با سرمایه گذاری دانمارك؛

كارخانه تولید انسولین قلمی در كشور

كارخانه تولید انسولین قلمی در كشور

به گزارش اسنك در چارچوب پروژه مشترك ایرانی - خارجی و با سرمایه گذاری دانمارك، كارخانه تولید انسولین قلمی در كشور راه اندازی شد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، نخستین کارخانه شرکت نوونوردیسک پارس در منطقه خاورمیانه و مدیترانه شرقی و هشتمین کارخانه در دنیا، امروز به صورت آنلاین و بوسیله ویدیو کنفرانس توسط وزیر بهداشت راه اندازی شد.
این مراسم میان وزارت بهداشت و شرکت نوونوردیسک پارس اجرا شد. این شرکت دومین کارخانه تولید انسولین قلمی است که در ایران به بهره برداری می رسد و بگفته کتر کیانوش جهانپور - سخنگوی سازمان غذا و دارو، در گامهای نخست خود می تواند بیش از ۳۰ درصد انسولین قلمی مورد نیاز در ایران را برطرف کند و با توسعه خطوط تولید آن تامین انواع انسولین قلمی مورد نیاز کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را در دستور کار خود قرار دهد.
شرکت نوونوردیسک بعنوان یکی از بزرگترین تولید کننده داروهای دیابت خصوصاً انسولین در جهان بشمار می رود و به تنهایی افزون بر نیمی از انسولین مصرفی در دنیا را تولید می کند. این شرکت معتبر داروسازی دانمارکی نزدیک به یک قرن پیش فعالیت خودرا آغاز نموده و محصولات تولیدی خودرا امروز در بیش از ۱۷۰ کشور عرضه می کند. پیش از ایران، شرکت نوونوردیسک کارخانجات تولیدی خودرا برای تولید انسولین در آمریکا، فرانسه، برزیل، چین، روسیه و ژاپن نیز توسعه داده بود. ایران نیز هفتمین کشوری است که خارج از مرزهای دانمارک میزبان سرمایه گذاری و راه اندازی کارخانه تولید محصولات این شرکت بین المللی است.
قاعدتا خاصیت های منحصر به فرد ایران در حوزه سلامت، دارو، زیرساخت های مطلوب موجود، نیروی انسانی توانمند و تجارب بهادار ایران در زمینه تولید داروهای نوین و با تکنولوژی بالا همچون مواردی بوده است که انگیزه سرمایه گذاری این شرکت چند ملیتی و شرکت های مشابهی که هم اکنون در حال مذاکره یا ساخت کارخانجات خود در ایران هستند را رقم زده است.
گفتنی است ایران دارای جمعیتی معادل ۶ میلیون نفر بیمار دیابتی است که البته به اذعان مسئولان این جمعیت درحال افزایش است. همین طور موقعیت خاص و راهبردی ایران می تواند دسترسی سهل بازار کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه و شمال آفریقا با جمعیتی بیش از ۵۰۰ میلیون نفر را به محصولات دارویی تسهیل کند.
کارخانه نوونوردیسک پارس با شعار تغییر دنیای دیابت، بعد از بررسی های گوناگون قبلی از میان کشورهای ترکیه، عربستان و امارات متحده عربی و... ایران را با لحاظ کردن مزایای گوناگون برای سرمایه گذاری و ایجاد کارخانه تولیدی انتخاب نموده است و امروز رسماً نخستین خطوط تولیدی این شرکت در شهرک دارویی برکت در زمینی به مساحت چهار هکتار و با سرمایه گذاری مستقیم خارجی افزون بر ۷۰ میلیون یورو راه اندازی شد.
نکته قابل توجه آن است که نوونوردیسک پارس نخستین شرکت خارجی دارویی است که پروژه سرمایه گذاری مستقیم تولید دارو را در ایران به انتها رسانده و حداقل با ۱۵۰ نفر نیروی متخصص و آموزش دیده ایرانی کار خودرا آغاز نموده است. از نظر کنترل کیفیت این شرکت تمامی الزامات کنترل کیفی وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی ایران و نیز قوانین EUGMP را داراست و محصولات تولیدی آن با کیفیت ارائه شده در آمریکا و اروپا تولید و عرضه می شود.
استفاده از نرم افزارهای آنالایزور و خطوط تولید و بسته بندی هوشمند و تمام اتوماتیک و نظارت آنلاین تولید را کاملاً در محیطی بسته بدون دخالت انسانی و با بالاترین کیفیت تولید جهانی انجام می دهد.
بنابر اظهارات مسئولان این شرکت در جلسه افتتاحیه آنلاین، در فاز اول تولید چهار نوع محصول انسولین نوومیکس، انسولین نوورپید، انسولین لومیر و داروی ویکتوزا در این کارخانه تولید خواهد شد و در صورت تایید وزارت بهداشت و موافقت سازمان غذا و دارو در فاز بعدی انسولین های رایزورگ و ترسیبا بعنوان انسولین های طولانی اثر نیز در دست تولید در ایران قرار خواهند گرفت.
بنابر اطلاعات موجود، ظرفیت تولید کارخانه نوونوردیسک پارس در سال اول بعد از افتتاح بیش از ۲۵ میلیون قلم انسولین و در سال دوم تا 45 میلیون قلم انسولین خواهد بود. صرفه جویی ارزی ناشی از افتتاح این خط تولید در کشور در سال اول معادل ۵۰ میلیون یورو و در سال های بعد بیش از ۶۰ میلیون یورو بدون محاسبه صادرات احتمالی برآورد شده است.
کشورهای عراق، افغانستان و سایر کشورهای همسایه ایران پس از رسیدن تولید این کارخانه به حداکثر مصوب، با تایید سازمان غذا و دارو جزو مقاصد اولیه صادراتی انسولین های تولیدی خواهند بود.
همچنین بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر سعید نمکی - وزیر بهداشت در مراسم افتتاحیه کارخانه نوونوردیسک در ایران، بوسیله ارتباط ویدئوکنفرانسی، اظهار داشت: امروز شاهد بهره برداری از یکی از پروژه های بسیار مهم بعداز انقلاب با سرمایه گذاری مشترک ایران و دانمارک در کشورمان هستیم. این حرکت یکی از حرکت های بسیار سازنده و مهم در تاریخ نظام دارویی بعداز انقلاب اسلامی، است.

وی اضافه کرد: ما پیش از انقلاب اسلامی، شاهد سرمایه گذاری های فراوان مشترکی در عرصه نظام دارویی کشور با معتبرترین کمپانی های خارجی در کشورمان بودیم. ایران همیشه سرزمین فرصت های طلایی برای تجارت و سرمایه گذاری در طول تاریخ بوده است. اگر گذشته این سرزمین را ورق بزنیم، خواهیم دید که در راه تجارت طولانی راه ابریشم، ایران همیشه یکی از بهترین کانون ها برای تجارت و سرمایه گذاری جهانی بوده است.

نمکی اشاره کرد: مسلما این دورانی که ما در تحریم های ظالمانه و غیرمنطقی تحت فشار مستبدانه برخی اندیشه ها در جهان قرار داریم، خواهد گذشت و آنهایی که در این ایام سخت در کنار جمهوری اسلامی بودند، برنده این بازی تجاری و سرمایه گذاری بین المللی خواهند بود.

وی ضمن تقدیر از کوشش های سازمان غذا و دارو و سایر مدیران و دست اندرکاران که برای برگزاری این صنعت بسیار مدرن و پیشرفته در کشورمان گام برداشتند، افزود: با توجه به این که سالها در حوزه مدیریت صنعت دارو فعالیت کردم، می دانم که هر گامی که در این حوزه برمی داریم، با چه مشکلاتی هم راه است تا به محصول نهایی دست پیدا نماییم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: یکی از نیازهای امروز صنعت دارویی جهان، پرداختن به داروهایی است که ما برای بیماری های غیرواگیر نیاز داریم. انسولین هم یکی از داروهایی است که باتوجه به گسترش بیماری دیابت در جهان، در خیلی از کشورهای دنیا مطرح است. از طرفی، رفتن به سمت شیوه های جدید استفاده از داروها، کار را سخت تر کرده است، مثلا، امروز دشوار است که مردمی را که از انسولین پن بهره برده اند را باردیگر به انسولین ویال و فرم های دیگر انسولین برگردانیم.

وی اظهار داشت: کمپانی نوونوردیسک بعنوان یکی از صاحبان صنعت دارویی جهان و یکی از پیشگامان، امروز در کنار ماست و امیدواریم این همکاری، بتواند بعنوان یک طلیعه نو در سرمایه گذاری در صنعت دارو با کمپانی های معتبر و صاحب نام جهانی در کنار عزیزان سخت کوشمان در داخل کشور که سالهای بعداز انقلاب با رفتن کمپانی های چند ملیتی توانستند صنعت دارویی را توسعه داده تا به خودکفایی 97 درصدی تولید دارو در کشور برسیم، قرار گیرد و با این حرکت مشترک و هماهنگ، کارهای بزرگی را در صنعت دارویی به ثمر برسانیم.

نمکی اظهار نمود: در مورد بیماری های غیرواگیر در صدد هستیم که در راه پیش گیری از بیماری ها گام برداریم، این بدان معنا نیست که اگر در راه پیشگیری گام برمیداریم به نیازهای دارویی آن گروه از جمعیت که نیازمند دارو هستند، بی توجه هستیم، پس کمپانی نوونوردیسک بعنوان یکی از صاحبان تکنولوژی داروهای قلبی و عروقی، متابولیک و داروهای هورمونی، می تواند به ما در توسعه زیرساخت هایمان کمک نماید و امیدوارم در آینده ای نزدیک، بتوانیم بعنوان یک مرکز توزیع و تهیه دارو برای کل منطقه بدل شویم.

وی اظهار داشت: ما نیز در وزارت بهداشت و در دولت، آمادگی هرگونه کمک و مساعدت در حوزه سرمایه گذاری های خارجی را داریم. سیاست ما در دولت جمهوری اسلامی براین است که بجای واردات دارو، صاحبان فن و دانش و تکنولوژی را تشویق نماییم که در این سرزمین با تضمین 100 درصدی، سرمایه گذاری کنند و ما نیز در عرصه دارو گام های بزرگتری برداریم.

همچنین، در این مراسم، دکتر محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو نیز عنوان کرد: مدتها بود که منتظر افتتاح و شروع به کار رسمی خطوط تولید محصولات مربوط به شرکت نوونوردیسک در ایران بودیم.

وی افزود: با شیوع کووید 19، دنیا در موقعیت ویژه ای قرار گرفته است و امیدواریم جامعه بشری زودتر از شر این ویروس منحوس نجات پیدا کند و مشابه شرایط پیش از کرونا شویم.

وی ضمن قدردانی از تلاشگران عرصه دارویی جهت راه اندازی این کارخانه، بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم های ظالمانه مقابل ایران، فشار مضاعفی بر کشور ما وارد می شود، چونکه مردم حتی از تامین داروی خودشان نگران هستند. حافظه تاریخی مردم فراموش نخواهد کرد که چه کسانی به وظایف انسانی خود در این شرایط عمل کردند و مردم ما را تنها نگذاشتند و ملت و دولت ما این همکاری را به خاطر خواهد سپرد. در آینده این همکاری ها توسعه خواهد یافت.

شانه ساز عنوان کرد: ما در سازمان غذا و دارو تلاشمان این است که درباب تامین داروی بیماری دیابتی کوشش های خودرا به صورت مستمر ادامه دهیم. راه اندازی این کارخانه در این شرایط حساس، ناشی از نگاه انسانی شرکت نوونوردیسک بوده است.

وی اضافه کرد: کشور ما به لحاظ بازار بزرگی که دارد، اساسا پتانسیل زیادی در تولید خواهد داشت. برخورداری از شرکت های داروسازی در کشورمان و حضور نیروهای شاغل در کمپانی های داروسازی که در منطقه بی نظیر هستند، یکی از زمینه های مهم در گسترش محصولات نوونوردیسک است.

وی اظهار داشت: انتظار داریم در کنار حمایت های جمهوری اسلامی، شرکت نوونوردیسک نیز همچون گذشته توجه خودرا به بازار منطقه ای معطوف داشته و ایران را بعنوان حوزه ای برای تغذیه کشورهای منطقه بشناسند. کشور ایران در طول تاریخ همیشه جایگاه خاصی داشته و مردم ایران توانمندی های علمی زیادی دارند و این مساله یکی از زمینه های گسترش همکاری ها و بهبود روابط است. در کنار آن، پایین بودن هزینه های تولید در کشورمان بحث توجیه اقتصادی گسترش همکاری ها را به صورت علمی و عملی توجیه می کند.

شانه ساز بیان کرد: امیدواریم با توسعه این محصولات تمام نیاز مردم کشورمان و منطقه، تامین گردد. مطمئن باشید هر قدمی که نوونوردیسک بردارد جمهوری اسلامی ایران چند گام فراتر خواهد گذاشت تا سلامت مردم تامین گردد.

1399/06/10
20:53:26
5.0 / 5
1825
تگهای خبر: آنلاین , بیمار , بیماری , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir