در گفت وگو با اسنك اعلام شد

افزایش 4 برابری مالاریا در کشور طی 8 ماه گذشته

افزایش 4 برابری مالاریا در کشور طی 8 ماه گذشته

به گزارش اسنک، کارشناس اداره مدیریت بیماریهای قابل انتقال از ناقلین وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت بروز مالاریا در کشور، اظهار داشت: طی حدودا هشت ماه گذشته با روند افزایشی حدودا 4 برابری بروز مالاریا در کشور مواجه بوده ایم اما خوشبختانه هیچ موردی از مرگ و انتقال محلی این بیماری در کشور رخ نداده است.


دکتر عبدالرضا میراولیایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که تقریباً از نیمه دوم سال قبل تا حالا موارد مبتلاشدن به مالاریا در کشور بالا رفته است، اظهار داشت: مناطق اندمیک بروز مالاریا در ایران شامل استان سیستان و بلوچستان به ویژه بخش های جنوبی، استان هرمزگان و جنوب استان کرمان است؛ البته بعضی اوقات ممکنست بیماری را به استانهای همجوار انتقال دهند، اما بیشترین موارد بروز بیماری در استانهای اندمیک است.
وی با اشاره به این که بروز مالاریا در ایران متاثر از کشور پاکستان است، درباره ی علل افزایشی شدن آمار بیماری در استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: در مناطقی از سیستان و بلوچستان که با پاکستان مرز مشترک دارند که یکی از عوامل افزایشی شدن روند بیماری می تواند افزایش تردد از گذرگاه مرزی غیررسمی باشد. علت دیگر بروز سیل در بعضی ایالت های پاکستان بود که بدنبال این واقعه آنهم در منطقه مستعد، رشد بروز مالاریا دور از انتظار نیست و با افزایش موارد مالاریا در پاکستان سایر نقاط همجوار نیز تحت تاثیر خواهند بود. در حقیقت اقلیم منطقه، ترددها، بلایایی نظیر سیل، گرمای هوا و... از عوامل خطر افزایش بار بیماری در سال قبل هستند.
میراولیایی اظهار داشت: در مدت اخیر با روند افزایشی حدودا چهار برابری بروز مالاریا در کشور مواجه بوده ایم.
وی ادامه داد: باتوجه به همزمانی بروز مالاریا و کرونا طی سالیان اخیر و با توجه به این که مالاریا در مراحل اولیه علایم مشابه با کرونا دارد، ممکن بود تشخیص در مواردی با اشتباه مواجه شود. البته با تلاش ها و هماهنگی های بین بخشی که انجام شد کوشیدیم با کمک سایر سازمان ها و نهادها، ترددهای بین مرزی را مدیریت کرده و در بعد آموزش نیز قوی ظاهر شویم تا روند بیماری کاهشی شود.
او افزود: آموزش مدون و متداوم پزشکان مناطق اندمیک مالاریا، از بین بردن زیستگاه لاروی، سم پاشی در مناطق مورد نیاز و... از دیگر اقداماتی بود که انجام شد؛ اما به هر حال باز هم با افزایش بار بیماری مواجه شدیم؛ برای اینکه واقعیت مالاریا این است که هنگام بروز وقایعی چون سیل و زلزله با وفور ناقلین بیماری زا مواجه می شویم که بدنبال آن افزایش تعداد بیماران اتفاق می افتد و روند افزایشی چند ماهی ادامه پیدا می کند و بعد کاهشی می شود.
وی ادامه داد: البته با وجود افزایش موارد بیماری طی هشت ماه گذشته، خوشبختانه انتقال محلی (انتقال از یک فرد به فرد دیگری در داخل کشور ) مالاریا گزارش نشده است و این یک دستاورد بزرگ است. همین طور با وجود افزایش موارد بیماری خوشبختانه هیچ موردی از مرگ مالاریا در کشور طی مدت ذکر شده رخ نداده است و این دستاورد بزرگی است که باید حفظ شود و در عین حال با بهره بردن از استراتژی های نوین مانند بیماریابی بموقع و آموزش و افزایش آگاهی مردم ارتقا یابد.
وی درباره ی شعار امسال روز جهانی مالاریا، بیان کرد: «پیاده سازی استراتژی های جدید و اقدامات نوآورانه در حذف مالاریا به ویژه در مناطق محروم مرزی جنوب و جنوب شرقی کشور» شعاری است که برای امسال انتخاب نموده ایم.
میراولیایی افزود: استراتژی حذف مالاریا بر چند پایه استوار است که یکی از مهم ترین استراتژی ها حذف مرگ ناشی از مالاریا است که خوشبختانه ما در کشور این شاخص مهم را حفظ کردیم. استراتژی مهم دوم این است که نباید انتقال محلی مالاریا در کشور رخ دهد؛ یعنی چرخه بیماری در نسل دوم انتقال متوقف شود که این مورد را هم تا حالا در کشور نداشتیم.
وی از یک چالش در حوزه بیماری مالاریا یاد کرد و اظهار داشت: تعداد افرادی که در مناطق غیر اندمیک بیماری به تبع افزایش موارد مالاریا در نقاط اندمیک به بیماری مبتلا شدند، بالا رفته است و اینجا اقدامات ما خطیرتر می شود؛ بدین سبب که در مناطق پاک (غیراندمیک) ایمنی افراد در مقابل مالاریا کم است؛ برای اینکه در طول زندگی با این انگل برخورد نداشتند به همین خاطر احتمال این که این بیماران دیرتر شناسایی شوند، وجود دارد و باید تلاش ما این باشد که در کمترین زمان ممکن بیماران را شناسایی نماییم.
او به مردم سفارش کرد: ساکنین و مسافرین مناطق اندمیک در فصاهای مسقف استراحت کنند و شب ها بدون پشه بند آغشته به حشره کش در محیط باز نخوابند و از دور کننده های حشرات بهره گیرند. همین طور می بایست در صورت گزش حتما به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.
او درباره ی آخرین اخبار دریافت گواهی حذف مالاریا از کشور توضیح داد: طبق دو شاخص عدم مرگ ناشی از مالاریا و عدم انتقال محلی بیماری ما استحقاق داریم که در سال ۲۰۲۵ این گواهی را دریافت نماییم.
کارشناس اداره مدیریت بیماریهای قابل انتقال از ناقلین وزارت بهداشت، درباب علایم مبتلاشدن به مالاریا بیان کرد: این بیماری با علایم بسیار مشخص تب، لرز و تعریق متناوب شناخته می شود؛ ولی ممکنست بیماری به فرم های مختلف نیز خودرا نشان دهد.
منبع:

1402/02/04
15:23:01
5.0 / 5
401
تگهای خبر: آموزش , بدن , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir