شناسایی و جمع آوری 1200 محصول آرایشی و بهداشتی بدون مجوز از شروع سال

شناسایی و جمع آوری 1200 محصول آرایشی و بهداشتی بدون مجوز از شروع سال

به گزارش اسنک، مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی با بیان شناسایی و جمع آوری1200 محصول آرایشی و بهداشتی بدون مجوز از شروع سال، اظهار داشت: فرآورده های آرایشی و بهداشتی دارای بازار و تجارتی جذاب در سراسر جهان است بدین سبب که هر فرد از بدو تولد با انواع محصولات بهداشتی مواجه می باشد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر محمود آل بویه دراین باره اضافه کرد: استفاده بالا از محصولات بهداشتی و همین طور جذابیت بازار محصولات آرایشی سبب شده تا کارهای گسترده ای نیز در حوزه تولید و تجارت این محصولات انجام بگیرد که همین گستردگی، عامل بروز و افزایش قاچاق و ارائه محصولات تقلبی نیز شده است.

مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی بیان کرد: فعالیت در صنف فرآورده های آرایشی و بهداشتی علاوه بر گستردگی و تنوع، به سبب سود قابل توجه نظر قاچاقچیان را به خود جلب می کند، البته با افزایش نرخ ارز، قاچاق این محصولات به نسبت گذشته کمتر و در عوض شاهد افزایش میزان تقلبات و تولید زیرزمینی این فراورده ها شده است که نیازمند دقت بیشتر مردم هنگام تهیه این نوع محصولات است.

آل بویه افزود: معیارها و ابزارهای زیادی برای آزمایش اصالت و سلامت محصولات آرایشی و بهداشتی وجود دارد که هیچ کدام از محصولات قاچاق یا تقلبی در این آزمایشات مورد تایید قرار نمی گیرند.

وی اشاره کرد: متاسفانه باوجود اطلاع رسانی درباب عوارضی که استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی تقلبی برای سلامت یک فرد می تواند داشته باشد، مصرف این فراورده ها افزایشی بوده است و برخی عوارض این محصولات ممکنست تا حد مرگ جان افراد را تهدید کند.

مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی با اشاره به این که عوامل بسیار زیادی هستند که یک محصول اصیل را به یک محصول غیر بهداشتی و تقلبی تبدیل می کند، اشاره کرد: همچون این موارد می توان به استفاده از مواد اولیه بدون مجوز، تولید در وضعیت نامطلوب و حمل و نقل و نگه داری آنها در وضعیت نامناسب اشاره نمود.

وی ادامه داد: نظارت و مبارزه با محصولات قاچاق و تقلبی یک فعالیت جمعی است که سازمان ها و ادارات مختلفی در آن نقش دارند و از آن جمله می توان به معاونت های غذا و دارو در دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تعزیرات حکومتی اشاره نمود. هماهنگی با تمام ارگان های ذی ربط در این امر نیز بر عهده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

آل بویه اضافه کرد: سازمان غذا و دارو نیز جزو ارگان هایی است که مسئولیت هایی در حوزه مبارزه با قاچاق و جمع آوری کالاهای بدون مجوز از سطح عرضه دارد که تا حالا حدود ۲۰۰ برند و بیش از هزارو ۲۰۰ قلم از کالاهای این برندها شناسایی و از سطح عرضه و مصرف جمع آوری شده اند.

مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی بیان کرد: عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی بدون مجوز با گسترش فروشگاه های مجازی بالا رفته که متاسفانه باوجود اعطای مجوز فعالیت به این فروشگاهها توسط معاونت توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت و نظارت پلیس فتا بر این فروشگاهها این مشکل مرتفع نشده است و همچنان شاهد عرضه محصولات بدون مجوز در این فروشگاهها هستیم.
طبق گزارش پایگاه خبری سازمان غذا و دارو، سفارش می شود که مصرف کنندگان اقلام آرایشی و بهداشتی مورد نیاز خودرا از مراکز معتبر نظیر داروخانه ها تهیه کنند و در صورت نیاز می توانند اصالت کالای خریداری شده را بوسیله سامانه TTAC و یا ارسال کد اصالت ۱۶ رقمی و یا شماره UID درج شده بر روی محصول بوسیله پیام کوتاه به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ کنترل کنند.
منبع:

1401/10/30
15:36:41
5.0 / 5
647
تگهای خبر: پزشك , خرید , سازمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir