به محیط اطراف در واکنش به تغییرات اقلیمی، تغییر خواهدنمود.
در این تحقیق، نحوه سازگاری انتروویروس ها با شرایطِ در حال تغییر بررسی گردید. انتروویروس ها خانواده ای از ویروس ها هستند که می توانند موجب عفونت های مختلفی همچون سرماخوردگی، فلج اطفال و تب برفکی شوند. انتروویروس ها معمولا بوسیله مدفوع منتقل می شوند و از راه فاضلاب، هرزاب و شرایط بهداشتی ناکافی به محیط راه می یابند.
این متخصصان چهار جمعیت مختلف از انتروویروس های انسانی را با پرورش نمونه هایی در محفظه های آب دریاچه در دماهای ۱۰ و ۳۰ درجه سانتیگراد، هم در معرض تابش آفتاب و هم در غیاب آن، به وجود آوردند. سپس این نمونه ها را در معرض گرما و مواد ضدعفونی کننده قرار دادند.
این تحقیق که در نشریه «علوم و فناوری زیست محیطی» انجمن شیمی آمریکا انتشار یافت، نشان داد که ویروس های سازگار شده با دمای بالا نسبت به ویروس های پرورش یافته در آب سرد، مقاوم ترند. وقتی این ویروس ها به آب سرد منتقل شدند، مدت بیشتری فعال ماندند و در مقابل کلر مقاومت بیشتری نشان دادند.
بگفته پروفسور کوهن، این یافته ها حاکی از آنست که در آب های گرم تر "ویروس ها مدت درازتری در حالت عفونی باقی می مانند و نسبت به مواد ضدعفونی کننده هم مقاوم تر هستند" اما وی در عین حال گوشزد کرد که نتایج آزمایشگاهی باید در طبیعت تایید شوند.
این یعنی که گرمایش جهانی ممکنست ریسک عفونت بر اثر شنا کردن یا مصرف خوراکی را که با آب آلوده پرورش یافته، افزاش دهد.
البته افزایش میانگین دمای جهانی به میزان ۳ درجه سانتیگراد تا اختتام قرن که دانشمندان پیش بینی کرده اند شاید به خودی خود بر ثبات ویروس ها تاثیری نداشته باشد اما پروفسور کوهن می گوید که افزایش همزمان تغییرات شدید آب و هوایی ممکنست خطر مبتلاشدن به بیماری را خصوصاً در مناطق گرمسیری تر، بالا ببرد.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، او اظهار داشت: توجه اصلی ما به افزایش تناوب و مدت موج های گرمایی است که می تواند منجر به گرم شدن چشم گیر آب ها در مناطق شیوع ویروس شود.1399/06/15
14:42:13
5.0 / 5
2025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir