سازمان غذا و دارو اعلام كرد

ذخایر بالای 6 ماه در 60 درصد داروها

ذخایر بالای 6 ماه در 60 درصد داروها

به گزارش اسنک، مشاور رسانه ای رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه ذخایر  ۶۰ درصد از داروهایمان به بالای شش ماه رسیده است، اظهار داشت: هم اکنون در ۱۰۶ قلم دارو کمبود و موجودی زیر یک ماه داریم که در تلاش هستیم تعداد کمبودها را هم کاهش داده و ذخایر این داروها را افزایش دهیم.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر سجاد اسماعیلی در رابطه با وضعیت ذخایر دارویی در کشور، اظهار داشت: در زمینه پایش کمبودهای دارویی و مدیریت رخدادهای زنجیره تأمین، سازمان غذا و دارو برای رفع کمبودهای دارویی استعلام ها و گزارش هایی را از چند بخش دریافت می کند؛ یکی از بخش هایی که این گزارش ها از آن دریافت می شود، سامانه TTAC است که باتوجه به سیاست شناسه گذاری که در آن صورت می گیرد، اگر شرکتی یک تا چند ماه دارویی را کمتر از حد معمول وارد یا تولید و به صورت کلی تأمین کند، طبیعتا این اخطار داده می شود که امکان دارد تأمین این دارو در ماه های آتی کاهش پیدا کند و منجر به کمبود شود.

وی اضافه کرد: در عین حال یکی از مهم ترین گزارش هایی هم که می گیریم، از جانب معاونت غذا و داروی استان ها است. استان ها کمبودهایی را که در سطح عرضه و داروخانه ها رخ داده، جمع آوری کرده و به صورت هفتگی به سازمان غذا و دارو اعلام می کنند. پیش از این که شرایط پایدارتر بود، به صورت ماهیانه این کمبودها را اعلام می کردند، اما حالا که مدیریت کمبودها اضطرار بیشتری دارد، به صورت هفتگی این کمبودها را اعلام می کنند. گزارش دیگر هم از انجمن داروسازان، شرکتهای توزیع کننده دارو و... دریافت می شود. سازمان غذا و دارو این گزارش ها را دریافت می کند تا به جمع بندی برسد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه در حوزه کمبود دارو، بحث بر سر تعریف آن است، اظهار داشت: سازمان غذا و دارو، تعریفی از کمبود دارو دارد که بر اساس نظر خبرگان حوزه دارو است. بر این اساس کمبود دارو آن است که طی یک ماه مولکول دز دارویی کمبود باشد، اما داروهایی که تولید داخلی دارند، اما واردات شان محدود یا ممنوع شده، اگر پزشک داروی وارداتی برند را تجویز کند، از نظر سازمان غذا و دارو، جزو کمبود دارویی محسوب نمی گردد. ازاین رو کمبودهای دارویی تعریف دارد و برند وارداتی دارویی که مشابه تولید داخل دارد، جزو کمبودها محسوب نمی شود.

وی افزود: بر این اساس طبق تعریف سازمان غذا و دارو از کمبود دارو که بر مبنای آن نام دارو به صورت ژنریک گرفتار کمبود است، تعداد کمبودهای دارویی که زیر یک ماه موجودی داشته باشند که اصطلاحا به آنها کمبودهای بحرانی دارو می گوییم، طی یک ماه ونیم گذشته در کشور ۲۲۰ قلم مولکول دز بود که حالا به ۱۰۶ مولکول دز رسیده است. ازاین رو در ۱۰۶ قلم دارو کمبود و موجودی زیر یک ماه داریم که در تلاش هستیم که تعداد کمبودها را هم کاهش داده و ذخایر این داروها را افزایش دهیم.

بنابر اعلام کانال تلگرامی سازمان غذا و دارو، اسماعیلی اظهار داشت: این خبر را هم به مردم بدهم که حالا ذخایر دارویی بالای شش ماه کشور، بالای ۶۰ درصد است. به این معنا که ذخایر ۶۰ درصد از داروهایمان به بالای شش ماه رسیده است. تلاش می نماییم که این میزان افزایش یابد و از هر دارویی بخصوص در داروهای حیاتی و ضروری، موجودی کافی داشته و با عنایت به پیشبینی که از رخداد موج جدید کرونا طی چند ماه آینده می شود، دارو به اندازه کافی داشته باشیم تا مردم گرفتار مشکل نشوند.

منبع:

1401/10/07
14:12:33
5.0 / 5
494
تگهای خبر: پزشك , سازمان , شركت , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir