7 علت احساس تشنگی مکرر

7 علت احساس تشنگی مکرر

به گزارش اسنک، بدن شما زمانی کم آب می شود که آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار جذب آن باشد. آب به صورت معمول به علت تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می رود.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، کم آب شدن بدن با علایم مختلفی شامل سردرد، خستگی، کاهش اشتها، سبکی سر و کاهش کشیدگی طبیعی پوست همراه می باشد. آب عملکردهای مهمی در بدن دارد به صورت مثال آب بخش اساسی در تمام بافت های بدن به حساب می آید و خیلی از مواد حل شده در آن برای کارهای سلول در دسترس قرار می گیرند و معمولاً در تمام واکنش های بدن مورد نیاز است. همینطور برای اعمال فیزیولوژیک مثل هضم، جذب و دفع مواد هم عاملی ضروری می باشد، آب در ساختمان و عملکرد سیستم گردش خون نقش دارد و حفظ ثبات فیزیکی و شیمیایی مایعات خارج و داخل سلولی نقش دیگر آب در بدن است.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، نوشیدن آب کافی و فراوان بسیار اهمیت دارد اما تشنگی مکرر و همیشگی امکان دارد علامتی از اشکال در سبک زندگی یا یک مشکل پزشکی باشد.
هفت علت که سبب احساس تشنگی مکرر می شود شامل موارد زیر است:
_ رژیم غذایی پرنمک: زمانی که شما نمک بیشتری از رژیم غذایی دریافت می کنید، ادرار کمتری دارید و سلول هایتان از آب محروم می شوند. سلول های محروم از آب پیام های شیمیایی را به مغز برای درخواست آب بیشتر ارسال می کنند و شما احساس تشنگی مداوم می کنید. کاهش مصرف نمک از راه رژیم غذایی و نوشیدن آب به اندازه کافی می تواند این احساس تشنگی را از بین ببرد.
_ پیاده روی در صبح: راه رفتن بیش از اندازه و با ریتم تند در هنگام بامداد منجر به تعریق بیشتر نسبت به زمان های دیگر روز می شود. تعریق بیش از اندازه هم یعنی از دست دادن بیشتر مایعات بدن. بهتر است زمان های دیگری را برای پیاده روی تند در طول روز انتخاب کنید و یا اینکه مطمئن شوید پیش از ورزش به میزان کافی آب نوشیده اید. میزان کافی آب نسبی است و باید در این مورد به زبان بدن خود گوش دهید.
_ مبتلا شدن به دیابت: در افراد مبتلا به دیابت هم افزایش میزان قند خون می تواند منجر به افزایش ادرار و در نتیجه کم آبی شود. بنابراین است که ادرار مکرر و تشنگی بیش از اندازه به علاوه تاری دید همچون علایم بیماری دیابت هستند. در صورت بروز هر سه علامت باید با پزشک تان حتما مشورت کنید.
_ خشکی دهان: هنگامی که غدد بزاقی به اندازه کافی بزاق تولید نمی کنند، شما امکان دارد احتیاج به نوشیدن آب بیشتر برای رهایی از خشکی دهان داشته باشید. خشکی دهان می تواند عارضه جانبی داروهای تجویز شده برای شما و یا داروهای بیماری آلرژی و داروهای بیماری سرگیجه باشد. همینطور چندین بیماری وجود دارد که می تواند علت خشکی دهان باشد؛ ازاین رو این مشکل ارزش مشورت با پزشک را دارد.
_ کم خونی: بدن شما متکی به سلول های سالم برای حمل خون به سراسر بدن است. کم خونی خفیف دراین میان معمولاً با احساس تشنگی بیش از اندازه همراه می شود. در مورد راه های تشخیص و درمان کم خونی با پزشک تان مشورت کنید.
_ دیابت بی مزه: باآنکه دیابت بی مزه با آن دیابتی که ما می شناسیم مرتبط نیست، اما دیابت بی مزه هم بعضی از نشانه ها و علایم مشابه دیابت از قبیل از دست دادن آب و مشغولیت مثانه را دارد. دیابت بی مزه یک عدم تعادل هورمونی در بدن است که جذب آب را تحت تأثیر قرار می دهد.
در این اختلال، از آنجائیکه شما مقدار زیادی آب از راه ادرار از دست می دهید، بدن شما تلاش می کند که مایعات از دست داده را جبران کند. از آن جا که انواع مختلفی دیابت بی مزه وجود دارد و دیابت بی مزه می تواند با شرایط دیگری هم ایجاد شود، پزشک شما انواع آزمون ها را برای تعیین اینکه کدام گزینه درمانی برای شما بهتر است، درخواست می کند.
ـــ مصرف داروها: بعضی از داروها می توانند منجر به احساس تشنگی دائمی شوند همچون داروهای آنتی کولینرژیک و دیورتیک ها برای درمان فشار خون. در صورت ادامه دار بودن تشنگی ناشی از مصرف این داروها، حتما با پزشک تان برای معرفی درمان های جایگزین در تماس باشید.
منبع:

1402/09/16
21:41:09
5.0 / 5
283
تگهای خبر: آموزش , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir