محققان هشدار می دهند؛

شیرین کننده های مصنوعی خطرات قلبی را می افزایند

شیرین کننده های مصنوعی خطرات قلبی را می افزایند

اسنک: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد شیرین کننده های مصنوعی که بطور معمول در غذاهای فرآوری شده استفاده می شوند می توانند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در افراد بالا برند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، «اریتریتول» الکل قند طبیعی است که در خیلی از سبزیجات و میوه ها یافت می شود. حتی بدن انسان نیز مقادیر کمی اریتریتول تولید می کند.
اما پژوهشگران گزارش دادند که سطوح بالاتر شیرین کننده اضافه شده به غذاهای فرآوری شده ممکنست خطر لخته شدن خون را در افراد افزایش دهد.
محققان دریافتند افرادی که مقادیر زیادی اریتریتول در خون خود داشتند در مقایسه با افرادی که کمترین مقدار را داشتند تا دو برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته بودند.
دکتر «استنلی هازن»، محقق ارشد و رییس علوم قلب و عروق و متابولیک در کلینیک کلیولند، اظهار داشت: «شیرینی اریتریتول به اندازه ۷۰ درصد شیرینی شکر است و بوسیله تخمیر ذرت بصورت تجاری تولید می شود. این ماده در خیلی از غذاهای کتو و غذاهای بدون قند یافت می شود.»
هازن اظهار داشت: «این ماده به مفهوم واقعی کلمه یکی از سریع ترین شیرین کننده های مصنوعی است که در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. ما خودمان آنرا در بدنمان می سازیم، اما به مقدار هزار تا یک میلیون برابر کمتر از مقداری است که وقتی آنرا در یک محصول شیرین شده مصنوعی مصرف می نماییم.»
برای این مطالعه، پژوهشگران ابتدا ۱۱۵۷ بیمار را که تحت ارزیابی سلامت قلب قرار می گرفتند، مورد ارزیابی قرار دادند و دریافتند که سطوح خونی اریتریتول با خطر سه ساله حمله قلبی یا سکته مغزی مرتبط می باشد.
هازن اظهار داشت: «ما در آزمایشات آزمایشگاهی دریافتیم که بنظر می رسد اریتریتول پلاکت ها را بیش از اندازه پاسخگو می کند.»
وی اضافه کرد: «این روند مانند محرکی است که موجب لخته شدن پلاکت ها می شود.»
هازن اظهار داشت: «هرچه سطح اریتریتول بالاتر می رود، خطر لخته شدن بیشتر می شود، بدین سبب باید در مورد مصرف مقادیر بالای این مواد نگران بود.»منبع:

1401/12/16
14:06:07
5.0 / 5
421
تگهای خبر: بدن , بیمار , سبزیجات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir