محققان چینی پی بردند؛

شیر مادر میکروب های سالم تری را برای نوزادان تأمین می کند

شیر مادر میکروب های سالم تری را برای نوزادان تأمین می کند

به گزارش اسنک، شیر مادر فواید زیادی برای نوزادان و مادرانشان دارد و یک مطالعه جدید نشان داده است شیر مادر پروتئین هایی را به همراه دارد که برای سلامت روده نوزاد مهم هستند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «ایگناتیوس من یائو زتو»، یکی از نویسندگان این مقاله از مؤسسه تغذیه مادران و نوزادان ییلی در پکن چین، اظهار داشت: «در اینجا ما نشان می دهیم که غلظت پروتئین های خاص در شیر مادر، فراوانی میکروارگانیسم های خاص روده را در نوزادان فراهم می آورد، که برای سلامتی مهم و ضروری هستند.»
زتو اظهار داشت: «این یافته ها نشان داده است که پروتئین های شیر مادر در رشد اولیه ایمنی و متابولیک ایمنی نوزادان نقش دارند.»
به گفته محققان، عملکرد تقویت کننده سیستم ایمنی پروتئین های شیر مادر امکان دارد دو جنبه داشته باشد. آنها امکان دارد با تنظیم فراوانی میکروب ها در میکروبیوم روده به صورت مستقیم، اما همینطور غیرمستقیم، سیستم ایمنی را تحریک کنند، که به نوبه خود بر ایمنی تاثیر می گذارد.
محققان ترکیب پروتئین شیر مادر ۲۳ مادر چینی را با استفاده از کروماتوگرافی مایع - طیف سنجی جرمی فوق العاده بررسی کردند.
آنها همینطور تنوع و فراوانی میکروب های مفید روده را در مدفوع نوزادان بررسی کردند.
زتو اظهار داشت: «ما بر روی ۹ پروتئین شیر همچون استئوپونتین، لاکتالبومین و K-کازئین تمرکز کردیم، چونکه اخیراً مشخص شد که این پروتئین ها برای رشد اولیه نوزادان مفید هستند. عملکرد و مکانیسم آنها هنوز به صورت کامل کشف نشده است، ازاین رو ما می خواستیم نقش بالقوه آنها را در تنظیم میکروبیوم نوزادان بررسی نماییم.»
محققان دریافتند که غلظت پروتئین در شیر مادر در ۴۲ روز بعد از زایمان ۱.۶ درصد و در سه ماه بعد از زایمان ۱.۲ درصد است.
فراوان ترین پروتئین ها کازئین، آ-لاکتالبومین و لاکتوفرین بودند. غلظت اغلب پروتئین های مورد مطالعه از ۴۲ روز به سه ماه بعد از زایمان کاهش پیدا کرد، به استثنای ایمونوگلوبولین A که یک آنتی بادی مهم برای عملکرد ایمنی غشاهای مخاطی است.
میکروبیوم روده نوزادان به طور عمده از جنس های باکتریایی Bifidobacterium، Escherichia، Streptococcus و Enterobacter تشکیل شده است.
تیم تحقیقاتی قوی ترین ارتباط را بین غلظت پروتئین های شیر مادر و دو باکتری مفید یافتند که در میکروبیوم روده نوزادان نسبتاً نادر بودند. آنها کلستریدیوم بوتیریکوم و پاراباکتروئید دیستازونیس بودند. هر دو بعنوان پروبیوتیک برای انسان و حیوانات اهلی استفاده می شوند.
تغییرات در غلظت پروتئین های خاص، تغییرات در باکتری های خاصی را توضیح می دهد که می توانند عملکرد روده را تنظیم کنند، با بیماری التهابی روده مبارزه کنند و با دیابت و سرطان روده بزرگ مقابله کنند.
نویسندگان نتیجه گرفتند: «نتایج این مطالعه نشان داده است که پروتئین های خاص در شیر مادر می توانند بر فراوانی میکروب های روده خاص در نوزادان تاثیر بگذارند و نقش مهمی در رشد اولیه ایمنی و متابولیک دارند».

1402/06/29
08:59:39
5.0 / 5
420
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir