دستیار ویژه وزیر بهداشت:

سلامت مهم ترین عامل توسعه پایدار اقتصادی - اجتماعی است

سلامت مهم ترین عامل توسعه پایدار اقتصادی - اجتماعی است

اسنک: پنجمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عضو اکو در حاشیه هفتاد و ششمین مجمع جهانی سلامت اجرا شد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، در این اجلاس «برنامه عمل همکاریهای بهداشتی منطقه اکو در سالهای ۲۰۲۴- ۲۰۲۳» بعد از بحث و گفتگو میان کشورهای عضو به تصویب رسید.
دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت به نمایندگی از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در این اجلاس شرکت کرده و به ایراد سخنرانی پرداخت.
متن سخنرانی دکتر محمدحسین نیکنام در این اجلاس به این شرح است: «بسیار خوشوقتم که در پنجمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای عضو اکو به ریاست کشور آذربایجان، حضور دارم.
همین طور بسیار خوشحالم که سازمان جهانی بهداشت پایان وضعیت اضطراری همه گیری کووید – ۱۹ را به عنوان یک تهدید جهانی سلامت اعلام نموده است. همه گیری که حدود ۶.۹ میلیون مرگ قطعی را سبب شد. پس مایلم از زحمات همه نیروهای عرصه بهداشت که با این بحران جهانی سلامت مبارزه کردند، تشکر نمایم.
با توجه به پیوستگی های تاریخی و پیوندهای فرهنگی و مذهبی میان کشورهای منطقه اکو، اطمینان دارم که این جلسه مهم، فرصت ارزشمندی را برای وزرا و مسئولین بهداشت کشورهای عضو اکو فراهم می نماید تا دیدگاه ها و نظریات خودرا جهت ارتقاء سلامت مردم کشور خود به اشتراک گذارند.
نظر به این که موضوع سلامت با اهمیت ترین عامل توسعه پایدار اقتصادی – اجتماعی می باشد، به ویژه در زمانی که بار بیماریهای واگیر و غیر واگیر در کشورهای مختلف جهان و همین طور کشورهای عضو اکو بالا رفته، به عنوان یک مسئولیت مشترک برای همه کشورها می تواند دیده شود.
برای انجام موفق این مسئولیت، مداومت همکاریهای کشورهای عضو اکو جهت ارتقا بخشیدن موقعیت سلامت در کشورهای خود و تبادل تجربیات و درسهای آموخته شده از همه گیری اخیر (کووید -۱۹)، موجب ایجاد زیرساخت های تاب آور مراقبت های بهداشتی اولیه (PHC) در کشورهای عضو می گردد، همین طور انجام اقدامات ذیل، ضروری است:
- ارتقاء و تقویت سیستم های سلامت موجود و در صورت ضرورت تجدید ساختار و فرآیندها جهت دستیابی به پوشش همگانی سلامت ( PHC )
- توسعه بخشیدن همکاریهای مشترک در حوزه سیستم "هشدار و پاسخ سریع "
- با توجه به این که همکاریهای مشترک میان کشورهای عضو اکو در حوزه سلامت، یک عنصر اصلی برای رشد اقتصاد ملی کشورهاست، ضرورت ایجاد یک تعامل فعال بوسیله برقراری یک شبکه کاربردی مشترک میان کشورهای عضو در حوزه های مختلف بهداشت نظیر صنعت دارویی، واکسن و تجهیزات پزشکی ضروری می باشد.
خوشبختانه، شرکت کنندگان حاضر در این جلسه، فرصت دارند که «برنامه عمل همکاریهای بهداشتی منطقه اکو در سالهای ۲۰۲۴- ۲۰۲۳» که توسط مسئولین بهداشتی عضوگروه کاردر نشست مجازی ۱۷ می ۲۰۲۳ نهایی شده است را بحث و به تصویب برسانند.»1402/03/06
15:33:10
5.0 / 5
466
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir