چند سفارش مفید در رابطه با کووید طولانی

چند سفارش مفید در رابطه با کووید طولانی

به گزارش اسنک، ۱۹ در بعضی افراد درمان مشخصی ندارد و علایم و نشانه های در ارتباط با آن طی زمانی طولانی در بدن بیمار باقی می ماند. این وضعیت که کووید طولانی نام دارد، معمولاً با علامت هایی مانند مه مغزی، خستگی، تپش قلب، کسالت بعد از فعالیت بدنی و سرگیجه در بزرگسالان همراه می باشد.


به گزارش اسنک به نقل از سی ان ان، برخی دیگر از علائم کووید طولانی عبارت از ناراحتی گوارشی، سرفه مزمن، تشنگی، درد قفسه سینه، حرکت های غیرطبیعی و تغییر یا از دست دادن حس بویایی و چشایی هستند.
از همان روزهای اولیه همه گیری، خیلی زود مشخص شد بعضی از افرادی که به سارس-کوو-۲ یا ویروس کرونا مبتلا شده اند، بهبود کامل نیافته اند و نشانه های ناتوان کننده بیماری تا هفته ها و ماه ها در بدنشان باقی است.
متخصصان مبتلا شدن تردید داشتند و قدری سرگردان بودند. آنها برای شناسایی کووید طولانی مدت و بررسی نشانه های آن دست به مطالعات بسیاری زدند. در حالیکه از روزهای نخستین این بیماری مدت زیادی گذشته، همچنان پرسش های بسیاری در این عرصه باقی مانده است.
یک نظرسنجی مرکز ملی آمار سلامت ایالات متحده پارسال میلادی (۲۰۲۲) تخمین زده است که حدودا هفت درصد از بزرگسالان آمریکا و بیشتر از یک درصد از کودکانی که به کووید-۱۹مبتلا شده اند در مقطعی، کووید طولانی مدت داشتند.
یکی دیگر از نشانه هایی که بسیار گزارش شده است کسالت و خستگی پس از ورزش است که حتی بعد از ورزش های سبک هم در افراد مبتلا به کووید مشاهده می شود
به رغم آنکه تعداد موارد مبتلا شدن به کووید طولانی مدت از سال ۲۰۲۲ کاسته شده است و خیلی از افراد به میزان متفاوت بهبود یافته اند اما همچنان بعضی از افراد گرفتار کووید طولانی هستند.
«دیوید پوترینو»، عصب شناس نیویورکی می گوید: یکی از آزاردهنده ترین علامت هایی که مبتلایان به کووید طولانی با آن مواجه اند، مه مغزی است.
پوترینو اظهار داشت: متخصصان در انگلیس در اندازه مغز و عملکرد شناختی بعد از مبتلا شدن به کووید-۱۹ حتی در افرادی که به کووید طولانی مدت مبتلا نبودند- تغییرات هشداردهنده ای پیدا کرده اند.
بنابر اعلام ایندیپندنت، یکی دیگر از نشانه هایی که بسیار گزارش شده است کسالت و خستگی پس از ورزش است که حتی بعد از ورزش های سبک هم در افراد مبتلا به کووید مشاهده می شود.
پوترینو اظهار داشت: علایم گسترده کووید طولانی مدت بر اثر یک یا چند عامل زمینه ای بروز می یابد همچون لخته های کوچکی که عروق خونی کوچک را مسدود می کنند و به نارسایی هایی مانند مشکلات شناختی منجر می شوند.
اگر به کووید طولانی مدت مبتلا شده اید چه کار باید بکنید؟ پوترینو به پنج نکته جهت کمک به مبتلایان به کووید طولانی مدت اشاره می کند:
۱. استراحت کنید و به خودتان فرصت بدهید
از محدودیت های خودتان آگاه باشید و بیشتر از سطح توان فعالیت نکنید تا گرفتار افت ناگهانی توان جسمی نشوید.
بیشتر بخوانید:
دلیل سرگیجه کرونایی چیست؟ کمبود ویتامینی که خطر «کووید طولانی» را زیاد می کند شناسایی یکی از علل احتمالی «کووید طولانی» به نظر پوترینو، یکی از مهم ترین کارها در پیشگیری از بدترشدن یا پیشرفت بیماری حفظ انرژی بدن است که «کند کردن روند» نامیده می شود. بدین ترتیب، میتوان کارها را با عنایت به سطح انرژی و توان با آرامش انجام داد.
۲. دیس اتونومی یا نوروپاتی حسی را ارزیابی کنید
دیس اتونومی یا اختلال دستگاه عصبی، یکی از عوامل رایج در بیماری کووید طولانی مدت است که مشکلاتی مانند ضربان قلب سریع و سرگیجه به دنبال دارد.
دستگاه عصبی خودمختار یا مستقل، شبکه ای از اعصاب در بدن است که مسئولیت تنظیم کارکردها و عواملی مانند تنفس، فشار خون، دمای بدن و جریان خون سالم و عملکرد اندام را برعهده دارد.
یکی از آزاردهنده ترین علامت هایی که مبتلایان به کووید طولانی با آن مواجه اند، مه مغزی استهنگامی که دستگاه عصبی خودمختار از تعادل بیرون برود، سبب دیس اتونومی یا خروج از عملکرد مستقل می شود. به صورت متوسط، ۷۰ درصد از افراد مبتلا به کووید طولانی مدت گرفتار دیس اتونومی می شوند. این وضع با دارو و توان بخشی قابل درمان است.
۳. به «ماست سل »ها توجه کنید
ماست سل ها (WBC)، نوعی گلبول سفید و سلول ایمنی مستقر در بافت مخاطی پوست و مجاری بدن در پاسخ به آنتی ژن های بیماری زا فعال می شوند. گاهی هم ظرف یک وضعیت حاد مبتلا شدن به کووید و هم در کووید طولانی مدت، فرد در خیلی از سیستم های بدن گرفتار التهاب شدید می شود. متخصصان اعتقاد دارند که این حالت به علت فعال شدن ماست سل ها رخ می دهد.
از آنجائیکه ماست سل ها سلول های آلرژی و بخشی از دستگاه ایمنی بدن هستند، هنگامی که تحریک بشوند، سبب التهاب می شوند. همچنین، مواد شیمیایی زیادی آزاد می کنند که روی پوست، دستگاه گوارش، قلب و دستگاه تنفسی و عصبی اثر می گذارد.
این وضع جسمی با نظارت پزشکی مناسب و با استفاده از داروها قابل مدیریت است.
۴. از تنفس کمک بگیرید
پوترینو سفارش می کند: از تنفس برای مدیریت علایم استفاده کنید.
اغلب افراد مبتلا به کووید طولانی مدت تنفس ناکارآمدی دارند. تمرین تنفس روزانه می تواند علامت های روزانه را به صورت قابل ملاحظه ای بهبود بخشد.
۵. اهمیت کمک به فرد مبتلا به بیماری مزمن
این نکته آخر سفارش ای برای مراقبان و دوستان افراد مبتلا به کووید طولانی مدت است.
پوترینو توضیح می دهد: وقتی فردی به بیماری مزمن مبتلا می شود در شروع امر در انزوای زیادی قرار می گیرد و همین انزوای اجتماعی اثر جدی بر سلامت دارد.
او می گوید: امکان دارد کسی که دوستش دارید دیگر نتواند مثل گذشته با شما ارتباط اجتماعی برقرار کند اما این بدان معنا نیست که نمی خواهد با شما وقت بگذراند. بنابراین، برای ارتباط با عزیزی که مبتلا به کووید طولانی مدت است، تلاش کنید.1402/08/21
08:43:37
5.0 / 5
289
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir