مشاور وزیر بهداشت در امور زنان تاكید كرد

لزوم تغییر نظام ارزش گذاری فعالیتهای نظام سلامت در جهت افزایش موالید

لزوم تغییر نظام ارزش گذاری فعالیتهای نظام سلامت در جهت افزایش موالید

به گزارش اسنک، مشاور وزیر بهداشت در امور زنان با بیان اینکه دستورالعمل های برنامه تنظیم خانواده که قبلا اجرا می شد، مبنای علمی نداشت، بر لزوم تغییر نظام ارزش گذاری فعالیتهای نظام سلامت در جهت افزایش موالید تاکید کرد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر مونا زینالو در پنل مربوط به «نقش اجزای نظام مراقبت در جوانی جمعیت» در دومین روز از همایش کشوری تجلیل از دستاوردها و تکریم فعالان نظام بهداشت کشور در دولت سیزدهم در سالن همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار داشت: در دهه های گذشته نظام شبکه بهداشتی باتوجه به ظرفیت عظیمی که دارد، جزو اصلی ترین پیشران های سیاست های جمعیتی در کشور بوده است.
دکتر زینالو با طرح این پرسش که اساساً چرا سیستم سلامت و حوزه بهداشت مخاطب اصلی بحث جمعیت قلمداد می شود، در صورتیکه سایر دستگاهها هم در کاهش جمعیت دخیل بوده اند؟، دلیل آنرا اجرای پروتکل ها و دستور العمل هایی دانست که در نظام بهداشتی ادغام شده اجرا می شدند و مبنای علمی نداشت و برمبنای آنها آموزش ها و مداخلاتِ کاهش جمعیت اتفاق می افتاد.
مشاور وزیر بهداشت در امور زنان اظهار داشت: بخش قابل توجهی از حاملگی های کشور با استرس انجام می شد چونکه حاملگی در زیر سن ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال، ریسک های اعلام شده بود.
زینالو افزود: فاصله حاملگی کمتر از ۳ تا ۵ سال بین فرزندان پرخطر اعلام می شد و یا حتی حاملگی ناخواسته را در پرونده مادران باردار، مهرهای ریسک می زدند.
وی ابراز کرد: در آخرین پروتکل ها که به بهورزان ابلاغ گردیده بود حتی مصرف مسکن ها در سه ماه آخر پیش از حاملگی هم جزو موارد ریسک قلمداد می شد، در صورتیکه هیچ کدام از این موارد در رفرنس های تخصصی به این صراحت وجود نداشته و فاقد مبنا هستند.
دکتر زینالو با اشاره به اینکه این آموزه ها درصد قابل توجهی از حاملگی ها را برای آحاد جامعه با هراس و اضطراب توأم می کرد، اظهار داشت: در نتیجه آن سیاست ها، الگوی باروری و فرزندآوری در جامعه تغییر نمود. حالا باید بتوانیم با جبران گذشته به مسئولیت تاریخی خود در فرصت کوتاه باقی مانده برای جبران کاهش جمعیت عمل نماییم.
مشاور وزیر بهداشت در امور زنان اشاره کرد: کشور خواسته یا ناخواسته به نقطه ای رسیده است که به همکاری ما برای نجات از ورطه پرخطر پیری و سالمندی جمعیتی نیاز دارد.
طبق گزارش وبدا، دکتر زینالو اشاره کرد: در این بازه کوتاه برای جبران گذشته باید ضمن تغییر پروسه آموزشی، مطابق ماده ۴۶ قانون جوانی جمعیت، نظام ارزش گذاری کارهای حوزه سلامت در راستای افزایش موالید تغییر یابد.




منبع:

1402/07/27
12:29:47
5.0 / 5
293
تگهای خبر: آموزش , برنامه , پزشك , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir