آیا در وضعیت فعلی شیوع کرونا باید ماسک بزنیم؟

آیا در وضعیت فعلی شیوع کرونا باید ماسک بزنیم؟

به گزارش اسنک، موارد مبتلا شدن به کووید۱۹ در بیشتر نقاط جهان در حال افزایش می باشد و بسیاری این سوال را در ذهن خود دارند که آیا باید در وضعیت فعلی از ماسک استفاده کرد؟


به گزارش اسنک به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، با عنایت به این موضوع، مقامات بهداشتی در برخی از ایالت های استرالیا به مردم سفارش کرده اند که باردیگر از ماسک بهره گیرند.
بیمارستان ها و مراکز مراقبت از سالمندان اساسا نخستین مکان هایی هستند که ماسک ها باید در طول یک بیماری همه گیر در آنها استفاده شوند. با این وجود، مقامات بهداشتی استرالیا تابحال سفارش های مختلفی را عرضه کرده اند همچون این که در بعضی از ایالات استفاده از ماسک در مناطق پرخطر بیمارستان ها الزامی است.
ازاین رو سوال اینست که در بین افزایش موارد مبتلا شدن به کووید۱۹، آیا باید از ماسک استفاده کرد؟
کووید۱۹ هنوز یک تهدید است
متأسفانه، سارس-کوو-۲ (ویروسی که سبب کووید۱۹ می شود) تنها به یک سرماخوردگی بی اهمیت تبدیل نشده است.
این ویروس علاوه بر ایجاد علایم در مرحله اولیه - که می تواند بخصوص برای افرادی که صدمه پذیر هستند، جدی باشد - می تواند منجر به بیماری مزمن در افراد در هر سن و وضعیت سلامتی به سبب توانایی آن در تأثیرگذاری بر عروق خونی، قلب، ریه ها و... شود.
کووید۱۹ و عوارض مداوم آن، اثرات سویی را در جامعه گذاشته است. از دست دادن بهره وری به سبب کووید طولانی مدت بر نیروی کار و اقتصاد تاثیر می گذارد.
در حالیکه پیام های عمومی برای «زندگی با کووید» ظاهراً ما را تشویق نموده است که از همه گیری خارج شویم اما سارس-کوو-۲ به صورت دیگری رفتار می کند. این بیماری به جهش، مسری تر شدن و فرار از محافظت عرضه شده توسط واکسن ها، ادامه داده است.
کووید۱۹ یک بیماری بومی نیست اما یک ویروس اپیدمی مانند آنفلوآنزا یا سرخک است، ازاین رو می توانیم انتظار داشته باشیم که موارد مبتلا شدن به این بیماری افزایش یابد. با در نظر گرفتن این موضوع، اساسا می بایست برای مراقبت از خود اقداماتی را انجام دهیم بخصوص هنگامی که موارد مبتلا شدن به این بیماری درحال افزایش است.
چه کارهایی را میتوان برای مراقبت از خود انجام داد؟
ما می دانیم که سارس-کوو-۲ از راه هوایی که تنفس می نماییم، منتقل می شود. همچنین می دانیم که خیلی از افراد مبتلا به این بیماری بدون علامت هستند اما می توانند آنرا به دیگران منتقل کنند، ازاین رو نمی توانید تشخیص دهید که چه کسی در اطراف شما به این بیماری مبتلا است. در نتیجه، در زمان هایی که موارد مبتلا شدن به کووید۱۹ بیشتر می شود، استفاده از ماسک روشی منطقی برای جلوگیری از مبتلا شدن به آن است.
همینطور به قول کارشناسان، در اماکن پرخطری مانند بیمارستان ها اجبار بیشتری جهت استفاده از ماسک وجود دارد.
محافظت کننده ترین نوع ماسک، ماسک تنفسی یا N۹۵ است اما استفاده از هر نوع ماسکی بهتر از استفاده نکردن از ماسک است.
استفاده از ماسک هنگام رفتن به مراکز مراقبت بهداشتی یا مراقبت از سالمندان مهم می باشد. بعلاوه، استفاده از ماسک در مغازه ها، وسایل حمل و نقل عمومی و سایر مکانهای شلوغ سربسته احتمال ابتلای شما به کووید۱۹ را می کاهد.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) در تاریخ جمعه ۵ مه ۲۰۲۳ به صورت رسمی پایان وضعیت اضطراری کووید ۱۹ در جهان را اعلام نمود. این سازمان در ژانویه ۲۰۲۰، شیوع ویروس کرونا را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی و نگرانی بین المللی اعلام نموده بود.1402/09/02
10:37:32
5.0 / 5
244
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سازمان , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir