هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره ی سویه جدید آبله میمونی

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره ی سویه جدید آبله میمونی

اسنک: مقامات موسسات بهداشت بین المللی ناظر بر شیوع بیماری «ام پاکس» (که قبل تر با نام آبله میمونی شناخته می شد) می گویند سویه جدیدی از ویروس عامل این بیماری که به سرعت در امتداد مرز شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو توسعه می یابد، موجب «نگرانی شدید» شده است.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، این ویروس که ابتلای به آن می تواند موجب ایجاد ضایعات پوستی در سراسر بدن شود در بعضی افراد دارای عوارض شدیدی است که ممکنست کشنده باشد.
هرچند شیوع فعلی این بیماری ناشی از رابطه جنسی بوده اما شواهدی هم وجود دارد در خصوص اینکه این سویه ممکنست بوسیله تماس نزدیک پوستی نیز منتقل شود.
کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) می گویند که سویه جدید خطر گسترش فرامرزی و بین المللی این بیماری را به همراه دارد و یکی از کارشناسان آنرا «خطرناک ترین سویه» این بیماری توصیف کرده که تا حالا شناخته شده است.
شیوع جهانی ام پاکس در سال ۲۰۲۲ از راه واکسیناسیون گروههای لطمه پذیر کنترل شد.
اما دسترسی محدود به واکسن و امکانات درمانی در جمهوری دموکراتیک کنگو سبب شده است مقامات بهداشتی محلی هشدار دهند که این ویروس ممکنست به کشورهای دیگر سرایت کند.
«لیاندر مورهولا ماسیریکا» از کارکنان اداره بهداشت در استان کیوو جنوبی - یکی از مناطق شیوع گسترده این بیماری در جمهوری دموکراتیک کنگو – گفته است: این بیماری می تواند بوسیله فرودگاه ها به سایر کشورها برسد. فردی که به این بیماری مبتلا شده و ضایعات آن نیز قابل مشاهده می باشد بسادگی از مرزها عبور می کند برای اینکه هم اکنون هیچ کنترل مرزی وجود ندارد.
او می گوید که نگران لطمه های بمراتب بیشتری است.
خطر انتشار
موارد مبتلاشدن به ام پاکس برای چندین دهه در این کشور آفریقایی رو به افزایش بوده است.
ارقام رسمی سازمان جهانی بهداشت نشان میدهد که امسال نزدیک به ۸۰۰۰ مورد مبتلاشدن در جمهوری دموکراتیک کنگو گزارش شده است که در ۳۸۴ مورد به مرگ منجر گردیده است. نیمی از این تعداد کودکان زیر ۱۵ سال بوده اند.
شیوع بیماری در استان کیوو جنوبی، نزدیک مرز کنگو با رواندا، بوروندی و اوگاندا، خصوصاً موجب نگرانی شده است.
به گزارش بی بی سی، آزمایش نمونه های ویروس گرفته شده در این منطقه بتازگی سویه جدیدی از ویروس عامل این بیماری را پیدا کرده که حاوی جهش هایی است که بنظر می رسد به گردش آن بین انسان ها کمک می نماید.
نخستین علایم ام پاکس تب، سردرد، درد عضلانی و کمردرد در طول یک دوره پنج روزه است. همین طور متعاقباً بثورات روی صورت، کف دست ها و کف پا ظاهر می شود در شهر معدنی «کامیتوگا» که تصور می شود این بیماری در سپتامبر ۲۰۲۳ شروع شد، موارد مبتلاشدن رو به افزایش است.
کسانی که هم اکنون آلوده شده اند شامل دانشجویان و دانش آموزان، کارکنان خدمات بهداشتی مامور رسیدگی به مبتلایان و کل خانواده های آنها بوده است.
سویه جدید در چندین شهر در امتداد مرز جمهوری دموکراتیک کنگو همچون در «گوما» در مرز با رواندا، شناسایی شده است.
سازمان جهانی بهداشت گفته است این وضعیت نشان دهنده خطر مجدد گسترش فرامرزی و بین المللی است که ممکنست بطور بالقوه به افزایش ریسک تشدید بیماری منجر شود.
کارشناسانی که در مورد شیوع فعلی بیماری به خبرنگاران توضیح داده اند، می گویند نگران آن هستند که ویروس جدید با سرعت و سهولت بیشتری پخش شود و موجب بیماری جدی تر و مرگ و میر بیشتر در کودکان و بزرگسالان شود.
همین طور این نگرانی وجود دارد که ابتلای افرادی بدون بروز علائم مشخص و بدون اطلاع آنان از ابتلای خود ممکنست موجب گسترش بیشتر بیماری شود.
پروفسور «ترودی لانگ»، استاد تحقیقات بهداشت جهانی در دانشگاه آکسفوردِ انگلیس گفته است که ارقام فعلی فقط نوک کوه یخ است و سویه جدید اساسا خطرناک ترین سویه ای است که تا حالا کشف شده است.
وی افزوده است: ما نمی دانیم چند مورد بیماری خفیف و پنهان وجود دارد.
همین طور معین نیست که سویه جدید با چه سرعتی درحال گسترش است یا این که واکسن های فعلی تا چه اندازه در مقابل ابتلای به بیماری از مردم محافظت می کنند و آیا اصلا این واکسن موجب ایجاد ایمنی می شوند یا خیر.
برای پاسخ به این سوالات به آزمایش های بیشتری نیاز است.
شیوع جهانی این بیماری در سال ۲۰۲۲ و گسترش آن در سراسر اروپا و آمریکا بوسیله رابطه جنسی مرد با مرد شروع شد و عامل بیماری در این مورد سویه کلید ۲ (Clade II) ویروس ام پاکس بود.
اما سویه جدید از نسخه کشنده تر کلید ۱ (Clade I) است و از سایر عوامل شیوع قبلی در منطقه متمایز است. این سویه می تواند بوسیله تماس غیر جنسی هم منتقل شود که آنرا خطرناک تر می کند.
بسیاری از کودکان همچون نوزادان تازه متولد شده نیز در زمان جنینی به این سویه مبتلا شده اند.
گزارش هایی در خصوص شمار هرچند معدودی سقط جنین در زنان حامله آلوده به ویروس هم گزارش شده است.
تعدادی از بیماران گرفتار عوارض طولانی مدت چشم، پوست و اندام تولیدمثلی هم شده اند.
گزارش شده است که یکی از کارکنان سازمان های خدمات بهداشتی که از بیماران آلوده مراقبت می کرده نیز به این ویروس آلوده شده و بینایی خودرا از دست داده است.
برمبنای آمار موارد مبتلاشدن که تا حالا در جمهوری دموکراتیک کنگو مشاهده شده، نرخ مرگ و میر در نتیجه ابتلای به این سویه ۴ درصد در بزرگسالان و ۱۰ درصد در کودکان است.
دسترسی ناکافی به واکسن
«جان کلود اوداهموکا»، استاد دانشگاه در رواندا که شیوع بیماری در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو را زیر نظر دارد، گفته است: نخستین فرد مبتلا به این نوع جدید احتمالاً مردی بوده که روابط جنسی داشته است.
این بیماری نخستین بار در فصل بارانی که جاده ها خراب و رفت و آمد مردم محدود بود، ظاهر شد.
دکتر اوداهموکا هشدار داده است که با شروع فصل خشک فعلی خصوصاً با تعطیلات دانشجویان و دانش آموزان ممکنست شاهد انتقال بیشتر بیماری باشیم.
«ماسیریکا»، کارمند اداره بهداشت کیوو جنوبی گفته است: اگر بتوانیم کارکنان سازمان های بهداشتی را واکسینه نماییم، فکر می کنم بتوانیم سرعت روند مبتلاشدن را کاهش دهیم.
پس از گذشت مدتی از شیوع قبلی این بیماری، سازمان جهانی بهداشت گزارش هایی در خصوص استفاده نژادپرستانه از نام آن در بعضی اجتماعات آگاهی داد و مدتی بعد نام آبله میمونی را به ام پاکس تغییر داد کارشناسان در آفریقا خواهان اقدام فوری برای مساعدت با تحقیقات در مورد سویه جدید ویروس ام پاکس و تسریع در توزیع واکسن شده اند.
در اوایل ماه ژوئن، سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت که ادامه گسترش بیماری آبله میمون در جمهوری دموکراتیک کنگو نگران کننده است.
این سازمان به کمبود آگاهی عمومی از این بیماری، فقدان کیت های درمانی و واکسن و دیگر اولویت های بهداشتی این کشور به عنوان عواملی در ظهور سویه جدید اشاره نمود.
بگفته سازمان جهانی بهداشت، خطرات ناشی از شیوع این ویروس در جمهوری دموکراتیک کنگو همچنان بالاست.
منبع:

1403/04/09
12:12:52
5.0 / 5
162
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir