در گفت وگو با اسنك اعلام شد

نشتی در زنجیره مالی تامین دارو

نشتی در زنجیره مالی تامین دارو

به گزارش اسنک، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اعلان اینکه زنجیره مالی تامین دارو نشتی دارد و باید ارزیابی شود، اشاره کرد: اگر مقرر است مشکلات حوزه دارو برطرف شود باید چرخه مالی زنجیره دارو بسته شود و پول دارو نباید صرف حوزه های دیگر و سایر خریدها و ردیف ها شود.


دکتر محمد پیکانپور در گفت و گو با ایسنا، با تأکید بر این که «نقدینگی» چالش اصلی حوزه دارو است، بیان کرد: اگر قانون بودجه ۱۴۰۳ به درستی تدوین شود و حساب دارو از سایر حساب ها به درستی تفکیک شود، سامانه پرداخت برخط معوقات بیمه ای و اعتبارات دارویاری راه اندازی شود و پرداخت منطقی از خزانه به ذی نفع نهایی بدون دست اندازیِ بخش های مختلف صورت گیرد، مشکلات مربوط به تامین دارو مرتفع خواهد شد.
او اشاره کرد: صنعت دارو این توانایی را دارد که باتوجه به منابع جاری در حوزه، خودرا مدیریت کند؛ مشروط به این که منابع از این حوزه خارج نشود.
وی ادامه داد: اگر قرار بر اصلاحات باشد، اینها مواردی هستند که مرتبا به دستگاه های مختلف اعلام نموده ایم چون همه این موارد در عرصه اختیارات سازمان غذا و دارو نیست. عملا باید بودجه و مصوبات بالادستی آن به درستی تدوین شود که برای سال آتی در حوزه تامین دارو گرفتار مشکل نشویم.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به این که اعتبار سال جاری طرح دارویاری ۶۹ هزارمیلیارد تومان مصوب شده بود، اظهار داشت: اما تا حالا ۲۳ هزار میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت شده است و این درحالی است که نیاز ما برمبنای برآوردها ۱۰۵ همت اعلام شده بود. برای اختصاص مابقی بودجه اقداماتی در دست پیگیری است.
وی ادامه داد: قسمتی از این ۶۹ هزار میلیارد تومان اعتباری است که به سبب اختلاف قیمت ارز حوزه تجهیزات پزشکی از ۴۲۰۰ تا ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان است؛ لیکن با توجه به این که کل بودجه عدد پایینی بسته شد طبیعتا انتظارات بیشتر است.
پیکانپور اشاره کرد: برای سال ۱۴۰۳ نیز رقمی که ما برای طرح دارویاری مدنظر داشتیم ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بود اما تنها ۸۵ هزار میلیارد تومان مصوب شده است.
ایشان سپس با اشاره به موارد مطرح شده در مجلس در مورد تامین دارو در روز سه شنبه (۱۹ دی) اشاره کرد: از طرف نمایندگان مجلس شورای اسلامی اینطور اعلام گردید که جلوی افزایش قیمت بی رویه دارو را بگیرید، از آن طرف در جمع دیگری عنوان می کنند که چرا قیمت های شرکت های داروسازی مورد بازنگری قرار نمی گیرد؛ بالاخره ما باید قیمت بدهیم یا نباید قیمت بدهیم؟
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، اشاره کرد: کار کارشناسی ما تحت تاثیر مباحث رسانه ای و سایر موارد غیرتخصصی قرار نمی گیرد اما رویکرد کلان این است که اگر مقرر است مشکلات حوزه دارو برطرف شود باید چرخه مالی زنجیره دارو بسته شود. پول دارو نباید صرف حوزه های دیگر در سایر سازمان ها و سایر خریدها و ردیف ها شود. زنجیره مالی تامین دارو نشتی دارد و باید ارزیابی شود.
منبع:

1402/10/23
12:27:04
5.0 / 5
254
تگهای خبر: برنامه , بیمه , پزشك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir