مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی آتلانتیک در جلوگیری از سندرم متابولیک موثر است

رژیم غذایی آتلانتیک در جلوگیری از سندرم متابولیک موثر است

به گزارش اسنک، رژیم آتلانتیک رژیمی است که در بعضی از مناطق پرتغال و اسپانیا رایج است و شبیه رژیم غذایی مدیترانه ای است. تمرکز آن بر مصرف غذاهای تازه و محلی با حداقل میزان فرآوری است.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، یک حوزه مورد علاقه تحقیقاتی اینست که چگونه این رژیم غذایی سنتی می تواند سلامت را بهبود بخشد.
نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف رژیم غذایی آتلانتیک امکان دارد به کاهش خطر سندرم متابولیک کمک نماید.
سندرم متابولیک مجموعه ای از عوامل سلامتی است که می تواند خطر سکته مغزی و دیابت را افزایش دهد. افراد مبتلا به سندرم متابولیک معمولا سه مورد یا بیشتر از موارد زیر را دارند:
• چاقی شکمی
• فشار خون بالا
• افزایش سطح قند خون
• تری گلیسیرید بالا
• کلسترول خوب (HDL) پایین.
رژیم غذایی و سایر تغییرات سبک زندگی می تواند بر عوامل سندرم متابولیک تاثیر بگذارد و در نتیجه خطر ابتلاء به بیماری های شدیدتر را تحت تاثیر قرار دهد. محققان این مطالعه خاص می خواستند ببینند که رژیم غذایی آتلانتیک چگونه بر خطر سندرم متابولیک تاثیر می گذارد.
این مطالعه شامل بزرگسالان بین ۱۸ تا ۸۵ سال بود. شرکت کنندگان باید بخشی از یک خانواده دو یا چند نفره می بودند تا در مطالعه شرکت داده می شدند.
خانواده ها به صورت تصادفی در دو گروه مداخله یا گروه کنترل قرار گرفتند. در مجموع ۱۲۱ خانواده در گروه مداخله و ۱۱۰ خانواده در گروه کنترل قرار گرفتند.
گروه مداخله از رژیم غذایی آتلانتیک و گروه کنترل از الگوی سبک زندگی عادی خود پیروی کردند.
نتایج نشان داد که گروه مداخله بیشترین بهبود را از نظر سندرم متابولیک تجربه کردند. در میان شرکت کنندگانی که سندرم متابولیک نداشتند، تنها ۲.۷ درصد در گروه مداخله به سندرم متابولیک مبتلا شدند، در حالیکه در گروه کنترل این میزان، ۷.۳ درصد بود.
این مطالعه نشان داد که گروه مداخله بعد از ۶ ماه پیروی از رژیم غذایی آتلانتیک، با خطر کمتر ابتلاء به سندرم متابولیک روبرو بودند. همچنین، افرادی که قبلاً در شروع کارآزمایی سندرم متابولیک داشتند، به صورت قابل توجهی کمتر احتمال داشت که یک جز اضافی از سندرم متابولیک را نشان دهند. این نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت، چونکه زمانیکه افراد مبتلا به سندرم متابولیک هستند، توقف یا کُند کردن پیشرفت بیماری ضروری می باشد.


1402/12/03
13:52:08
5.0 / 5
290
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir